|
کدخبر: 127856

قیمت دلار وارد کانال جدید می‌ شود؟

نخستین روز هفته، زمانی برای حمله نوسان‌گیران به بازار ارز بود. اما آخرین نرخ دلار تا پیش از شروع امروز ۲۰ مهر چقدر بود؟

آخرین قیمت دلار تا پیش از شروع بازار امروز یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹ چقدر بوده و چه سیگنال‌هایی از اخبار رسمی برای این بازار قابل مشاهده است؟

نخستین روز هفته، زمانی برای حمله نوسان‌گیران به بازار ارز بود. ساعت ۴بعدازظهر روز شنبه، دلار در بازار آزاد با نرخ ۳۰ هزار و ۷۰۰ تومان به فروش می‌رسید که هزار و ۲۰ تومان بیشتر از روز پنج‌شنبه بود.

به گفته فعالان، بخش زیادی از دلیل عبور سکه و دلار از مرزهای روانی حاصل واکنش هیجانی معامله‌گران بازار نسبت به تحریم‌های جدید امریکا بود. روز پنج‌شنبه اعلام شد که آمریکا ۱۸بانک ایرانی را در لیست تحریم‌های خود قرار داد؛ معامله‌گران پیرامون این خبر جوسازی زیادی کردند و در نهایت توانستند زمینه‌ساز افزایش خریدها در روز شنبه شوند. کمتر کسی هم در روز ابتدایی هفته تمایل به فروش ارز داشت.

واکنش بازارساز به افزایش قیمت دلار در بازار آزاد، بالا آوردن نرخ فروش این ارز در صرافی‌های بانکی بود. دیروز صرافی‌های بانکی نرخ فروش دلار خود را ۲۹ هزار و ۹۵۰ تومان تعیین کردند که ۷۵۰ تومان بالاتر از روز پنج‌شنبه بود. در واقع بازارساز چندان نسبت به رشد نرخ دلار در بازار آزاد دستپاچه نشد و سعی کرد خود را با نرخ‌های بازار هماهنگ کند. این تا‌کتیک به بازارساز کمک می‌کرد که مانع از ورود تقاضای آربیتراژی به بازار شود. در واقع اگر بازارساز نرخ صرافی‌ها را پایین نگه می‌داشت، افراد زیادی به بازار برای خرید ارز ارزان تر مراجعه می‌کردند و بخشی از منابع ارزی هم با قیمت‌های پایین از دست می‌رفت.

یکی دیگر از نشانه‌های برگشت جو هیجانی به بازار ارز، ورود افراد جدید به معاملات بود که عمدتا در موقعیت خرید قرار داشتند. در واقع بر اساس صحبت‌های فعالان، دیروز برخی افراد به واسطه نگرانی نسبت به اتفاقات آینده، به صرافی‌ها مراجعه کردند و درخواست خرید دلار داشتند. حتی برخی صرافی‌ها با صف خرید مواجه شدند، هرچند که این صف‌ها نسبت به گذشته کوتاه‌تر بودند.

در حالی که میزان تقاضا در بازار بالا رفته بود، عده‌ای از معامله‌گران هم حاضر به خرید در کانال ۳۰ هزار تومانی نبودند. این عده باور داشتند که رشد نرخ هیجانی بوده است و ممکن است با کاهش تب و تا‌ب بازار و عرضه بازارساز، نرخ به یکباره در مسیر نزولی قرار بگیرد. البته آنها چندان هم حاضر به فروش دلار نبودند و به دیگران هم توصیه نمی‌کردند که ارز خود را بفروشند.

در واقع آنها بیشتر ترجیح می‌دادند که در روند معاملات ارزی مداخله نکنند و بیشتر تماشاچی وقایع بازار باشند. به‌نظر می‌رسد آنها زمانی در موقعیت خرید یا فروش قرار بگیرند که فضای مه آلود بازار شفاف‌تر شود. روز شنبه حتی خریداران هم نمی‌دانستند به قصد فروش در چه قیمتی اقدام به خرید کرده اند؛ تنها هراس از رشد بیشتر بود که آنها را در موقعیت خرید قرار داده بود.

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر