کدخبر: 81759

ماجرای کسانی که از دریافت یارانه محروم شدند!

پاسخ هایی که معترضین به عدم دریافت یارانه معیشتی دریافت کرده اند، باعث گلایه آنها شده است. زیرا برخی از آنها معتقدند که پاسخ های داده شده با واقعیت های درآمدی که دارند، همخوانی ندارد.

گسترش‌نیوز: به دنبال اجرای طرح پرداخت یارانه معیشتی دولت به دهک‌های کم درآمد جامعه، شاهد عدم پرداخت این یارانه به حساب برخی از خانوارهایی بودیم که مشمول یارانه هستند، اما از دریافت یارانه معیشتی محروم شده‌اند. بر همین اساس، موضوع بررسی اعتراضات این دسته از مردم در دستور کار دولت قرار گرفت و در نهایت، برای آنها جواب‌هایی آمد که همچنان با اعتراض و گلایه همراه بوده است.

bastemaishatiyarane.jpg

شرایط جدید پرداخت یارانه معیشتی

هیئت وزیران شرایط جدید پرداخت حمایت معیشتی را مشخص کرد که بر این اساس خانوارهای دارای واحد مسکونی، شغل و خودرو به‌طور همزمان مشمول حمایت نمی‌شوند.

الف خانوارهای دارای واحد مسکونی، شغل و خودرو به طور همزمان یا خانوارهای دارای دو واحد ملکی.

ب خانوارهای دارای املاک و مستغلات با ارزش دوازده میلیارد (۱۲.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال در تهران و کلان‌شهرها و نه میلیارد (۹.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال در سایر شهرستان‌ها.

پ خانوارهای دارای خودروهای سواری با ارزش بیش از سه میلیارد (۳.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا خودروهای عمومی با ارزش بیش از چهار میلیارد (۴.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال.

ت کارفرمایان دارای بیش از سه بیمه‌پرداز.

ث خانوارهایی که بیش از سه سفر خارجی غیر زیارتی داشته‌اند.

ج گیرندگان تسهیلات بانکی جمعاً به‌مبلغ بیش از سه میلیارد (۳.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال که در حال بازپرداخت اقساط باشند.

تعیین چنین شرایطی، با آنچه در پاسخ به اعتراضات آمده است، کاملاً متفاوت است. زیرا، اغلب خانوارهایی که از دریافت یارانه معیشتی محروم شده‌اند، چنین شرایطی را در خود نمی‌بینند و معتقدند که حق آنها تضییع شده است. یکی از گلایه‌های این قبیل خانوارها، به نحوه محاسبه درآمد آنها است که باعث شده از دریافت یارانه معیشتی محروم شوند.

مطابق آئین‌نامه دولت، بسته حمایت معیشتی به خانوارهای یک نفره با حداقل درآمد ماهانه و سالانه به ترتیب ۴۰و ۴۸۰ میلیون ریال، دو نفره با حداقل درآمد ماهانه و سالانه ۵۰ و ۶۰۰ میلیون ریال، سه نفره با حداقل درآمد ماهانه و سالانه ۶۰ و ۷۲۰ میلیون ریال، چهار نفره با حداقل درآمد ماهانه و سالانه ۷۰ و ۸۴۰ میلیون ریال و پنج نفر و بیشتر با حداقل درآمد ماهانه و سالانه ۸۰ و ۹۶۰ میلیون ریال تعلق نمی‌گیرد.

این در حالی است که خیلی از خانوارها مدعی هستند چنین درآمدی را نه ماهانه و نه سالانه ندارند.

یکی از شهروندان تهرانی، در همین زمینه گفت: کل درآمد ماهانه بنده و همسرم به ۶ میلیون هم نمی‌رسد، اما از دریافت یارانه محروم شده‌ایم. البته، خانه هم نداریم و فقط یک خودرو داریم که قیمت آن به ۱۵۰ میلیون هم نمی‌رسد. حالا چگونه محاسبه کرده‌اند که ما جزو افراد با درآمد بالا هستیم، واقعاً نمی‌دانم.

وی ادامه داد: وضعیت معیشتی خانوار ۴ نفره ما را با ۶ میلیون تومان در ماه جزو ۹۸ درصدی درآمد بالای جامعه در سامانه اعلام شده بنابراین در این صورت هیچ مشکلی از نظر درآمد نباید داشته باشیم و در رفاه کامل باشیم درحالیکه با این حقوق و درآمد و اجاره خانه و دو بچه مدرسه‌ای حقوق ما حتی برای تأمین حداقل‌های زندگی‌مان نیز کافی نیست چه برسد به اینکه در رفاه باشیم.

