|
کدخبر: 173128

فرار رو به جلو وزارت جهاد / قیمت جوجه یکروزه افزایش یافت

حبیب اسداله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی افزایش قیمت جوجه یکروزه خبر داد و گفت: مرغداران در تامین جوجه با قیمت بیش از ۷ تا ۷ هزار و ۵۰۰ تومان هم با مشکلاتی روبرو هستند که این موضوع در کنار افزایش هزینه های حمل و نقل و نرخ مصوب ذرت و کنجاله بر قیمت تمام شده تولید تاثیر گذاشته است که با این وجود در قیمت فروش باید لحاظ شود.

وی افزود: دولت باید به گونه ای برنامه ریزی کند که قیمت مولفه ها افزایش نیابد و در صورت گرانی بر نرخ تمام شده تولید باید لحاظ شود تا آرامش بازار استمرار یابد.

اسداله نژاد ادامه داد: با وجود عرضه جوجه با نرخ های بالا، از دستگاه های مسئول انتظار می رود که با توزیع کنندگان برخورد کند.

این مقام‌مسئول کمبود نظارت را یکی از دلایل افزایش قیمت جوجه در بازار اعلام کرد و گفت: گرچه توزیع کنندگان قیمت مصوب جوجه را در فاکتور لحاظ می کنند، اما در واقعیت تمامی واحدها بالاتر از قیمت مصوب خریداری کردند و این بین دستگاه های مسئول نیازی به ارائه فاکتور ندارند و این موضوع تنها بهانه ای برای عدم برخورد با متخلفان است که دستگاه های نظارتی تنها با مرغداران برخورد می کنند و به سایر حلقه ها کاری ندارند.

حبیب-اسد-الله-نژاد

نایب رئیس کانون مرغداران گوشتی در واکنش به اظهارات مسئولان مبنی بر اعمال افزایش قیمت نهاده های دامی بر نرخ مصوب مرغ بیان کرد: این اظهارات به هیچ عنوان قابل قبول نیست و نوعی فرار رو به جلو است که مسئولان وزارت جهاد کشاورزی انجام می دهند چرا که در مقطعی هم که قیمت ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان تعیین شد، نرخ تمام شده مرغ ۱۷ هزار و ۵۰۰ تا ۱۷ هزار و ۸۰۰ تومان بود.

وی از کاهش جوجه ریزی در واحدهای مرغداری افزود: کار گروه تنظیم بازار اعلام کرده که ماهیانه ۱۲۵ میلیون قطعه باید جوجه ریزی صورت گیرد که میزان جوجه ریزی ماه اخیر ۱۳ میلیون قطعه کمتر از رقم‌ پیش بینی شده است.

اسداله نژاد ادامه داد: با توجه به افت جوجه ریزی نسبت به پیش بینی کارگروه تنظیم بازار، برآوردها حاکی از آن است که از اواخر اردیبهشت بازار مرغ دچار چالش شود.

وی از آشفتگی بازار مرغ در برخی استان ها خبر ها داد و گفت: هم اکنون در برخی استان ها وضعیت بازار مرغ مساعد نیست و انتظار بر این است که در عرضه مرغ از واحدهای مرغداری به کشتارگاه یا از کشتارگاه به مصرف کننده سوء استفاده رخ ندهد.

اسداله نژاد محدود کردن یا حذف قطعه بندی در سطح کشور را یکی از راهکارهای تعادل بازار مرغ برشمرد و افزود: در مقاطع قبلی که بحران ایجاد می شد، بارها مشاهده کردیم که هیچ نظارتی از کشتارگاه تا واحد صنفی صورت نگرفته ، مضاف بر اینکه فشاری که در خصوص تخلیه مرغ در برخی استان ها وجود دارد، باید کم شود تا مرغ در واحدهای مرغداری به وزن مورد نظر برسد.

این مقام مسئول در پایان قیمت هر قطعه جوجه یکروزه را بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: بنابر آمار برخی واحدها ۲ ماه است که به علت قیمت بالا امکان جوجه ریزی ندارند. از این رو واردات جوجه می تواند راهگشای مشکل فعلی باشد، هر چند به اعتقاد بنده در توزیع باید مدیریت صورت گیرد چرا که به سبب تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات جوجه امکان سودجویی وجود دارد.

با گذشت حدود ۵۰ روز از اصلاح قیمت مصوب، بازار مرغ به بهانه های مختلفی همچون کمبود یا گرانی جوجه، افت جوجه ریزی، افزایش قیمت مصوب ذرت و کنجاله و سایر هزینه های تولید دچار نوسان شد که این امر با واکنش شدید جامعه مصرف و تولید روبرو شده است چرا که قیمت این محصول پروتئینی حتی برای مدت زمان کوتاه هم نتوانست ثابت بماند تا دهک های ضعیف جامعه برای خرید مرغ با نرخ مصوب مجبور به ایستادن صف دریافت خرید نباشند‌.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...