|
کدخبر: 136147

مقایسه قیمت میوه از مزرعه تا مغازه + جدول

این روزها نرخ میوه به یک باره سر به آسمان نهاده و در کنار سایر مواد غذایی هر روز فشار اقتصادی مردم را بیشتر می‌کند اما سؤال این جاست این قیمت‌های فضایی از مزرعه تا مغازه چه قدر رشد می‌کند؟

اقتصاد مقایسه قیمت میوه از مزرعه تا مغازه + جدول

افزایش نرخ میوه در سبد خانوار به عنوان یک محصولی که به ظاهر ارتباط چندانی با دلار ندارد آزاردهنده است، آن هم در سالی که به واسطه نزولات جوی باغات کشور روزهای شادابی را سپری کرده‌اند و حال و روز زمین‌های کشاورزی خوب است.

گوجه‌ فرنگی شاید تراژدی‌ترین قسمت داستان بود جایی که نرخ آن تا سقف ۳۰ هزار تومان بالاتر رفت و نرخ خیار هم سقف ۱۰ هزار تومان را شکست!

اما کشاورزان و باغداران در گوشه کنار ایران روایت دیگری را نقل می‌کنند مثلا در خلخال در اردبیل نرخ همین‌گوجه فرنگی تا همین یک‌ماه پیش ۸۰۰ تومان بود و سیب‌زمینی که الان در بازار تهران تا ۸ هزار تومان رسیده است ۱۰۰۰ تا ۱۱۰۰ تومان از کشاورزان اردبیلی خریداری شد. نرخ خرید سیب هم در این استان بالاتر از ۲ هزار تومان نرفت. نرخ پیاز در زنجان حداکثر تا ۱۳۰۰ تومان رسید اما همان محصول پس از انبار اکنون به ۸ هزار تومان رسیده است.

امسال انار ساوه با توجه به مرغوبیت آن ۳ تا ۱۰ هزار تومان از باغدار خریداری شده اما ۸ تا ۲۵ هزار تومان به‌دست مصرف‌کننده می‌رسد. یک کشاورز به فارس می‌گوید: بخشی ناچیزی از این افزایش نرخ به علت هزینه‌های از جمله تخلیه و حمل محصول بوده اما بیشتر آن عاید واسطه‌ها شده است.

اوضاع کشاورزان مازندران اما از بقیه استان‌ها کمی بهتر است پرتقال و نارنگی از ۳ تا ۸ هزار تومان متغیر است. اما این میوه‌ها به چه قیمتی به‌دست کشاورزان می‌رسد؟

قیمت-میوه-990830

اما آن‌چه که بازاریان و مردم در آن هم‌نظر هستند آن است که نظارتی بر این عرضه‌های نامتعارف در هیچ مرحله‌ای وجود ندارد، مشاهدات میدانی خبرنگار فارس اما روی دیگر ماجرا را نشان می‌دهد جایی قیمت میوه در ۱۵ کیلومتر از میدان اصلی میوه و تره‌بار تهران تا درب مغازه‌ها اختلاف نرخ ۱۰۰ تا ۱۲۰ درصدی را پیدا می‌کند، جایی که باید نرخ حداکثر ۳۵ درصد افزایش این یابد. گرچه برای دلالانی که میوه‌ها را از مزارع جمع می‌کند اصلا قانونی وجود ندارد. تلاش خبرنگار فارس برای گفت‌وگو با مدیرکل تعزیرات حکومتی شهر تهران در پاسخ به این افزایش نرخ عجیب میوه بی‌نتیجه ماند.

 

منبع: فارس
  • ناشناس ارسالی در

    دولت توان حذف واسطه ها را ندارد یا خود واسطه اصلی است قوه قضاییه ادعا را کنار بگذارد و وارد موضوع شود مردم نخرند میوه ها فاسد و دور ریخته شود تا دلالان درس بگیرند .

ارسال نظر