|

بخوانید :

کدخبر: 266568

هدفگذاری برای رشد تعاملات تجاری ایران و تاجیکستان

در دیدار معاون وزیر صمت کشورمان با معاون اول وزارت صنعت و فناوری‌های نو تاجیکستان، بر لزوم افزایش تعاملات تجاری میان ۲ کشور تاکید شد.

هیأت تجاری دولت تاجیکستان به ریاست بختیار شریفی، معاون اول وزارت صنعت و فناوری‌های نو این کشور و در راستای توافقات چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی علمی و فنی ایران و تاجیکستان مبنی بر برگزاری کارگروه صنعت، معدن و تجارت با حضور در تهران با علیرضا پیمان پاک‌، رئیس سازمان توسعه تجارت، دیدار و گفت‌وگو کرد.

طرفین در این دیدار بر لزوم گسترش تجارت میان ایران و تاجیکستان با وجود مشترکات فرهنگی بسیار و روابط سیاسی عالی، تاکید کردند.

در این دیدار پیمان پاک، حجم ۱۳۰ میلیون دلاری مبادلات ۲ کشور را ناچیز عنوان کرد و بر لزوم افزایش تعاملات و تامین اقلام مورد نیاز ۲ کشور از سوی طرف مقابل تاکید کرد.

وی با ذکر مثال‌هایی در حوزه کشت فراسرزمینی از تامین پنبه کارخانه‌های نساجی ایرانی توسط تاجیکستان استقبال کرد.

همچنین بختیار شریفی نیز با استقبال از توسعه روابط تجاری با ایران، از لزوم استفاده تاجیکستان از دانش و فناوری‌های صنعتی ایران تاکید کرد.

در ادامه نیز طرفین به بررسی نحوه تعامل و تجارت در حوزه‌های صنعتی، محصولات شیمیایی، پتروشیمی، غذایی و دارویی لوازم خانگی کاشی و سرامیک پرداختند.

همچنین مقرر شد به منظور کاهش موانع تعرفه‌ای دو طرف امکان انعقاد موافقتنامه تجارت ترجیحی بین دو کشور را بررسی کنند.

 

منبع: سازمان توسعه تجارت ایران

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...