|
کدخبر: 133619

راه اندازی نخستین سامانه اتوماتیک حریق و حادثه کشور

سرپرست آتش نشانی شرکت سنگ آهن ایران- بافق از راه اندازی سامانه اتوماتیک فرماندهی حریق و حادثه خبر داد و افزود: برای اولین بار در کشور و کلیه معادن سیستم آلارم باکس Alarmbox (سامانه اتوماتیک فرماندهی حریق و حادثه ) طراحی گردیده و در محل ورودی کارخانه فرآوری نصب و آماده بکار است.

صنعت راه اندازی نخستین سامانه اتوماتیک حریق و حادثه کشور

منصور فتوحی سرپرست آتش نشانی شرکت سنگ آهن مرکزی ایران – بافق یکی از مشکلات در زمان بروز هر گونه حادثه در سطح شرکت را عدم اطلاع رسانی صحیح عنوان کرد و گفت: زمانی که افراد قصد تماس با واحد آتش نشانی یا اورژانس برای اعلام حادثه ای را داشتند به دلیل نداشتن شماره های اضطراری شرکت یا استرس، اطلاعات بصورت ناقص به اپراتور آتش نشانی اطلاع رسانی می شد.

وی با توجه به این مشکل از راه اندازی سامانه اتوماتیک فرماندهی حریق و حادثه خبر داد و افزود: با همراهی مهندس حسن ابراهیم نیا از پرسنل شاغل در آتش نشانی معدن چغارت،برای اولین بار در کشور و کلیه معادن سیستم آلارم باکس Alarmbox (سامانه اتوماتیک فرماندهی حریق و حادثه ) طراحی گردیده و در محل ورودی کارخانه فرآوری نصب و آماده بکار است.

فتوحی ادامه داد: در زمان بروز هر گونه حادثه یا حریق در کارخانه فرآوری با فشار دادن شستی نصب شده در وسط تابلو،آژیر و فلاشر به صدا در می آید و بصورت اتوماتیک از طریق تلفن گویا که داخل تابلو نصب شده است در کوتاه ترین زمان با واحد آتش نشانی،اورژانس،ایمنی فنی و انتظامات تماس گرفته و بلافاصله تیم های مربوطه در محل حاضر می شوند.

سرپرست آتش نشانی شرکت سنگ آهن با اشاره به هزینه پایین در طراحی این سیستم بیان کرد: برای طراحی سیستم فوق الذکر از امکانات و تجهیزات موجود در واحد آتش نشانی نظیر جعبه F ، تجهیزات سیستم اعلام حریق و … استفاده نمودیم.

وی از جمله مزایای این سیستم را تسریع و کاهش در زمان رسیدن تیم های امدادی و آتش نشانی در محل حادثه،ایجاد هماهنگی و اطلاع رسانی سریع بین تیم های آتش نشانی، اورژانس، ایمنی فنی و انتظامات،کاهش استرس فرد اطلاع دهنده،کاربری و سهولت آسان برای پرسنل شرکت در زمان استفاده از تابلو، عدم نیاز به تلفن ثابت و همراه جهت برقراری تماس و درخواست کمک واطلاع رسانی سریع و دقیق عنوان کرد.

فتوحی با بیان اینکه از زمان نصب این تابلو ( سوم آبانماه 99) 2 مورد حریق و حادثه در کارخانه فرآوری توسط پرسنل کارخانه به واحد های آتش نشانی و سایر قسمت های مشارکت کننده اطلاع رسانی شده،گفت: خوشبختانه تیم های مشارکت کننده در کوتاه ترین زمان در محل وقوع حادثه حضور یافتند.

 

وی از پرسنل شرکت خواست از فشردن شستی و فعال نمودن تابلو در مواقع غیر ضروری خودداری کنند.

سرپرست آتش نشانی شرکت سنگ آهن در پایان سخنان خود از حمایت های مدیرعامل شرکت، مدیر HSE و رئیس  ایمنی و آتش نشانی تشکر کرد و اظهار داشت: مجوز ساخت این تابلو برای سایر قسمت های مهم و پرمخاطره شرکت شامل کارخانه گندله سازی، آگلومراسیون، کارخانه خردایش،اداره مرکزی،شهرک آهنشهر و…صورت گرفته است.

ارسال نظر