|
کدخبر: 176596

نیروگاه برق ۵ هزار مگاواتی احداث می‌شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به برخی از اقدامات وزارت صمت در راستای حمایت و رفع موانع از بخش تولید، از احداث نیروگاه برق ۵هزار مگاواتی به منظور تامین برق واحد‌های صنعتی و معدنی بزرگ کشور خبر داد.

معدن نیروگاه برق ۵ هزار مگاواتی احداث می‌شود

علیرضا رزم‌حسینی در سفر یکروزه خود به استان البرز با حضور در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید این استان ضمن تشکر از حضور فعالان و کارآفرینان استان، آنان را منشاء اشتغال و توسعه یافتگی دانست و گفت: امیدوارم با همت جهادگران عرصه اقتصادی، کشور در جهت پیشرفت و آبادانی و سربلندی در منطقه پیشگام باشد.

دستیابی به تراز ۷۴ میلیارد دلاری در تجارت بین‌الملل علی‌رغم محدودیت‌های شدید

وزیر صنعت، معدن و تجارت نتیجه اقدامات کارآفرینان در کشور را موثر در کاهش آسیب‌های اجتماعی و افزایش امنیت در کشور عنوان کرد و افزود: وزارت صمت بر اساس وظایف قانونی خود مسئولیت تجارت بین‌المللی و نیز تامین برخی از کالاهای اساسی را بر عهده دارد؛ در سه سال اخیر علی رغم فشارهای ناشی از تحریم و تاثیرات شیوع کرونا تراز تجارت بین‌المللی کشور در سال گذشته، ۷۴ میلیارد دلار و نتیجه آن رشد ۸ درصدی در صنعت بود.

رزم‌حسینی رشد قابل قبول صادرات در چند ماه اخیر را نتیجه سیاست‌های وزارت صمت در خصوص تامین ارز و رفع تعهد ارزی تجار بین‌المللی عنوان کرد و با تاکید بر رشد بالغ بر ۵۰ درصدی ۲۷ رشته صنعتی در کشور اظهارکرد: علاوه بر بخش صنایع در حوزه معادن نیز شاهد اقدامات خوب و نتایج قابل قبولی بودیم.

فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری در حوزه معدن

وی با اشاره به ارزش ۵۰۰ میلیارد دلاری معادن کشف شده در ایران، طرح واگذاری ۶ هزار معدن در ۳۱ استان کشور از طریق مزایده را به فهرست جدیدی برای اشتغال و سرمایه‌گذاری عنوان کرد.

رزم حسینی در بخش دیگری از صحبت‌های خود وزارت صمت را به عنوان یکی از متولیان حوزه تولید، مکلف به تسهیل مسیر تولید دانست و با تاکید بر اینکه وزارت صمت در رفع موانع پیشگام بوده است گفت: ما در وزارتخانه با توجه به چارچوب‌های قانونی و در حوزه اختیارات خود، اقدامات موثری در راستای تسهیل و رفع موانع حوزه تولید داشتیم و تسهیل صدور مجوز‌ها و تفویض اختیارات از جمله این اقدامات است.

ایجاد امنیت و تقویت فرهنگ با شکل‌گیری اقتصاد قوی رزم‌ حسینی ایجاد امنیت و تقویت فرهنگ در کشور را منوط به ایجاد یک اقتصاد قوی و فضای کسب و کار مناسب عنوان کرد و ادامه داد: یکی دیگر از کارهای بزرگی که برای حمایت از صنایع در سال گذشته و بعد از هفت سال به بهره‌برداری رسید، تامین آب صنایع بزرگ از طریق انتقال آب خلیج‌فارس به فلات مرکزی بود که به طول ۸۲۰ کیلومتر تا شهرستان اردکان انجام شد و در آینده تا خراسان رضوی و اصفهان ادامه می‌باید.

احداث نیروگاه ۵‌هزار مگابایتی برای تامین برق صنایع و معادن بزرگ کشور

وی در بخش دیگر صحبت‌های خود به اجرای پروژه تامین برق مورد نیاز صنایع و معادن کشور با احداث نیروگاه برق ۵هزار مگاواتی اشاره و آن را گامی دیگر در حوزه حمایت از تولید کشور عنوان کرد.

اجرای ۷۵درصدی مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید

رزم حسینی با بیان اینکه ایجاد ستاد تسهیل یکی از اقدامات ارزشمند مجلس شورای اسلامی است، از اجرای ۷۰ درصدی مصوبات ستاد ملی و ۹۵ درصدی کارگروه استان البرز خبر داد و مابقی مصوبات را جزء تکالیف دستگاه‌های مربوطه دانست که باید نسبت به اجرای آن پاسخگو باشند.

توسعه اقتصادی و اشتغالزایی با استفاده از ظرفیت بنگاه‌های اقتصادی برتر

وی همچنین از ایجاد ۴۵۰ هزار میلیارد تومان فرصت سرمایه‌گذاری جدید در کشور خبر داد و با تاکید بر حرکت به سمت توانمند‌سازی مردم تصریح کرد: در گذشته دلیل مهاجرت روستائیان کمبود و نبود زیرساخت در این مناطق بوده است اما امروز دلیل اصلی مهاجرت، مشکلات بیکاری است؛ با استفاده از ظرفیت‌های شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی برتر که به‌صورت داوطلبانه اعلام آمادگی کردند باید به آموزش، احیای مشاغل، احصاء ظرفیت‌های منطقه و خلق ثروت بپردازیم.

وی در پایان استفاده از ظرفیت مالی این شرکت‌ها در پرداخت تسهیلات به واحد‌های کوچک و متوسط و تقویت آنها از دیگر برنامه‌های وزارت صمت عنوان کرد و افزود: ما در وزارت صمت وظیفه خود را راستای تحقق شعار سال، هم در قالب اقدامات درون سازمانی و هم احصاء موانع برون سازمانی انجام دادیم و نیاز است مجلس در یک حرکت انقلابی نسبت به رفع قوانین مزاحم تولید و تصویب قوانین حمایتی اقدام کند.

 

منبع: ایمیدرو

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...