|

بخوانید :

کدخبر: 268623

اجازه سقط جنین ناسالم با حکم قاضی صادر می شود

رییس اداره جوانی جمعیت وزارت بهداشت گفت: ما غربالگری‌ انجام نمی‌دهیم که بخواهیم جنینی را سقط کنیم، بلکه ما غربالگری انجام می‌دهیم تا به مادر و خانواده اطمینان دهیم جنین سالم است.

رییس اداره جوانی جمعیت وزارت بهداشت درباره فرایندی که در جهت حفظ و صیانت از جنین سالم طی می شود، بیان کرد: در گذشته بنابر تشخیص پزشک و گواهی پزشک قانونی، فرایند سقط جنین ناسالم اجرایی می شد. در شرایط فعلی بر اساس ماده ۵۶ قانون جوانی جمعیت این اختیار از پزشک سلب شده است و پس از طی کردن یک فرایند اجرایی، اجازه سقط جنین ناسالم با حکم قاضی صادر می شود. یعنی ما غربالگری انجام نمی دهیم که بخواهیم جنینی را سقط کنیم، بلکه ما غربالگری انجام می دهیم تا به مادر و خانواده اطمینان دهیم جنین سالم است.

وی افزود: در موارد استثنا ممکن است به دلایل مختلف پزشکی یا حَرَج نیاز به سقط باشد که این موارد در پزشکی قانونی و با حکم نهایی قاضی در نظر گرفته و انجام می شود. البته در این موارد نیز نباید بروج روح اتفاق افتاده باشد و سن بارداری باید کمتر از ۴ ماه باشد. خانواده ای که دغدغه غربالگری را دارد باید در زمان معین به پزشک مراجعه کند.

جباری تاکید کرد: از زمانی که خانم باردار به پزشک مراجعه می کند و درخواست آزمایش یا سونوگرافی صورت می گیرد، نتایج آن باید در سامانه مربوطه ثبت شود و بر اساس دستورالعمل علمی چه در بررسی های اولیه مشخص شود که جنین سالم است و چه مشخص شود نیاز به بررسی های بیشتر وجود دارد، کلیه اقدامات باید در یک سامانه یکپارچه ثبت شود که سرعت رسیدگی به امور افزایش یابد. پایلوت سامانه، اجرایی شده اما هنوز نهایی نشده است.

منبع: اقتصاد آنلاین

ارسال نظر

 

در حال بارگزاری ...