|
کدخبر: 132519

پرسپولیس در جیب یک ایجنت!

تصور کنید اگر این ایجنت که بیش از ۱۰ بازیکن تحت نظرش هستند، تصمیم بگیرد پرسپولیس را به هم بریزد چه بلایی سر این تیم می‌آید؟ او به‌راحتی می‌تواند تیم را نابود کند.

فوتبال پرسپولیس در جیب یک ایجنت!

«فوتبال ایران کثیف و تحت سلطه دلالان است»؛ این جمله را احتمالا بارها از زبان بازیکنان، مربیان و مدیران مختلف باشگاه‌ها شنیده‌اید. لزوم مبارزه با دلالان نیز بارها از سوی مسئولان مربوطه عنوان شده اما به نظر می‌رسد عزم جدی برای مبارزه با آن وجود ندارد. درواقع در فوتبالی که ساده‎‌ترین انتقادها از آن منجر به شکایت و محرومیت از خبرنگاران و مدیران می‌شود، چگونه می‌توان انتظار اصلاح داشت؟ نفوذ شبکه دلالی به‌قدری گسترده است که می‌گویند اگر علیه آنها مصاحبه‌ای شود، بایکوت در انتظار فعالان حوزه فوتبال خواهد بود. این شبکه قدرتمند از هیچ منفعتی برای کسب پول بیشتر نمی‌گذرد و هوادار و دغدغه‌هایش برای آنها کمترین اهمیت را دارد. دلالانی که حتی در حوزه رسانه هم وجود دارند و می‌توانند به‌سادگی با انتشار چند خبر، نرخ یک بازیکن را چند ۱۰ میلیون تومان افزایش دهند. آنها روزبه‌روز قدرتمندتر می‌شوند و به نظر می‌رسد هیچ‌کس نمی‌تواند در مقابل‌شان بایستد. ایجنت‌ها و دلال‌ها کار مشترکی دارند، آنها در جابه‌جایی بازیکنان موثرند اما یکی قانونی و دیگری غیرقانونی. ایجنت‌ها این روزها به انتقال یک یا چند بازیکن به تیم‌ها راضی نمی‌شوند و اصطلاحا «پکیجی» کسب درآمد می‌کنند. به این معنی که آنها یک تیم کامل را می‌بندند و هیچ‌کس حق ورود به حوزه فعالیت‌شان را ندارد. هر بازیکن یا مربی‌ای بخواهد به تیم‌های تحت‌نظر ایجنت‌های فعال برود باید با او به توافق برسد و سپس قرارداد امضا می‌شود.

 ترفند یک مدیرعامل برای کسب درآمد

پس از حضور جعفر سمیعی در پرسپولیس، بسیاری از اطرافیان و آنها که از رئیس پیشین حراست وزارت ورزش و جوانان شناخت داشتند، قطع پای دلالان از باشگاه را مهم‌ترین دلیل حضور او در باشگاه محبوب تهرانی عنوان کردند. اتفاقی که می‌تواند منجر به آغاز پاکسازی فوتبال ایران شود. اما‌اش آنقدر شور شده که وزارت ورزش و جوانان، سمیعی را به باشگاه پرسپولیس می‌فرستد تا آرامش را برقرار کند؟ می‌گویند بخشی از ماجرا به یک ایجنت رسمی فوتبال ایران مربوط است که در روزهای اخیر حتی سمت باشگاه پرسپولیس نرفته تا رسانه‌ها که روی او حساس شده‌اند، علیه این فرد چیزی ننویسند. داستان حضور این فرد در باشگاه پرسپولیس البته به باشگاه قبلی این ایجنت مربوط می‌شود. پس از ورشکستگی تیم قبلی این ایجنت، مدیرعامل مربوطه کل درآمدزایی تیم را به‌سمت فروش بازیکن می‌برد و از این ایجنت می‌خواهد که زمینه جابه‌جایی بازیکنان را فراهم کند. افزایش قیمت‌ها به‌صورت ناگهانی، ترفندی است که ایجنت‌ها آن را سرلوحه کارشان قرار دادند تا سودهای کلان‌تری نصیب خود کنند، به‌عنوان مثال جابه‌جایی یحیی گل‌محمدی از شهرخودرو به پرسپولیس (بنابر ادعای حمیدوای و انصاری‌فرد) ۶ میلیاردتومان درآمدزایی داشته و درصدی که به ایجنت یحیی رسیده، بی‌شک درصد قابل‌توجهی بوده است. حضور یکی از مهاجمان مطرح که سابقه بازی در پرسپولیس را هم دارد و هم‌اکنون به گل‌گهر پیوسته، ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان آب خورده، حضور یک هافبک جدید در پرسپولیس و چند بازیکن دیگر نیز با قیمت‌های یک و نیم تا ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان سودهای کلانی را نصیب این ایجنت کرده است. اما باشگاهی که در ابتدای گزارش از ورشکستگی‌اش نوشتیم، در این میان چه می‌کند؟ آنها سقف قرارداد تیم را ۹۹۹ میلیون تومان تعیین کرده‌اند و بازیکنان‌شان را می‌فروشند و از مابه‌التفاوت این مبالغ، تیم را اداره می‌کنند. می‌گویند ۲۰ میلیاردتومان درآمدزایی از این راه عاید باشگاه مربوطه شده است.

