|
کدخبر: 153263

ریزش نسبتا سنگین دلار

شاخص دلار دچار ریزش نسبتا سنگینی شد.

اقتصاد ریزش نسبتا سنگین دلار

روابط روسیه و غرب بر سر بازداشت مخالف سرنشناس ولادمیر پوتین رو به وخامت رفته است و پس از دستگیری شماری از معترضان در این کشور و اعتراض اروپایی ها، مسکو سه دیپلمات اروپایی را از این کشور اخراج کرد. افزایش تنش‌ها در اروپا باعث نگرانی معامله گران از افزایش ریسک‌های ژئوپلتیک در قاره سبز و اخلال در بازار انرژی با توجه به نقش پررنگ روسیه در تامین انرژی اروپا شده است.

با احیای نسبی تقاضای مصرف‌کنندگان و افزایش استخدام نیروهای جدید در شرکت‌های بزرگ امریکایی نرخ بیکاری بزرگ‌ترین اقتصاد جهان تا پایان ماه ژانویه باز هم کاهشی شد و رقم ۶.۳ درصد را ثبت کرد. این نرخ بیکاری که ۰.۴ درصد کمتر از ماه قبل بوده، کمترین نرخ بیکاری این کشور در طول ۱۱ ماه اخیر است. با این حال وزیر خزانه داری امریکا این کاهش را ناکافی دانسته و با اشاره به پیامدهای غیرقابل انکار کرونا بر روی اقتصاد و بازار کار امریکا گفته است درحال‌حاضر بازار کار در حال درجا زدن است و سال‌ها زمان خواهد برد تا به شرایط قبل از بحران بازگردد.

برخلاف انتظارات، مناسبات دولت جدید هم در امریکا با چین به گرمی پیش نمی‌رود و آنتونی بلینکن- وزیر خارجه امریکا با متهم کردن چین به سو استفاده از ساز و کارهای بین‌المللی گفته است کشورش متعهد به دفاع از ارزش‌های دموکراتیک است. سخنگوی وزارت خارجه امریکا نیز با هشدار به چین گفته است چین باید پاسخگوی اعمال خود در منطقه آسیا- اقیانوسیه باشد. امانویل مکرون- رئیس‌جمهوری فرانسه در واکنش به تنش‌های اخیر گفته است اروپا باید از قرار گرفتن در جبهه مخالف چین خودداری کند. وی همچنین از توافق اخیر تجاری اتحادیه اروپا با چین دفاع کرد.

در راستای تلاش چین برای کاهش وابستگی دلار و همچنین به حداقل رساندن آسیب‌ها از تحریم‌های احتمالی امریکا بر روی مراودات مالی و بانکی این کشور با جهان، سوییفت و بانک مرکزی چین موافقت نامه‌ای را به امضا رساندند که در آن قرار است دو طرف با یکدیگر در راستای افزایش استفاده از سطح یوان در جهان همکاری کرده و زمینه را برای ورود یوان دیجیتال به نظام مالی مهیا کنند. شماری از کشورها در ماه‌های اخیر به تلاش خود برای کاهش وابستگی به دلار شدت بخشیده‌اند که این مسئله تقاضا برای دلار را تحت تاثیر قرار داده است.

دلار به طور متوسط حدود هفت درصد ارزش خود را مقابل سبد ارزهای مهم جهانی از دست داد اما انتظار می‌رود روزهای بهتری در انتظار دلار باشد چرا که چشم‌انداز اقتصادی امریکا رو به بهبود است و تیم جدید مدیریت وزارت خزانه داری نیز مخالف تضعیف دلار محسوب می‌شود. بانک مرکزی امریکا احتمالا نرخ بهره را در نزدیکی صفر درصد حفظ خواهد کرد اما زمزمه هایی از امکان رسیدن نرخ بهره به سطح منفی در انگلیس به گوش می‌رسد. بانک مرکزی انگلیس پیش‌بینی کرده است رشد سه ماهه نخست امسال اقتصاد این کشور منفی چهار درصد باشد و روند احیای اقتصاد تا پایان سال به طول بیانجامد.

ماریو دراگی- رئیس سابق بانک مرکزی اروپا احتمالا نخست وزیر جدید ایتالیا خواهد بود. انتصاب یک فرد با سابقه بانکی در کشوری که یکی از حادترین بحران‌های بدهی را در قاره سبز دارد می‌تواند تا حدی باعث آرامش خیال بیشتر معامله گران از آینده سومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو شود. دراگی در بحران مالی سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ اروپا که ابتدا از کشورهای غربی نظیر اسپانیا و پرتغال شروع شد و سپس به سراسر اروپا سرایت کرد نقشی کلیدی ایفا کرد و از وی به عنوان چهره‌ای توانمند در مدیریت بحران بدهی که جدی‌ترین مشکل اقتصاد ایتالیا نیز هست یاد می‌شود.