یکی دیگر از شهروندان، اظهار داشت: من بازنشسته هستم. فقط یک خانه دارم که ارزش این ملک به یک میلیارد هم نمی‌رسد. اما، خودرو ندارم و مستمری من ماهانه حدود ۲ میلیون تومان است. حالا چگونه محاسبه کرده‌اند که من کمک معیشتی نگیرم، نمی‌دانم.

وی افزود: دو فرزند در خانه دارم که حقوقشان برای تأمین هزینه‌های زندگی خودشان نیز کافی نیست و مسئولان عنوان می‌کنند که فرزندانتان به شما کمک می‌کنند در حالی که در این شرایط اقتصادی نمی‌شود از آنها انتظار داشت.

این سالمند ۷۰ ساله گفت: سال‌ها قبل یک بار به عمره مشرف شدم و یارانه خانواده مرا قطع کردند و گفتند که شما سفر خارج از کشور داشته‌اید و این بار نیز از کمک معیشت محروم شده‌ایم.

متأسفانه در بین انبوه اعتراضات به عدم دریافت یارانه معیشتی، چنین مواردی بسیار زیاد است. اما، مسئولان وزارت رفاه مدعی هستند که محاسبات آنها بر اساس بررسی وضعیت اقتصادی و حساب بانکی معترضان بوده است.

موضوع گردش مالی شهروندانی که یارانه معیشتی به آنها تعلق نگرفته است، یکی دیگر از نکات مبهمی است که پاسخ قانع کننده‌ای برای آن داده نشده است.

یکی از همین شهروندان، گفت: سال گذشته خانه پدری را به خاطر انحصار ورثه فروختیم و مبلغ آنکه ۷۰۰ میلیون تومان بود، در حساب بانکی من بود که حدود یک ماه زمان برد تا این پول از حساب بنده به حساب بانکی برادر و خواهرانم انتقال یابد. حالا همین موضوع را برای بنده به عنوان گردش مالی ثبت کرده‌اند و مدعی شده‌اند که گردش مالی بالایی در سال گذشته داشته‌اید.

وی افزود: من چه می‌دانستم که قرار است یارانه معیشتی بدهند. حقوق من کمتر از سه میلیون تومان است و خانه‌ای هم ندارم. فقط یک خودرو دارم که ارزش مالی آن ۱۰۰ میلیون تومان هم نمی‌شود. حالا چرا این یارانه را نمی‌گیرم، واقعاً نمی‌دانم. اما در پاسخ به اعتراض بنده، آمده است که درآمد من بالاتر از ۹۰ درصد جامعه است. خودم هم نمی‌دانم چقدر پولدار بوده‌ام و خبر نداشته‌ام!

یکی دیگر از افرادی که نسبت به گردش مالی حساب خود معترض بود گفت: جایی کار می‌کنم که با پولی که در حساب من است خرید و فروش می‌شود به همین دلیل گردش مالی حساب من، دارایی بنده نیست و من فقط حداقل حقوق ماهیانه خود را پایان ماه می‌گیرم.

نحوه احراز میزان درآمد و تعیین خانوارهای هدف بر اساس دستورالعملی خواهد بود که از سوی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی ابلاغ می‌شود.

شاخص دیگر سنجش وضعیت درآمد خانوار میانگین وضعیت سه سال گذشته شاخص‌های مالی و یا میانگین برداشت ۶ ماه منتهی به زمان تعیین وسع مبنای تشخیص سطح درآمد و امتیازدهی خانوار است که از سوی وزارت رفاه انجام می‌شود.

در آئین نامه هیأت وزیران همچنین این نکته نیز ذکر شده که چنانچه خانواری نسبت به نتیجه تعیین وسع اعتراض داشته باشد، می‌تواند هر سال یک بار درخواست رسیدگی دهد تا در مقاطع زمانی ۶ ماهه (خرداد و آذر هر سال) بررسی مجدد صورت گیرد. اما این در حالی است که بسیاری از خانوارهای غیر مشمول در ارزیابی وسع که نسبت به نتیجه ارزیابی اعتراض دارند به دلیل تهدید به حذف و قطع یارانه از اعتراض و درخواست بازبینی مجدد منصرف می‌شوند.

بررسی درخواست‌های بازبینی مجدد

سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان بسته حمایت معیشتی در مورد ثبت اعتراض در سامانه معیشتی گفت: نتایج اعتراض این افراد از هفته گذشته در سامانه قابل رؤیت است و هر فردی که مجدد اعتراض داشته باشد می‌توانند درخواست بازبینی مجدد دهد.

