|
کدخبر: 325348

گرمای بی‌سابقه تابستان / یک رکورد تاریخی در راه است

به منظور مقابله با گرمای بی‌سابقه تابستان امسال، کمربند گرمسیری در حال آماده‌سازی است و شرایط مناسبی برای ثبت رکورد‌های جدید در دما و رطوبت فراهم شده است.

جامعه گرمای بی‌سابقه تابستان / یک رکورد تاریخی در راه است

پیش‌بینی می‌شود که در تابستان امسال، رکوردشکنی در مورد گرمای استوایی و رطوبت انتظار می‌رود.

کمربند گرمسیری برای گرمای بی‌سابقه تابستان امسال آماده می‌شود و شرایط برای رکورد‌های جدید در دما و رطوبت فراهم شده است.

این پیش‌بینی، بر اساس نتایج تحقیقات جدید دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، بر تأثیر فزاینده تغییرات آب‌وهوایی همراه با ال نینوی شدید تأکید می‌کند.

چرا رطوبت گرما را خطرناک می‌کند؟

بدن ما برای خنک ماندن به شدت به تعریق متکی است. هنگامی که عرق از پوست ما تبخیر می‌شود، گرما را با خود می‌برد و دمای داخلی بدن ما را کاهش می‌دهد، با این حال، در رطوبت بالا، هوا به شدت مملو از بخار آب است. این امر تبخیر عرق ما را بسیار سخت‌تر می‌کند و اثر خنک‌کنندگی آن را کاهش می‌دهد.

رطوبت بالا مانع از عملکرد مؤثر فرآیند تنظیم دمای طبیعی ما می‌شود و خنک ماندن بدن در شرایط گرم را بسیار دشوارتر می‌کند.

پروفسور ویلیام از محققان این تحقیق گفت اگر نتوانید بدن خود را تا دمای زیر ۹۸.۶ درجه فارنهایت یا ۳۷ درجه سانتی‌گراد خنک کنید، جان خود را از دست خواهید داد. عرق اصلی‌ترین راه برای خنک‌کردن خود در هنگام گرم شدن است.

افزایش مداوم دمای زمین که به‌عنوان گرمایش جهانی شناخته می‌شود، باعث افزایش میزان بخار آب در جو می‌شود به این دلیل که هوای گرمتر می‌تواند رطوبت بیشتری را در خود نگه دارد.

ال نینو، الگوی آب‌وهوایی طبیعی است که باعث گرم شدن اقیانوس آرام گرمسیری می‌شود. این امر تبخیر را بیشتر می‌کند و مقدار زیادی هوای گرم و مرطوب را به اتمسفر می‌فرستد.

هوای تهران دوباره گرم می‌‎شود

مازیار غلامی با اشاره به اینکه از روز پنجشنبه روند پایداری را داریم، گفت: غالبا هوای صاف و آفتابی و هوای بهاری را پشت سر خواهیم گذاشت.

وی با اشاره به روندافزایشی دما افزود: از پنجشنبه تا اوایل هفته آینده هوای تهران دوباره گرم می شود.

خوزستان از چه زمانی به دمای ۵۰ درجه می‌رسد؟

مدیرکل هواشناسی خوزستان با اشاره به پیش‌بینی وضعیت دما در بهار و تابستان امسال، گفت: دمای خوزستان اواخر اردیبهشت‌ماه به ۴۰ درجه می‌رسد و از ۱۵ خردادماه به بعد احتمال وقوع دماهای ۵۰ درجه وجود دارد.

  محمد سبزه‌زاری با اشاره به وضعیت دمای خوزستان اظهار کرد: میانگین دمای درازمدت در اردیبهشت‌ماه در خوزستان ۳۶.۳ درجه سانتیگراد و در خردادماه ۴۳ درجه سانتیگراد است و میزان دمای اردیبهشت‌ماه امسال در مناطق جنوبی نرمال و در مناطق شمالی و شرقی کمی کمتر از نرمال پیش‌بینی می‌شود و دمای خردادماه نیز در مناطق جنوبی تا مرکز، نرمال و در مناطق شمالی و شرقی کمتر از نرمال خواهد بود.

وی افزود: میانگین دمای درازمدت در تیرماه در خوزستان ۴۵.۴ درجه سانتیگراد است که امسال در این ماه نسبت به درازمدت نیم تا یک و نیم درجه بالاتر از نرمال پیش‌بینی می‌شود.

سبزه‌زاری ادامه داد: میانگین دمای درازمدت در مردادماه خوزستان ۴۵.۷ درجه سانتیگراد است که امسال در بیشتر مناطق نیم تا یک درجه افزایش خواهد یافت. در مناطق جنوبی نیز در مردادماه، دما تا نیم درجه بالاتر از نرمال پیش‌بینی می‌شود.

وی بیان کرد: میانگین دمای درازمدت در شهریورماه خوزستان نیز ۴۳ درجه سانتیگراد است که دمای شهریورماه امسال نیم درجه بالاتر از نرمال خواهد بود.

منبع: تجارت‌نیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها