|
کدخبر: 138959

ارزانی خودرو به قیمت کارخانه هم سرایت می کند؟

یک کارشناس صنعت خودرو در خصوص تغییر قیمت خودرو درب کارخانه توضیحاتی داد.

خودرو ارزانی خودرو به قیمت کارخانه هم سرایت می کند؟

ابوالفضل خلخالی، کارشناس صنعت خودرو با اشاره به کاهش قیمت خودرو درب کارخانه با توجه به کاهش قیمت ارز، گفت: در ۱۰ سال گذشته قیمت‌ خودرو در بازار آزاد تابع قیمت ارز بوده است. در نتیجه با کاهش نرخ ارز می توانیم شاهد کاهش قیمت خودرو در بازار آزاد باشیم.

او با بیان اینکه از زمانی که قیمت ارز کاهش یافته قیمت خودرو نیز روند نزولی دارد، گفت: همچنان شاهد کاهش قیمت ارز در بازار هستیم و اگر این روند ادامه دار باشد به طور حتم قیمت خودرو همچنان کاهشی خواهد بود و اکنون نباید اقدام به خرید خودرو کرد.

این کارشناس صنعت خودرو در خصوص تغییر قیمت خودرو درب کارخانه، ادامه داد: با توجه به اینکه قیمت خودرو درب کارخانه طبق قیمت دستوری تعیین می شود و قیمت دستوری لزوما یک قیمت آیین نامه‌ای است که تابع ارز نیست، در نتیجه خیلی نمی توان این انتظار را داشت که قیمتی که شورای رقابت تعیین می‌کند، با تغییرات قیمت ارز تغییر کند.

خلخالی با تاکید بر اینکه قیمت دستوری تابع قیمت ارز نیست، بیان کرد: اساسا یکی از مشکلات قیمت گذاری دستوری این است که قیمت آن واقعی نبوده و تابع قیمت در بازار نیست و بر اساس قیمت تعادلی عرضه و تقاضا در بازار به دست نیامده است.

این کارشناس صنعت خودرو در پاسخ به این سوال مبنی بر کاهش نرخ تورم بخشی و تاثیرات آن بر بازار خودرو، گفت: تورم بخشی بر قیمت دستوری تاثیر گذار است. در حال حاضر تورم هم بر اساس گزارش‌های بانک مرکزی، کاهش چشمگیری نداشته، اما اگر تورم را ملاک بدانیم و قیمت گذاری دستوری را تابع قیمت تورم بدانیم، با توجه به کاهش تورم در سه ماه سوم سال، قیمت شورای رقابت باید کاهش پیدا کند.

او بیان کرد: اساسا بازار، مردم و خودروساز هیچکدام تابع قیمت شورای رقابت نیستند، چون قیمت شورای رقابت دستوری غیر منطقی است و هیچ کدام از بخش‌ها از مردم گرفته تا خودروساز خود را تابع این قیمت نمی‌دانند، در نتیجه اگر هم به دلیل تورم، قیمت دستوری کاهش پیدا کند، خیلی نمی‌تواند در بازار موثر باشد و خیلی شاهد کاهش قیمت نخواهیم بود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
 • امید ارسالی در

  قیمتها در خود شرکت هم باید کاهش یابد

 • ناشناس ارسالی در

  پس اون موقع ک قیمت کارخونه رو میبردید با لا چرا میگفتید به خاطر ارز مجبوریم بالا ببریم تاضرر نکنیم. خدا لعنت کنه باعث وبا نیشو .
  من ک یکساله نوشتم ۴۰ تومن گ رونتر دادمو یکماه تصویه کردم هنوز خودرو رو تحویلم ندادید

 • mohammad ارسالی در

  متاسفانه مسعولین بی لیاقتی که تو وزارت صمت هستند دارن مردم را شرمنده خانواده شو ن می کنن ان شاالله به یاری خدا مردم زحمت کش جامعه به آرزوشون برسن

 • ناشناس ارسالی در

  خخخخخخخخخ واقعا خنده داره موقعی که قیمت میره بالا میگن علتش قیمت دلاره که افزایش پیدا میکنه وقتی خوب رفت بالا اگه ارز پا یین بیاد میگن قیمت کارخونه ای ماشین ربطی به دلار نداره اینو میگن یه بام و دو هوا

ارسال نظر