حسین میرزایی افزود: اعتراض این افراد مورد رسیدگی و طی ۶ ماه آینده اعلام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه متقاضیان کمک معیشت در صورتیکه اطلاعاتشان با اطلاعات به دست آمده ما مغایر باشد یارانه نقدی شأن حذف می‌شود اظهار داشت: این موضوع فقط شامل متقاضیان معترضی است که خود را مشمول بسته حمایت معیشت می‌دانند.

وی همچنین در مورد اعتراض متقاضیان دریافت حمایت معیشتی گفت: علاوه بر احکام حقوقی سرپرستان خانوار، میانگین برداشت ۹ ماهه حساب آنها نیز بررسی شده و ملاک قرار می‌گیرد و آنهایی که حد نصاب حقوق را دریافت و میانگین برداشت‌ها را داشته‌اند حذف شده‌اند.

سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان بسته حمایت معیشتی با اشاره به اینکه بررسی‌ها به هیچ وجه دستی و توسط اشخاص انجام نمی‌شود، ادامه داد: افرادی که نسبت به پاسخ بررسی‌های انجام شده معترض هستند می‌توانند مجدد در سایت درخواست بازبینی دهند.

میرزایی به اصلاح رفتار مالی معترضان اشاره کرد و گفت: برخی از هموطنان عنوان می‌کنند که پول‌های حساب متعلق به ما نیست به این افراد پیشنهاد می‌کنیم که حساب جاری خود را از حساب شرکت جدا کنند.

به گفته وی، اطلاعاتی که در بانک اطلاعاتی وزارت رفاه وجود دارد قابل اصلاح نیست و افرادی که نسبت به نتیجه‌ها، اعتراض دارند باید رفتار مالی خود را اصلاح کنند و حساب خود را از حساب کارفرمایان جدا کنند و پس از آن در سامانه درخواست بازبینی دهند و به مرور به اعتراض‌ها رسیدگی می‌شود.

براساس اعلام ستاد شناسایی مشمولان بسته حمایت معیشتی بیش از ۳ میلیون فرد سرپرست خانوار اعتراض خود را در سامانه ثبت کردند و تا کنون بیش از ۴۲۰ هزار نفر این افراد مشمول دریافت کمک معیشت شده‌اند.

مبلغ بسته حمایت معیشتی به‌صورت ماهانه به خانوارهای یک نفره مبلغ ۵۵۰ هزار ریال، دونفره مبلغ ۱,۰۳۰ هزار ریال، سه نفره ۱۳۸۰ هزار ریال، چهارنفره ۱,۷۲۰ هزار ریال و پنج نفره و بیشتر ۲,۰۵۰ هزار ریال تعلق می‌گیرد.

در هر حال اجرای طرح حمایت معیشتی که از سوی وزارت رفاه بعد از سهمیه بندی بنزین اجرایی شده است از همان ابداً با اعتراض‌هایی از سوی مردم روبرو بود و با گذشت حدود دو ماه از این طرح همچنان بسیاری از سرپرستان خانوار خود را مشمول این طرح می‌دانند و متأسفانه تاکنون پاسخ درستی به آنها داده نشده است.

 

