|

بخوانید :

کدخبر: 201433

از بازار فلزات گرانبها چه خبر؟ / سقوط قیمت طلا!

قیمت طلا و نقره در معاملات روز گذشته ایالات متحده به شدت کاهش یافت تا جایی که طلا به پایین‌ترین سطح قیمت چهار هفته گذشته و نقره به کمترین سطح قیمت پنج هفته گذشته خود رسید.

انتشار داده‌های اقتصادی جدید امریکا که بیش از سطح انتظارات ظاهر شد، منجر به افزایش شاخص دلار امریکا شد، مسئله‌ای که به روند کاهش قیمت‌ها در بازار فلزات گرانبها کمک کرد. وضعیت نمودارهای کوتاه مدت برای هر دو فلز به شکل قابل توجهی نزولی شده که بر عملکرد سرمایه‌ گذاران در این بازار تاثیر قابل توجهی خواهد داشت. بر این اساس روز گذشته، طلای آتی اکتبر با ۴۱.۱۰ دلار کاهش به قیمت ۱۷۵۱.۵۰ دلار در هر اونس و نقره آتی دسامبر در بازار کومکس نیویورک با ۱.۰۵۶ دلار کاهش به قیمت ۲۲.۷۴ دلار در هر اونس معامله شد.

بر اساس داده‌های اقتصادی منتشر شده خرده فروشی ماه آگوست ایالات متحده در حالی ۰.۷ درصد افزایش یافت که پیش‌بینی‌ها خبر از کاهش ۰.۸ درصدی آن می‌داد. ادعای بیکاری نیز اگرچه اندکی افزایش یافت اما همچنان پایین‌ترین سطح زمان همه‌گیری کرونا را حفظ کرده است. بر اساس این گزارش از اواسط ماه جولای روند مطالبات کاهش یافته است. این گزارش‌ها همچنین بار دیگر بر مسئله سیاست‌های پولی ایالات متحده تاثیرگذار خواهد بود.

بازارهای جهانی سهام روز گذشته عمدتا روند نزولی داشت. در ایالات متحده هم شاخص‌ها عمدتا روند نزولی داشتند و تنها شاخص نزدک اندکی افزایش یافت. بازارهای جهانی سهام روز پنجشنبه تحت فشار قیمت‌ها و تا حدودی نگرانی از داده‌های اقتصادی منتشر شده از چین به عنوان دومین اقتصاد جهان و بزرگترین وارد‌کننده فلزات در جهان قرار گرفت. گزارش‌هایی که از چین منتشر شده حاکی از آن است که گروه چاینا اور گرند China Evergrande Group به عنوان یک توسعه دهنده بزرگ املاک، با مشکلات جدی مالی روبه‌رو شده که می‌تواند به عنوان نشانه‌ای از مشکلات جدی بخش مسکن چین در نظر گرفته شود، البته باید این مسئله را در نظر داشت که بخش مسکن عامل مهمی در رشد اقتصادی محسوب می‌شود.

در بازارهای کلیدی خارجی، قیمت‌های آتی نفت خام نیمکس با اندکی کاهش در حدود ۷۲.۱۵ دلار در هر بشکه معامله شد. همچنین بازده اوراق قرضه ده ساله خزانه‌داری ایالات متحده نیز به محدوده ۱.۳۳۴ درصدی رسید.

از دیدگاه فنی، روند نزولی معاملات آتی طلا از روز گذشته از مزیت فنی کلی کوتاه مدت برخوردار است. روند صعودی چهار هفته‌ای در نمودارهای میله‌ای روزانه به طور کلی منتفی شده است. هدف بعدی صعودی قیمت طلا دستیابی به سطح مقاومت نزدیک به ۱۸۰۰ دلار در هر اونس و هدف بعدی نزولی قیمت‌ها رسیدن به زیر سطح حمایتی ۱۷۰۰ دلار در هر اونس است. سطح مقاومت نخست طلا ۱۷۶۵ دلار در هر اونس و سطح مقاومت دوم ۱۷۸۰ دلار در هر اونس است. سطح حمایتی نخست طلا نیز در پایین‌ترین سطح قیمت معاملات روز گذشته یعنی ۱۷۴۳.۵۰ دلار در هر اونس و سطح حمایتی دوم ۱۷۳۵ دلار در هر اونس عنوان شده است.

روند نزولی معاملات آتی نقره از مزیت فنی کلی کوتاه مدت برخوردار است. هدف بعدی صعودی قیمت نقره دستیابی به سطح مقاومت و بالاترین سطح قیمت معاملات روز گذشته یعنی ۲۴ دلار در هر اونس و هدف بعدی نزولی قیمت‌ها دستیابی به سطح حمایتی و کمترین سطح قیمت معاملات ماه آگوست یعنی ۲۲.۳۵ دلار در هر اونس است. سطح مقاومت نخست نقره ۲۳ دلار در هر اونس و سطح مقاومت دوم ۲۳.۳۶ دلار در هر اونس مشاهده شده همچنین سطح حمایتی نخست نقره بر روی پایین‌ترین سطح قیمت معاملات روز گذشته یعنی ۲۲.۴۸۵ دلار در هر اونس و سطح حمایتی دوم بر روی ۲۲.۳۵ دلار در هر اونس قرار گرفته است.

 

منبع: اقتصاد آنلاین

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...