کدخبر: 55444

روحانی ترمینال سلام را افتتاح کرد

رئیس‌جمهوری پایانه گالری «سلام» فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) را افتتاح کرد.

گسترش‌نیوز: حجت‌الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» صبح امروز -سه شنبه- پیش از افتتاح این پایانه از بخش‌های مختلف فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) بازدید کرد.

teminalsalam1.jpg

ترمینال سلام که عملیات ساخت، طراحی و تجهیز آن به‌دست متخصصان داخلی انجام شده به عنوان نخستین پایانه هوایی هوشمند کشور با ظرفیت پذیرش و اعزام سالیانه پنج میلیون مسافر در آینده نزدیک به بهره‌برداری خواهد رسید. این پایانه در شمال غرب فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) واقع شده است.

این پایانه مسافری در ۵۵ هزار مترمربع و در سه طبقه احداث شده است و در صورت بهره‌برداری از آن ظرفیت پذیرش و اعزام مسافر در فرودگاه امام خمینی (ره) به ۵ میلیون مسافر در سال افزایش می‌یابد.

اکنون پایانه شماره یک فرودگاه امام (ره) بیش از پنج میلیون مسافر ظرفیت دارد، اما سالیانه بیش از هشت میلیون مسافر از این پایانه تردد می‌کنند.

با افتتاح پایانه سلام، ظرفیت این فرودگاه در ۳۵ کیلومتری تهران سالیانه به بیش از ۱۳ میلیون نفر افزایش می‌یابد.

این پروژه از سال ۸۸ با هدف احداث پایانه زیارتی آغاز شد و تا اواخر سال ٩٦ حدود ٣٤ درصد پیشرفت داشت و از ابتدای سال گذشته این پیشرفت به ٩٨ درصد افزایش پیدا کرد.

بر اساس طرح جامعی که به صورت مصوب در اختیار شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) قرار گرفته، بعد از افتتاح پایانه سلام باید تا پنج سال دیگر فاز اول پایانه «ایران شهر» با ظرفیت پذیرش و اعزام سالیانه ٢٥ میلیون مسافر مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

ترمینال گالری سلام جلوه‌ای تازه از توانمندی متخصصان ایرانی در صنعت فرودگاهی است، چراکه طراحی، ساخت و تجهیز این پروژه به‌دست توانمند مهندسان کشورمان انجام گرفته است.

بسیاری از تجهیزات این پایانه توسط متخصصان داخلی و با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان طراحی و تولید شده‌اند و این امر موجب صرفه‌جویی ارزی در هزینه‌های این پروژه و اشتغال‌زایی برای بیش از یک هزار نفر شده است.

این نکته حائز اهمیت است که پایانه گالری سلام مطابق با استانداردهای روز دنیا در عرصه فرودگاهی طراحی و ساخته شده و یکی از مهم‌ترین نکات در ساخت آن پرورش تیم فرودگاه ساز ایرانی است.

تمامی تجهیزات این پایانه توسط سامانه هوشمندی که به‌دست مهندسان ایرانی طراحی و پیاده‌سازی شده وکنترل می‌شود و می‌توان گفت پایانه سلام، نخستین پایانه هوایی کاملاً هوشمند در کشور است.

پروازهای داخلی از پایانه سلام آغاز می‌شود

با افتتاح پایانه سلام زمینه انتقال برخی از پروازهای داخلی بین ساعت ۱۲ شب تا ۵ صبح به این فرودگاه فراهم می‌شود زیرا توقف پروازها در فرودگاه مهرآباد از ساعت ۱۲ شب تا ۵ صبح خلائی را در تهران به وجود می‌آورد که با انتقال برخی از پروازهای داخلی به پایانه سلام می‌توان این کاستی را جبران کرد.

این پایانه برای پنج میلیون مسافر ظرفیت دارد و ظرفیت فرودگاه حضرت امام (ره) با بهره‌برداری از پایانه سلام ۵۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.

همچنین امروز با گشایش پایانه سلام فعالیت اقتصادی هسته پیشران منطقه آزاد تجاری شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) نیز آغاز می‌شود.

حدود ٧٠٠ میلیارد تومان برای ساخت و تجهیز و راه‌اندازی پایانه گالری سلام هزینه شده است.

منبع: ایرنا

ارسال نظر