انگلیس به کانون اصلی جهش کرونا در جهان تبدیل شده و گونه جدید دارای مقاومت بیشتری نسبت به گونه‌های قبلی است. تلفات روزانه ناشی از ابتلا به کووید در بسیاری از کشورهای اروپایی بالا باقی مانده و کشورهای اروپایی باید دوباره منتظر کاهش رشد اقتصادی و طولانی تر شدن مدت زمان لازم برای بازگشت به شرایط پیش از آغاز همه گیری باشند. برخی از مقامات بهداشتی اروپایی هشدار داده‌اند که هدف واکسیناسیون ۷۰ درصدی شهروندان اتحادیه اروپا با روند فعلی تا سال ۲۰۲۲ طول خواهد کشید.

دفتر کنترل بودجه کنترل امریکا در ارزیابی خود از وضعیت اقتصادی این کشور پیش‌بینی کرده رشد اقتصادی امسال بزرگ‌ترین اقتصاد جهان به ۴.۶ درصد برسد که اگرچه دو درصد کمتر از برآورد قبلی است اما نسبت به رشد سال قبل ۸.۱ درصد بیشتر خواهد بود. از طرف دیگر وضعیت اقتصادی اروپا کماکان ناامید‌کننده باقی مانده و تا پایان دسامبر ۲۰۲۰ نرخ بیکاری در منطقه یورو با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۷.۵ درصد رسید اما این نرخ در سطح اتحادیه اروپا بدون تغییر نسبت به ماه قبل در سطح ۸.۴ درصد باقی ماند. این نرخ بیکاری بالاترین نرخ بیکاری ثبت شده در کشورهای عضو منطقه یورو در سه ماه اخیر بوده است.

وزارت ارتباطات و امور داخلی ژاپن اعلام کرد: نرخ بیکاری در این کشور تا پایان ماه دسامبر بدون تغییر نسبت به ماه قبل به ۲.۹ درصد رسیده است. این کمترین نرخ بیکاری ثبت شده در این کشور از ژوئیه ۲۰۲۰ تاکنون بوده است. با در نظر گرفتن فاکتورهای فصلی شمار بیکاران ژاپنی درحال‌حاضر حدود دو میلیون و ۴۰۰۰ نفر برآورد می‌شود که ۶۰۰۰ نفر بیشتر از شمار بیکاران ثبت شده در مدت مشابه سال ۲۰۱۹ بوده است.

تاکنون بیش از ۱۰۷ میلیون و ۱۷۹ هزار و ۳۰۱ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و ۳۴۱ هزار و ۵۲۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به امریکا با ۴۷۶ هزار و ۶۳۵ نفر، برزیل با ۲۳۲ هزار و ۴۳۱ نفر، مکزیک با ۱۶۶ هزار و ۷۳۱ نفر، هند با ۱۵۵ هزار و ۲۳۴ نفر و انگلیس با ۱۱۳ هزار و ۸۵۰ نفر بوده است.

شدت گرفتن سرعت شیوع کرونا باعث شده است تا شاهد رقم خوردن رکوردهای جدید از مرگ و میر روزانه ویروس کرونا باشیم تا جایی که روز بیستم ژانویه با ثبت از ۱۷ هزار و ۳۷۴ فوتی در یک شبانه روز رکورد قبلی را که مربوط روز بیست و نهم دسامبر با ثبت از ۱۴ هزار و ۱۱۷ فوتی بود، شکست.

کیت جوکیس- استراتژیست ارزی بانک سوسیت ژنرال گفت: به زبان ساده از نظر معامله گران ارزش فعلی دلار بیش از حدی است که باید باشد و برای همین فکر می‌کنم روزهای بد دلار ادامه دارد. بازارها به آن چه در حوزه سیاست‌گذاری پولی رخ می‌دهد واکنش نشان می‌دهند و با وضعیت فعلی فشار زیادی روی دلار است. در مقایسه با ماه‌های ابتدایی سال جذابیت دلار برای بسیاری از معامله گران کاهش پیدا کرده است.

شاخص دلار

 شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۴۸ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۰.۵۰۷ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۱۲ دلار اعلام شد (نرخ‌های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).

ارزهای اروپایی

در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۳۹ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۷۹ دلار مبادله شد. یورو ۰.۴۸ درصد بالا رفت و با ماندن در کانال ۱.۲۱ به ۱.۲۱ دلار رسید.

