|
کدخبر: 134776

آخرین آمار از میزان نقدینگی در کشور + جدول

در یک سال منتهی به مهر روزی ۲۵۷ میلیارد تومان پول جدید چاپ شده است. این پول جدید از طریق بانک‌ها با یک نسبت هشت و نیمی تبدیل به نقدینگی جدید شده تا اقتصاد در یک سال گذشته شاهد اضافه شدن روزانه ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به حجم نقدینگی باشد.

اقتصاد آخرین آمار از میزان نقدینگی در کشور + جدول

آمارهای جدید بانک مرکزی نشان می دهد در پایان اولین فصل پاییز حجم نقدینگی در اقتصاد ایران به نزدیکی ۳ هزار هزار میلیارد تومان رسیده است. پایه پولی هم که بیانگر خلق پول از کانال بانک مرکزی است به بیش از ۳۸۸ هزار میلیارد تومان بالغ شده است.

جدیدترین تصویر از کل های پولی می گوید: حجم نقدینگی در اقتصاد ایران ۲۹۵۹ هزار میلیارد تومان است پایه پولی هم از ۳۸۸ هزار میلیارد تومان گذاشته است.

۳۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در یک هفته

تا قبل از این آمارها،رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی اینستاگرامی تغییرات این دو متغیر مهم را تا پایان هفته سوم مهر به روز کرده بود اما هفته گذشته سایت رسمی بانک مرکزی تصویر کاملی از متغیرها تا پایان مهر ارائه کرد. با این اتفاق یک متر برای اندازه گیری حجم تغییرات اضافه شد مقایسه تغییرات پایه پولی و نقدینگی در هفته چهارم و سوم مهر،مقایسه ای که حاوی دو نکته جالب است.

آمار رسمی بانک مرکزی نشان می دهد در کل مهر ۱۶.۴ هزار میلیارد تومان به پایه پولی اضافه شده است. سهم هفته آخر مهر از مقدار اضافه شده به استناد مقایسه رقم بانک مرکزی و رئیس کل ۲.۱ هزار میلیارد تومان است.

تغییرات مقدار نقدینگی در بازه ماهانه نیز حکایت از افزایش۶۳.۲ هزار میلیارد تومانی دارد در بازه هفتگی نیز از سهم ۳۰ هزار میلیارد تومانی در بالا رفتن مقدار خبر می دهد.

دو نکته مورد اشاره از مقایسه همین ارقام استخراج می شود؛

نخست: حدود نیمی از مقدار اضافه شده به نقدینگی مهرماه در هفته اخر اتفاق افتاده است. ۳۰ هزار میلیارد تومان از ۶۳ هزار میلیارد تومان.

دوم: پایه پولی اضافه شده در مهر با یک نسبتی در حدود ۴ تبدیل به نقدینگی جدید شده است اما در بازه هفتگی این نسبت در حدود ۱۴ بوده است. یعنی در هفته آخر مهرماه دو هزار میلیارد تومان پایه پولی اضافه شده حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی به وجود آورده است.

البته برخی تحلیل گران اعتقاد دارند با توجه به اینکه آمار نقدینگی و پایه پولی ماهانه احصا می شود نمی توان بازه ماهانه را با بازه هفتگی مقایسه کرد زیرا در بازه ماهانه امکان دارد اعداد بازنگری و برخی از اشتباهات و از قلم افتادگی های هفتگی اصلاح شوند.

نقدینگی+جدول

تزریق ۵۴۶ میلیارد تومان پول جدید در یک ماه

پس از تغییرات هفتگی، تغییرات روند ماهانه نیز می تواند متر دیگری برای اندازه گیری مقادیر اضافه شده به پایه پولی و نقدینگی باشد.

حجم نقدینگی در آخر شهریور ماه ۹۹ حدود ۲ هزار و ۸۹۵ هزار میلیارد تومان ثبت شده این عدد در پایان مهر ماه به ۲ هزار و ۹۵۹ هزار میلیارد تومان رسیده است. یعنی ۲.۲ درصد رشد در بازه ماهانه.