 ایجنت‌ها بازیکنان را برمی‌زنند

اما اگر فکر کردید ایجنت‌ها به همین چند بازیکن ورودی و خروجی که تحت قراردادشان است، بسنده می‌کنند، اشتباه است. آنها سراغ بازیکنان دیگر هم می‌روند. به‌عنوان مثال حامد لک، گلر پرسپولیس که عملکرد درخشانی در این تیم داشته طی ۵ سال اخیر در ۵ تیم مختلف به میدان رفته و در ابتدای فصل انتقادات زیادی از جذب او می‌شد؛ با ایجنت قبلی خود به باشگاه پرسپولیس نمی‌رود و او را در جریان مذاکرات قرار نمی‌دهد تا درنهایت کار به شکایت و دادگاه برسد و مشخص نیست سرنوشت گلر پرسپولیس چه خواهد شد.

یکی دیگر از خریدهای جدید پرسپولیس هم روایت جالبی وجود دارد که نمی‌توان آن را تایید یا تکذیب کرد. می‌گویند قرارداد یک ساله او با پرسپولیس که در خانه یکی از اعضای تیم به امضا رسیده بود، یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بود اما درنهایت قرارداد قبلی پاره و قرارداد دو ساله او با مبلغ ۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان امضا می‌شود. مبلغی حیرت‌انگیز که نشان می‌دهد شرط افزایش ۲۰درصدی قرارداد در سال دوم که معمولا عرف است، در آن رعایت نشده و مبلغ قرارداد این بازیکن در سال دوم افزایش دو برابری پیدا می‌کند. نکته جالب اینکه قرارداد او با ایجنت جدید به‌مدت یک ماهه امضا می‌شود تا این بازیکن تاثیرگذار راهی این تیم شود و درصد به ایجنت مدنظر برسد. اگر می‌خواهید بدانید ایجنت‌ها چقدر به تیم‌ها تعصب دارند، باید بدانید همین فرد که میلیون‌ها تومان از کنار پرسپولیس سود کرده، عامل جدایی شجاع خلیل‌زاده از این باشگاه بود تا با حضور در قطر، سود بیشتری نصیبش شود.

سعید آقایی و امید عالیشاه نیز دیگر بازیکنانی هستند که با این ایجنت قرارداد دارند و پشت‌شان گرم است. مهدی شریفی، بازیکن جدید و جوان پرسپولیس که چندی قبل راهی این تیم شد نیز با دخالت ایجنت پیراهن سرخ‌پوشان را پوشید. حال تصور کنید اگر این ایجنت که بیش از ۱۰ بازیکن تحت نظرش هستند، تصمیم بگیرد پرسپولیس را به هم بریزد چه بلایی سر این تیم می‌آید؟ او به‌راحتی می‌تواند تیم را نابود کند. جالب آنکه همین ایجنت سال قبل یکی از تیم‌هایی را که امسال لیگ برتری شده، بست و قراردادهای کلان منجر به افزایش نرخ بازیکنان لیگ یکی شد.

 قرارداد با فرزند صعودساز عضو مشهور فدراسیون!

اگر فکر می‌کنید این اتفاق فقط توسط یک نفر می‌افتد و باشگاه پرسپولیس می‌تواند با حذف او، تیم را آرام کند، سخت در اشتباه هستید. ظاهرا این فرد عضو یک شرکت است که ۵ عضو دارد و یک دلال دیگر هم رئیس هیات‌مدیره شرکت مذکور است. شرکتی که در ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ثبت شده و شرح وظایفش جابه‌جایی بازیکنان است. شرکتی که یکی از وظایف آنها جابه‌جایی فرزند یکی از مقامات ارشد فدراسیون فوتبال به تیم‌های مختلف است. آقازاده‌ای که ظاهرا در هر تیمی بازی می‌کند به‌طرز عجیبی زمینه‌ساز صعود تیمش می‌شود حتی از روی سکوها یا نیمکت!