ارزهای آسیایی

 در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۵۴ درصد کاهش به ۱۰۴.۵۹۸ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار امریکا به ازای ۱.۲۹۳ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۴۳۵ یوان چین اعلام شد.

 

منبع: ایسنا
 • محمد ارسالی در

  دلار داره حذف میشه و ارزهای دیجیتال جای دلار رومیگیره و چین و روسیه با پیشرفت چش مگیری که دارند مسلما آینده دنیاروبه سمت و سویی که خودشان میخواهند هدایت خواهند ک رد.

 • وطن ارسالی در

  مثل اینکه نویسنده در درج عنوان و تیتر م طلب توهـم زده است
  دلار از 7 تومان رسیده به 24000 تومان واقعا انسان خودش ر و به خواب بزنه دیگه نمی شه بیدارش کرد.

 • صفر ارسالی در

  شما با اعلام نحوه نادرست قیمت دلارباعث ا فزایش قیمت میشد یبار با افزایش قیمت دالا ر به سی هزار تومان کلیه جنس ها معادل اون نرخ افزایش پیدا کرده یه مدتی دلار میادپ ایین جنس که پایین نمیان دوباره دلار بالا میره فروشنده ها بازم میگن دلار رفته با لاجنس بازم بالا میره اخه این ضربه به مصر ف کننده ست والا هیچی نمیتونیم بخریم

 • ناشناس ارسالی در

  مادرکشوری زندگی می کنیم که پول ملی ورایج کشورماریال است مسئولین بایدبررسی کنندکه ریال درقبال ارزهاخارجی مثل یوان چین یور و.پوندودلاردرچه جایگاهی قرارداردوقتی برا ی خریدیک آپارتمان دومیلیاردویاخودرویک می لیاردویاماحتاج زندگی ماهیانه چندمیلیون ت ومان هزینه می کنی سبزی وضایعاتی محله ازب الاوپایین دلارمیگویند

 • رضا ارسالی در

  به احتمال خیلی زیاد، چین تسلط مالی و ارزی خود را به مرور و دریک گزار تدریجی به دیگر قاره ها، بویژه امریکا و اروپا مسلط خواهد کرد. چون چین می‌تواند منافع زیادی در این کشورها داشته با‌د و بر خلاف ما، نیازی به رویکرد انقلابی و قهریه در قبال غرب ندارد! اگر که چین و روسیه همگام، وبتدریج تمایل به تسلط ارزی خود را داشته باشند، این میان ما از عدم دسترسی به مراوده های مالی جهانی، ممکن است آسیب زیادی ببینیم! ما حتما و حداقلش، باید از مکانیزم و سازوکار مالی کشورهای عضو اکو، یا چین و روسیه و در حالت بهتر، از هردو بهره ببریم تا بتوانیم از ارتباطات ضروری مالی جهان، بی بهره نمانیم! الان دولتمردان ما، جهت ایجاد این ساز و کار، هم در دیپلماسی، هم در دسترسی به راه کارهای عملیاتی، لحظه ای نباید غفلت بورزند.

 • ناشناس ارسالی در

  بله درست میفرمایند در دنیا نه در ایران

  • ناشناس ارسالی در

   اتفااقا منطور من زندگی در ایران چون در ا یران موز کیلویی ۵۰ تومن وایران چهارمین ک شور پر تورم دنیا است من کهتو جاهای دیگه زند گی نکردم ببینم اونجاها چجوری تو ایرا ن هر لحطه زیر پای انسان خالی میشه تو ایر ان هر لحطه یک قیمته وسایل اتفا قا در ایر ان ادم تو قبر بخوابه بهتر از اینجوری زند گی کردن پدرمون دراومد ایمان درست وحسابی هم نداریم حداقل مردیم یک جای بهتر بریمم

 • ناشناس ارسالی در

  امریکا لازم نیست به ایران حمله کند
  . ال برکت اله

 • ناشناس ارسالی در

  تیترتان هم شبیه خودتان هست!!!!!!
  دلار 7 تومانی کردید 25000 تومان با کمال پررویی کاهش شدید قیمت دلار می زنید؟
  شرم آوره

 • ناشناس ارسالی در

  یوان چین تا 30 برابر ارزش کنونی در برابر دلار امکان رشد داره

 • ایرانی ارسالی در

  ترامپ به آمریکا آموخت که قدرت اول جهان ی عنی چه !.بایدن ممنون اوست.

 • ناشناس ارسالی در

  کاش ادم بمیرد وتو این روز گار زندگی نکند در قبر خوابیدن بهتر از زندگی در ایران است

ارسال نظر