|
کدخبر: 184608

پیرترین خانم دزد ایران کیست؟

« تایپ کن پول دربیار» و «فروش شارژ ارزان» شگرد هایی مکارانه برای کلاهبرداری از کاربران مجازی بود.

 

به سن و سالش نمی‌خورد که سرسوزنی از دنیای مجازی سردربیاورد. هنوز بسیاری از هم سن و سال هایش نمی‌توانند از گوشی‌های جدید به درستی استفاده کنند یا یک پیامک را تایپ کنند. اما این مادربزرگ به همراه پسری جوان به اتهام کلاهبرداری‌های سایبری دستگیر شده بود. موضوعی که اولش زیر بار آن نمی‌رفتند اما با دیدن شواهد و مستنداتی که در اختیار پلیس بود این مادربزرگ سارق و همدست جوانش به جرمشان اعتراف کردند. ماجرای این پرونده با تبلیغات گسترده در فضای مجازی آغاز شد. جایی که عده‌ای با وعده درآمدهای آنچنانی افراد را ترغیب به حضور در صفحه‌ها و کانال‌های خاص کرده بودند.

عنوان فریبنده «تایپ کن و پول دربیار، حتی با تلفن همراه» برای کاربران فضایی که مدام سرشان توی گوشی است، یک فرصت طلایی محسوب می‌شود، به خصوص افرادی که تمام هدفشان از فضای مجازی، تنها گذراندن وقت است. تعدادی از کاربران فضای مجازی - بیشترشان بعدها در شکایتشان اعلام کردند که از روی کنجکاوی بر روی این آگهی‌ها کلیک کرده اند- به کانال‌ها و صفحه‌های معرفی شده وارد می‌شوند و با دستورالعمل‌های مشخصی روبه رو می‌شوند. در این صفحه‌ها، آگهی دهندگان از کاربران خواسته بودند تا با واریز مبلغ ۳۸هزار تومان به حسابی مشخص، اطلاعات هویتی خود را در دفتر شرکت ثبت کنند و پس از انجام کار مشخص شده‌ای از جمله تایپ در نرم افزار ورد با گوشی تلفن همراه و همچنین دعوت از دیگر کاربران به این صفحه‌ها و کانال‌ها در شبکه‌های اجتماعی، حقوق و مزایای خود را دریافت کنند.

واریز مبالغ کم برای یک کلاهبرداری بزرگ

هر چند هنوز مشخص نیست که به درستی چند نفر برای شرکت در این طرح مبلغ واریز کرده اند، اما تعدادی از همین افراد که مبالغ ۳۸هزار تومان را واریز کرده بودند، پس از انجام کار محول شده و دعوت از دیگر دوستانشان نه تنها به هیچ پولی نرسیدند، بلکه تازه متوجه شدند که در دام شیادان فضای مجازی افتاده‌اند. کم بودن مبالغ، موضوعی بود که افراد را از صرافت شکایت می‌انداخت اما در این میان تعدادی از مال باختگان در تماس با شماره ۰۹۶۳۸۰که متعلق به مرکز فوریت‌های سایبری پلیس فتای خراسان رضوی است، با طرح موضوع از شیادان شکایت کردند.

در جست و جوی شیادان دیجیتالی

تماس‌های مکرر شهروندان و رصد فضای مجازی سایبری، کارشناسان اداره مبارزه با جرائم سایبری پلیس فتای خراسان رضوی را مطمئن کرد که با گروهی شیاد روبه رو هستند. بررسی اولیه نشان داد که این شیادان مطمئن هستند که شهروندان برای از دست دادن تنها ۳۸هزار تومان هیچ گاه شکایت نخواهند کرد. موضوعی که می‌توانست دایره کلاهبرداری‌های آنها را افزایش دهد. بنابراین گروهی از کارشناسان پلیس فتای خراسان رضوی تحقیقات خود را درباره این پرونده آغاز کردند. در بررسی‌های انجام شده کارشناسان متوجه شدند که مبالغ واریزی به چندین حساب دیگر انتقال داده شده و سرانجام صرف خرید شارژ و دیتای تلفن همراه شده است.

دستگیری ۲شیاد

مأموران با رصدهای فنی در فضای سایبر و بررسی‌های میدانی موفق به شناسایی مخفیگاه متهمان در مشهد شدند و پس از هماهنگی‌های قضایی، یک زن میان سال و پسری جوان را که با یکدیگر رابطه نسبی داشتند دستگیر کردند. به گفته سرهنگ جواد جهانشیری، رئیس پلیس فتای خراسان رضوی، با دستگیری ۲متهم نه تنها پرده از راز « تایپ کن پول دربیار» برداشته شد بلکه مشخص شد این افراد عاملان فروش شارژهای ارزان نرخ و زیرقیمت در بازار هستند. متهمان اعتراف کردند که با هدف کسب منفعت مالی به درج آگهی دعوت به کار با مبالغ کم، کاربران را فریب داده و برای ردگم کنی این مبالغ را برای خرید شارژ و فروش آن زیر نرخ بازار به دیگر کاربران فضای سایبری پیشنهاد می‌کرده‌اند. متهمان که از کرده خود پشیمان بودند به همراه پرونده و مستندات برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی اعزام شدند.

 

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...