پایه پولی نیز که در پایان شهریور ۳۷۲ هزار میلیارد تومان گزارش شده در انتهای مهر ماه با افزایش۴.۳ درصدی به ۳۸۸.۴ هزار میلیارد تومان رسیده است. در واقع در این ماه به طور متوسط حدود ۵۴۶ میلیارد تومان پول جدید به اقتصاد تزریق شده است.

در کنار این دو متغیر کلان، مقایسه یک شاخص دیگر نیز می تواند تحولات زیر پوست اقتصاد ایران در بخش پولی را هویدا کند. این متغیر حجم پول است که نشان می دهد در دست مردم چقدر مقدار پول به صورت اسکناس است و چه مقدار در قالب سپرده دیداری(جاری) نگه داری می شود.

 حجم پول(اسکناس،مسکوکات و سپرده دیداری) در پایان شهریور ۶۰۰ هزار میلیارد تومان بوده و در پایان مهر ماه به عدد ۶۱۱ هزار میلیارد تومان رسیده است، در واقع حجم پول در گردش در این بازه ی یکماهه افزایش ۱.۸ درصدی را تجربه کرده است.

رشد ۴۳ درصدی پول در دست مردم

زاویه دیگری که می توان در روند نقدینگی زیر نظر گرفت تغییرات حجم نقدینگی در هفت ماه است. نقدینگی در پایان سال ۹۸ معادل ۲ هزار و۴۷۲ هزار میلیارد تومان بوده و با توجه به محاسبات انجام شده از میزان نقدینگی در پایان مهر ماه ، این شاخص در طول هفت ماهه گذشته رشد ۱۹.۷ درصدی داشته است.

پایه پولی که در پایان سال ۹۸ به عدد ۳۵۲.۸ هزار میلیارد تومان رسیده بود بعد از گذشت هفت ماه به عدد ذکر شده در پایان مهر رسیده که حدود ۱۰ درصد رشد داشته است.

همچنین پول در گردش که در پایان سال گذشته ۴۲۷ هزار میلیارد تومان بوده است با توجه به رقم محاسبه در پایان مهر ماه نسبت به هفت ماه گذشته در اسفند ۴۳ درصد رشد داشته است.

روزی ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان نقدینگی جدید

پایه پولی نیز که در مهر سال گذشته ۲۹۴.۵ هزار میلیارد تومان بوده است که این عدد در بازه زمانی یکساله ۹۴ هزار میلیارد افزایش یافته که با توجه به میزان پایه پولی در آخر مهرماه امسال رشد ۳۱.۹ درصدی را تجربه کرده است. در واقع در یک سال گذشته به طور متوسط روزی ۲۵۷.۵ میلیارد تومان پول جدید به اقتصاد ایران اضافه شده است اما این پول از کانال بانک ها تبدیل به وام و اعتبار جدید می شود. که مجموع آن نقدینگی در اقتصاد ایران را رقم می زند.

بنا به گزارش بانک مرکزی حجم نقدینگی در پایان مهر ماه سال ۹۸ مقدار ۲ هزار و ۱۵۶ هزار میلیارد تومان بوده که این رقم در طول یکسال ۸۰۲.۳ هزار میلیارد تومان افزایش یافته و به مقدار ۲ هزار و۹۵۹ هزار میلیارد تومان رسیده است.به بیان دیگر حجم نقدینگی در یک سال گذشته ۳۷.۲ درصد رشد داشته است. یعنی روزی حدود ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان. با این حساب بانک ها هر ریال جدیدی که به اقتصاد ایران اضافه شده با نسبت ۸.۵ تبدیل به نقدینگی جدید در اقتصاد ایران کرده اند.

همین طور حجم پول که در مهر ماه گذشته ۳۵۲ هزار میلیارد تومان بوده است در طول این یکسال ۲۵۹ هزار میلیارد تومان افزایش یافته که با توجه به عدد محاسبه شده در پایان مهر ماه امسال ۷۳ درصد رشد داشته است. یعنی مردم در مقایسه با مهر سال قبل ۷۳ درصد بیشتر پول نزد خود نگه می دارند. این رفتار نشان می دهد جذابیت سپرده گذاری پایین آمده است.

نقدینگی+جدول۱

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...