منبع: مهر

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ها

0 #43 بختیار‌اسماعیلی 1398-11-02 14:02
سلام‌بنده‌حقوقم‌۲۵۰۰الی۲۷۰۰‌است‌شرکت‌پخش ‌کارمیکنم‌بعضی‌از‌مشتریان‌‌پول‌رو‌‌به‌حس اب‌‌من‌واریز‌و‌بلا‌فاصله‌بنام‌شرکت‌برداش ت‌میکنم‌
+2 #44 علی اصغر 1398-11-02 14:11
بخدا قسم دروغ نمی نویسم با اول این یارانه معیشتی رو برامون واریز نکردن من اعتراض زدم ماه بعد دوماه رو برام واریز کردن.
+5 #45 شهریار میر 1398-11-02 14:36
با درود بر ملتی ، که دولتی دروغگو و دزد برای آنان قانونهای من درآوردی تعیین و ابلاغ و اجرا می کند ، در کمال نامردمی و بی انصافی قیمت بنزین را سه برابر کردند و مردم را با این عنوان که مازاد این درآمد را به خود مردم باز می گردانند ، سر کار گذاشتند .. امیدوارم که خداوند انتقام این خیانت را از این دولت ضد مردمی بگیرد
والسلام
خداوند انتقام مردم را از یخواه
+3 #46 ملیحه 1398-11-02 14:39
بسته حمایتی ناعادلانه توزیع شده ماشینی که فروختیم دوسال پیش ولی هنوزسندبه نام سرپرست خانواراست وبه حساب اموال ماگذاشتن ماشینی بامدل۸۷که قیمتش ۳۰میلیون هم نمیشه براچی نبایدبه ماتعلق بگیره اعلام کردین اعتراض کنیم یارانه روهم قطع میکنین ازکجامعلوم اعتراض کنیم یارانه هم تواین اوضاع گرونی قطع بشه حقوق ۲میلیونی روبرا۴نفرزیادمیدونین
+3 #47 امیرداری 1398-11-02 15:16
سلام من کارگر ساختمانی ومستاجر بادوفرزند مدرسہ ای بیکار بہ من بستہ معیشتی تعلق نمیگیرد چطوری حساب کردید داروندارم ۸۰مترزمین کہ از پدرم ارث رسید فروختم چون بدھکاربودم مں دوخودرو لیزینگ خریدہ بودم چون قسط نتوانستم بدم فروختم چون لیزینگ بودہ سندنخورد وھنوز پلاک بہ نام منہ من بایک خانوادہ۶نفرہ یکسالونیمہ بیکارم وبیمہ کارگران ساختمانی ومستاجر بادوفرزند مدرسہ ای بیکار بہ من بستہ معیشتی تعلق نمیگیرد چطوری
+2 #48 علی عظیمی 1398-11-02 15:48
مسخره است دیگه ادم میترسم اعتراض کنه یارانش هم قطع میکنن من خونم کجابودیه ماشین پژو دارم کردنش دوتا ماشین اینا حقوق منو دیدن هفت میلیون اینوندیدن که این هفت تومن کجا میره به پیربه پیغنبربیشتراین پولها خرج دوودرمؤن میشه من بااین پول بیست نفروساپورت میکنم خواهرمادروبرادرحداقل تو جوابی که میفرستی جای اعطرازی توضیحی بزارید اون پولی که بیس تومن با نوزده تومن که اومده توحسابم مال صندوقهای خونگیه بودبخدا
+4 #49 علی 1398-11-02 16:18
اینا همش دروغه . برای من زده بالاتر از ۸۵ درصد جامعه . یه خانواده سه نفره با حقوق منو همسرم کمتر از ۵ میلیون . که حدود سه میلیون هر ماه قسط وام خونه میدم . خونه و ماشینمم هم با هم دیگه هفتصد نمی ارزه . از طرفی همکار دارم داره معیشتی میگیره وضعش هم از من خیلی بهتره . خودش داره تعجب میکنه که چطور به من تعلق نگرفته .
اعتراض هم بکنیم میگن یارنه ات هم قطع میشه . مگه ملاک بررسی مجدد نیست پس چرا تهدید میکنن
+3 #50 بهمن اسفندانی 1398-11-02 17:18
من حقوقم ماهی 3تومن نه خوونه دارم نه ماشین مشخصاتمو فرستادم پیام اومد تا یک ماه دیگه خبرت میکنیم الان 3ماه شده هیچ خبری نیومده النم که میخوام اعتراض کنم سایت ها بسته شدن خلاصه که آدم از این دولت خیری نمیبینه
+4 #51 زهرا 1398-11-02 17:19
من تازه ازدواج کردم با بدبختی رفتیم سر زندگیم دست خالی آنوقت نه ملکی نه ماشینی نه چیزی فقط چون گردش حساب بالاست که اونم برا مانیس به ما تعلق نگرفته فقط زورشون به حساب بانکی رسیده
+3 #52 احمدرضا 1398-11-02 17:37
سلام بنده مدت مدیدی بیکارم فرزنددانشجودارم دوفرزندم هم برای اینده خودشان کارمیکننددرست همان کاری که من پدربایدبرای شروع زندگی شان بایدبراشان میکردم ونتوانستم انوقت اقای وزیرنامحترم ودولت نامردم بمن میگه یارانه مغیشت بشماتعلق نمیگیره اخه مردناحسابی ،مگرنه اینکه شماباید به محل درامد وشغل سرپرست خانواده توجه کنیداخه کارکردن فرزند درخانواده شدملاک یعنی درممکتی که شما اداره میکنیدبایدفرزندان ازدواج نکنندوکارکنندتا پدرومادررا سیرکنندحاشا به غیرت ومردانگی شما،ایا اسلام این را الگوقرارداده برای اجتماع،
+3 #53 عبدالعلی شریفیان 1398-11-02 20:16
مااعتمادکردیم گردش مالی مان رادراختیارشما گذاشتیم ولی شما خیلی بدقضاوت کردید حقوق بگیر دولت وزندگی دونفره ویک ماشین

Comments are now closed for this entry