|

بخوانید :

کدخبر: 275161

خطر مصرف ناپروکسن برای این افراد

افرادی که مبتلا به نفس تنگی، خونریزی معده، دارای سابقه بیماری قلبی، مشکلات کلیوی یا کبدی، افزایش یا کاهش شدید وزن هستند حتماً پیش از مصرف، پزشک معالج خود را از این موضوع مطلع کنند.

ناپروکسن یک داروی ضدالتهابی استروئیدی (فاقد کورتون) است که با کاهش هورمون‌هایی که باعث ایجاد التهاب و درد در بدن می‌شوند درد را تسکین می‌دهد.

این دارو بعضاً به‌عنوان قرص شناخته می‌شود و برای درمان التهاباتی همچون آرتروز، روماتیسم ستون فقرات، التهاب مفاصل، رگ به رگ شدن عضلات یا ضرب‌دیدگی استخوان، تب و دردهای قاعدگی کاربرد دارد.

ناپروکسن با توجه به این‌که به‌خوبی در دستگاه گوارش جذب شده و در بازه زمانی ۱۲ تا ۱۵ ساعت توسط ادرار دفع می‌شود بسیار از سوی پزشکان تجویز می‌شود ولی باید به این نکته توجه داشت زیاده‌روی در مصرف آن بدون دستور پزشک می‌تواند عوارض خطرناکی را برای سلامتی به‌همراه داشته باشد. بنابراین توصیه می‌شود مصرف این دارو و هر داروی دیگر با دستور پزشک انجام گیرد.

عوارض ناپروکسن چیست؟

برخی از عوارض ناپروکسن عبارتند از: تورم صورت یا گلو، درد در قفسه سینه، ضعف، تنگی نفس ، مشکلات بینایی یا عدم تعادل.

با توجه به این‌که مصرف زیاد این دارو ممکن است منجر به خونریزی معده یا روده شود، پزشکان توصیه می‌کنند این دارو پس از یک وعده غذایی مصرف شود.

مصرف این دارو در سه ماهه منتهی به زایمان می‌تواند باعث آسیب به جنین شود.

چه کسانی نباید از ناپروکسن استفاده کنند؟

افرادی که مبتلا به نفس تنگی، خونریزی معده، دارای سابقه بیماری قلبی، مشکلات کلیوی یا کبدی، افزایش یا کاهش شدید وزن هستند حتماً پیش از مصرف، پزشک معالج خود را از این موضوع مطلع کنند.

ناپروکسن در چه موارد نباید استفاده شود؟

در موارد زیر مصرف این دارو توصیه نمی‌شود:

- در صورت داشتن سابقه واکنش آلرژیک به آسپیرین

- در صورت داشتن سابقه بیماری قلبی این دارو می‌تواند به افزایش خطر حمله قلبی بینجامد

مصرف طولانی‌مدت این دارو می‌تواند منجر به سکته مغزی و یا قلبی در افراد سالم شود.

منبع: بهداشت نیوز

ارسال نظر

 

در حال بارگزاری ...