|
کدخبر: 185451

فعالیت مراکز پذیرایی غیرمجاز در شرایط قرمز کرونایی!

رئیس هیات مدیره جامعه واحدهای پذیرایی بین راهی و مجتمع های گردشگری استان تهران گفت:وقتی می‌توان مراسم سوگواری را خانوادگی برگزار کرد، چرا مراسم شادی را خانوادگی برگزار نکنیم؟ حتما باید فضای غیرمجاز برای این مراسم‌ها شکل بگیرد!؟ باید بتوانیم واحدهایی را که بدون مجوز فعالیت می‌کنند سامان‌دهی کنیم تا جایی برای تخلف نماند.

در دوره قرمز کرونا فعالیت مراکز پذیرایی غیرمجاز است.  تا پایان بحران کرونا نیز این غیرمجاز بودن فعالیت این مراکز ادامه دارد. غیرمجاز بودن این فعالیت ها به این دلیل است که با تجمع غیرمجاز و خارج از پروتکل های بهداشتی درصد ابتلا افراد به کرونا افزایش می یابد. فعالیت هزار باغ و واحد پذیرایی غیرمجاز در اطراف تهران اما در این روزهای کرونایی ادامه دارد. مسئولان این صنف دلیل این فعالیت غیرمجاز را ورشکسته شدن این مراکز با کرونا دانست و برای نجات از ورشکستگی عنوان کردند.

رییس هیأت‌مدیره جامعه واحدهای پذیرایی بین‌راهی و مجتمع‌های گردشگری استان تهران تخمین می‌زند بیش از یک‌هزار باغ و واحد پذیرایی غیرمجاز در اطراف تهران فعال‌اند.

همزمان با قرمز شدن تهران و تعطیلی مجتمع‌های پذیرایی، رستوران‌ها و مراکز گردشگری، نبی‌اله گل‌تپه گفت: این صنعت تقریبا ورشکسته شده است. درحال حاضر میزان مراجعه به مجتمع‌های پذیرایی بین‌راهی و گردشگری در تهران در مقایسه با هفته‌های گذشته، به یک‌دهم و نسبت به دوران پیش از کرونا به یک‌درصد رسیده است.

او افزود: تعطیلی‌های مکرر به این واحدهای پذیرایی و گردشگری به حدی ضربه و خسارت وارد کرده که با قرمز شدن شهر تهران، جرأت نمی‌کردیم دوباره اعلام تعطیلی کنیم. این صنف ۸۰ درصد آسیب و زیان مالی دیده است.

رییس هیأت مدیره جامعه واحدهای پذیرایی بین‌راهی و مجتمع‌های گردشگری استان تهران همچنین با اشاره به فعالیت واحدهای پذیرایی و گردشگری غیرمجاز، اظهار کرد: تخمین می‌زنیم حدود یک‌هزار باغ و واحد پذیرایی در اطراف شهر تهران به صورت غیرمجاز، بدون مجوز و حتی با مجوزِ فاقد اعتبار و یا مجوزهای نامربوط درحال خدمات‌رسانی هستند. این مراکز چون تحت نظارت نیستند، بعضا کارهای خلافی انجام می‌دهند. با این وجود، معتقدیم این واحدها را باید سامان‌دهی کرد و باید شرایطی را فراهم کنیم تا مجاز و تحت نظارت به فعالیت خود ادامه دهند.

او گفت: وقتی می‌توان مراسم سوگواری را خانوادگی برگزار کرد، چرا مراسم شادی را خانوادگی برگزار نکنیم؟ حتما باید فضای غیرمجاز برای این مراسم‌ها شکل بگیرد!؟ باید بتوانیم واحدهایی را که بدون مجوز فعالیت می‌کنند سامان‌دهی کنیم تا جایی برای تخلف نماند.

گل‌تپه با اشاره به عضویت حدود ۲۵۰ متجمع پذیرایی بین‌راهی و گردشگری در این جامعه، گفت: بیش از سه‌هزار رستوران و واحد پذیرایی و خدمات گردشگری مجاز در تهران وجود دارند که عضو این تشکیلات نیستند، ولی به عقیده ما تمام رستوران‌ها و مراکز خدماتی استان تهران استعداد مسافرپذیری دارند و به نوعی مرکز خدمات گردشگری محسوب می‌شوند و می‌توانند عضو این جامعه تخصصی و حرفه‌ای باشند تا نظارت و سامان‌دهی مرتبط و بهتری انجام شود.

 

منبع: رکنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...