 سمیعی موفق می‌شود؟

جابه‌جایی بازیکنان به‌صورت پکیجی توسط ایجنت‌ها البته محدود به پرسپولیس نیست. شنیده‌ایم یکی از تیم‌های متمول شهرستانی که امسال در لیگ یک فعالیت می‌کند نیز به‌صورت پکیجی توسط یک ایجنت بسته شده و سایر ایجنت‌ها برای بازیکن دادن به آن تیم باید با ایجنت اصلی به توافق برسند. شبکه دلالی در فوتبال ایران روزبه‌روز گسترده‌تر می‌شود و مافیای آن هر روز قدرتمندتر از قبل می‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد. حضور فردی مثل جعفر سمیعی در باشگاه پرسپولیس می‌تواند پای این افراد را از باشگاه قطع کند؟ باید منتظر بمانیم و ببینیم چه سرنوشتی در انتظار این غول مخوف است.

مدیربرنامه خرید جدید پرسپولیس:

گفتند باید بازیکنت را با ما شریک شوی!

برای پیگیری نفوذ جریان دلالی در باشگاه پرسپولیس سراغ مدیربرنامه پیشین یکی از بازیکنان جدید قرمزها رفتیم تا از او درباره نفوذ این شبکه دلالی بپرسیم. فرد مذکور در این‌باره روایتی داشت که خواندنش جالب است. او به «فرهیختگان» گفت: «باشگاه پرسپولیس بازیکن تحت قرارداد مرا می‌خواست، زنگ زدم و به او گفتم. خیلی خوشحال شد و گفت تو بهترین مدیربرنامه ایرانی. مدتی بعد یکی از ایجنت‌ها را درمقابل فدراسیون دیدم. گفت برای اینکه بازیکنت به پرسپولیس برود باید یک قرارداد سه‌طرفه امضا کنیم و بازیکنت را با ما شریک شوی! من هم برای آنکه بازیکنم راهی تیم محبوبش شود، تن به این کار دادم و تصمیم گرفتم قبول کنم. بعد از مدتی متوجه شدم بازیکنم با پرسپولیس قرارداد بسته اما مرا درجریان مذاکرات قرار نداده است.»

وی ادامه داد: «به او و باشگاه پرسپولیس نامه نوشتم که من با این بازیکن قرارداد دارم اما توجهی نشد. شکایت کردم و جلسه‌ای در فدراسیون فوتبال برگزار شد و مشخص نیست که نتیجه آن چه خواهد شد. یک بار هم در فدراسیون به من گفتند از این شکایت بگذر تا بعدها بتوانیم به تو کمک کنیم. البته قرارداد بازیکن من تنها قراردادی نیست که تحت‌تاثیر ایجنت‌ها قرار می‌گیرد. شنیده‌ام در قرارداد یکی دیگر از بازیکنان جدید پرسپولیس با ایجنتش بندی آمده بود که درصورت مذاکره او با ۴ تیم استقلال، فولاد، سپاهان و نساجی، این بازیکن می‌تواند با ایجنت دیگری وارد قرارداد شود اما یک ماه قبل از حضور او در پرسپولیس، قرارداد تغییر می‌کند و پرسپولیس و تراکتور به‌جای فولاد و نساجی وارد قرارداد می‌شوند. سوال اینجاست که این دوستان از کجا می‌دانستند فلان بازیکن قرار است یک‌ماه دیگر مدنظر سرمربی باشگاه قرار بگیرد و زمینه جذب او باید فراهم شود؟»

از این فرد پرسیدیم چه کسانی در فدراسیون به او گفته‌اند که از شکایتش بگذرد که نام دو فرد را برد اما به‌دلیل آنکه سند رسمی در این‌باره وجود ندارد، از ذکر نام‌های مطرح‌شده معذوریم. همین‌قدر بدانید که دو فرد شناخته‌شده در فدراسیون که در رسانه‌ها مدام از مبارزه با فساد می‌گویند چنین حرفی را (طبق ادعای این ایجنت) زده‌اند!

 

منبع: فرهیختگان

ارسال نظر