|
کدخبر: 153536

بررسی افزایش حقوق ۱۴۰۰ کارگران در هفته آینده

نماینده کارگران در شورای‌عالی کار با اشاره به اینکه امیدواریم دوشنبه آینده هزینه سبد معیشت نهایی شود گفت: خواسته ی ما این است که میزان افزایش دستمزد کارگران امسال به "ریال " تعیین شود. اعلام کنند که چقدر به دستمزد کارگران اضافه می‌شود.

علی خدایی، نماینده کارگران در شورای‌عالی کار درباره دستمزد ۱۴۰۰ کارگران گفت: با توجه به اتفاقاتی که در تعیین دستمزد سال گذشته رخ داد، روندی که امسال در حال طی شدن است، بهانه‌های گروه کارفرمایی و دولت به یک بهانه "نخ نما" تبدیل شده است.

 وی ادامه داد: اینکه گفته می‌شود، تولید و کارفرمایان توان پرداخت حقوق ندارند، سال‌ها است که در حال تکرار است. بارها اعلام کرده‌ایم که بزرگترین تکیه گاه دولت درسال گذشته برای عدم پذیرش نظر گروه کارگری و تعیین مزد یک جانبه ادعای "مهار تورم " بود.

در جلسات شورای‌عالی کار وزیر اقتصاد و دولت با تأکید بر اینکه ما " تورم را روی ۱۵ درصد مهار خواهیم کرد"حضور پیدا کردند. ادعای آنها این بود که افزایش دستمزد منجر به تورم می‌شود. اما در طی سال دیدیم که دولت نه تنها به ادعای خود مبنی بر تورم ۱۵درصدی عمل نکرد، در حوزه خوراکی‌ها و آشامیدنی ها، شاهد تورم افسارگیسخته بودیم.

خدایی گفت: گروه کارگری برای سال آینده دو مسیر را دنبال می‌کند. مذاکرات مزدی سال ۱۴۰۰ است که جلسات کمیته مزد در حال برگزاری است.

با توجه به گزارش هایی که از جلسات کمیته دستمزد از گروه کارگری دارم، به نظر می‌رسد دولت و کارفرما به صورت مشترک با هم هدف اینکه اجازه ندهند، سبد معیشت به روال عادی خود تصویب شود را پیش می‌برند، دلیل آن هم این است که گروه کارگری از شکایتی که در دیوان از دستمزد انجام داده است، استناد به سبد معیشت کرده است.

 هیأت تخصصی دیوان عدالت اداری هم رأی به نفع گروه کارگری مبنی بر ابطال مصوبه داده است، به نظر می‌رسد، از روند جلسات کمیته مزد رضایت نداریم. طبق وعده هایی که داده شده بود، بنابر این بوده است که تا آخر بهمن ماه، کمیته دستمزد، عدد و رقم سبد معیشت را تعیین کند.

 وی گفت: دوشنبه هفته آینده جلسه کمیته مزد دوباره‌ برگزار می‌شود، منتظر هستیم که سبد هزینه معیشت نهایی و اعلام شود تا وارد مذاکرات مزدی شویم.

 خدایی گفت: سال گذشته برای تعیین دستمزد دچار این مشکل بودیم که جلسه نهایی مزد به روزهای آخر سال کشیده شد.

 بارها به دبیرشورای عالی کار اعلام کردیم که با توجه به اینکه مذاکرات مزدی ممکن است زمان بر باشد و با حاشیه هایی همراه باشد، بهتر است مذاکرات مزدی به روزهای پایانی سال موکول نشود. اما سال گذشته دولت این را نپذیرفت و به روزهای پایانی موکول شد.

کشیده شدن مزد به روزهای سال ۹۹ در بازار کار بی‌نظمی هایی را به وجود آورد.

نماینده کارگران در شورای‌عالی کار بیان کرد: درخواست ما این است که دولت هر چه سریع تر جلسات مزدی را برگزار کند، اما نگاه کلی گروه کارگری به ماجرا این است که به هیچ عنوان به کش دار شدن جلسات راضی نیستیم.

 حتی اگر در ۱۰دقیقه اول جلسات مزدی، گروه کارگری به خواسته " منطقی و معقول " خود برسند، مصوبه مزدی را امضا خواهند کرد.

 وی افزود: اما اگر خواسته گروه کارگری محقق نشود، تا بی‌نهایت به مذاکرات ادامه می‌دهیم. روال ما همواره این بوده است که بحث قدرت خرید از دست رفته کارگران در سال‌های گذشته جبران شود. عدد ورقم مزد و درصد تعیین حقوق  و دستمزد برای ما ملاک نیست.

آنچه برای ما ملاک است سفره کارگران ومعیشت آنها است. با اعدادو ارقام نمی‌خواهیم بازی کنیم. خواسته ی ما این است که میزان افزایش دستمزد کارگران امسال به "ریال " تعیین شود. با توجه به اینکه دستمزد کارگران اینقدر کوچک مانده است، اگر میزان افزایش به صورت "درصد"باشد، عدد بزرگی از آن استخراج می‌شود.

خدایی گفت: حداقل خواسته ما برای دستمزدسال آینده باید " جبران قدرت خرید" کارگران باشد. با این حداقل‌ها وارد مذاکرات مزدی خواهیم شد.

عدد ورقمی که در کمیته دستمزد شورای اسلامی کار مطرح می‌شود، عدد و رقم استاندارد حداقلی برای خوراکی ها، ‌آشامیدنی و مسکن و ارتباطات و آموزش و تفریحات است.

 نماینده مرکز آمار عددی را برای سبدمعیشت اعلام کرده است اما هنوز ریز محاسبات را اعلام نکرده است. اگر ریز محاسبات را اعلام کند، با قانون مطابقت داشته باشد ما می‌پذیریم و مقاومت نداریم. اما با توجه به شرایط و اطلاعاتی که از مرکز آمار استخراج می‌کنیم، به نظر ما آن اطلاعات نمی‌توانددرست باشد.

 درحال‌حاضر هم کمیته امداد، حداقل خوراکی‌های یک نفر را حدود ۷۵۰هزار تومان اعلام کرده است. اگر حداقل خوراکی‌ها حدود۷۵۰هزارتومان برای یک نفر باشد، حداقل خوراکی‌ها برای یک خانوار۳.۳نفری عدد فقط خوراکی بالای ۲.۵ میلیون تومان خواهد شد.

 با لحاظ کردن آمارهای استخراجی از مرکز آمار، سبد خوراکی‌ها و آشامیدنی بالاتر از ۷ میلیون و ۵۰۰هزار تومان خواهد شد. اما باز هم منتظر هستیم، در جلسه کمیته مزد به صورت سه جانبه به عدد سبد معیشت مشترک با شرکای اجتماعی برسیم.

منبع: خبر آنلاین
  • ناشناس ارسالی در

    کارگر کیه بازنشسته کارگری چیه؟ بچسبیم به کارمندان و مدیران ایما کم میارن ی وقت شرمنده شیم اونا که پر کاهی هم نيستن چه به زندگی و مرفه بودن

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...