|
کدخبر: 283729

نامه مهم سفیر ایران به سازمان ملل

سفیر و نماینده دائم ایران در ژنو طی نامه‌ای به کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، خواستار پیگیری ترور ناجوانمردانه سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمانده فقید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد و تصریح کرد که این جنایت نباید بی‌کیفر بماند.

علی بحرینی در سومین سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی طی نامه ای به آقای فولکر تورک کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو ضمن ارجاع به گزارش خانم اَگنس کالامارد گزارشگر پیشین سازمان ملل متحد در خصوص ترورهای فراقضائی و خودسرانه، که به شهادت رساندن سردار سلیمانی را خودسرانه، خلاف قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل متحد دانسته بود، درخواست کرد تا از هر ابزاری که در اختیار دارد برای جلوگیری از بی کیفر ماندن این جنایت استفاده کند.

در این نامه، سفیر ایران ضمن اشاره به گرامیداشت سالگرد شهادت سردار سلیمانی در ایران و کشورهای منطقه غرب آسیا، تاکید کرد که ترور سردار سلیمانی، بعنوان یک مدافع واقعی حقوق بشر و مخالف اشغال‌گری و تروریسم داعش، اقدامی وحشیانه، خودسرانه، ناعادلانه و غیر قانونی بود. این اقدام یک جنایت و عمل متخلفانه بین‌المللی بود که صلح و امنیت بین‌المللی را نیز تهدید کرد و وظیفه سازوکارهای بین المللی بویژه مکانیسم‌های حقوق بشری است که بدان رسیدگی نمایند. در این نامه همچنین تصریح شده است که قصور دولت آمریکا و مسئولیت شخصی این جنایت از سوی آن‌هایی که در این ترور دخیل بودند به وضوح روشن است.

سفیر کشورمان در این نامه تاکید کرد که مردم ایران و بسیاری از کشورهای منطقه غرب آسیا سردار سلیمانی را یک سرباز نمادین می دانند که آزادی منطقه از شر داعش را مرهون ایثارگری‌های او می‌دانند و هرگز از پیگیری اجرای عدالت در خصوص مرتکبین به این جنایت، دست نمی‌کشند. وی تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران مصمم است که عدالت را در این زمینه اعمال نماید و نظام قضایی ایران اقدامات لازم در بررسی و تعقیب این جنایت بزرگ را پیگیری می کند.

وی تصریح کرد: انتظار می‌رود که سازوکارهای حقوق بشری و نهادهای بین المللی ذیربط نیز به مسئولیت خود در این زمینه عمل کند. بحرینی در این نامه سکوت و بی تفاوتی نهادهای بین المللی درقبال این عمل متخلفانه بین المللی را موجب عادی شدن و جسارت بیشتر متخلفان در تکرار چنین جنایاتی در سطح بین المللی دانست که باید جلوی آن گرفته شود.

اگنس کالامارد گزارشگر پیشین سازمان ملل در زمینه قتل‌های خودسرانه و فراقانونی با بیان اینکه ایالات متحده آمریکا نتوانسته اسناد و شواهدی محکم درباره ضرورت حمله به کاروان حامل سردار سلیمانی ارائه کند در سخنانی که در نشست ۴۴ شورای حقوق بشر در تیرماه ۱۳۹۹ ارائه داد اظهار داشت که ترور فرمانده سپاه قدس اقدامی خودسرانه، غیرقانونی و نقض حقوق بشر بوده است. وی این ارزیابی را طی گزارشی مکتوب به شورای حقوق بشر نیز ارایه داد.

سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و ابو مهدی المهندس معاون سازمان الحشد الشعبی عراق به همراه همراهانشان بامداد جمعه ۱۳ دی ۱۳۹۸در مسیر فرودگاه بغداد در اقدام تروریستی کاخ سفید و به دستور "دونالد ترامپ" رییس‌جمهوری وقت آمریکا و با شلیک موشک‌های پهپادهای ارتش این کشور به شهادت رسیدند.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها