|
کدخبر: 147348

بررسی دلایل کم شدن مصرف شیر در کشور

روند مصرف سرانه شیر و محصولات لبنی نشان از کاهشی ۲۱ درصدی مصرف این کالا از سال ۱۳۹۰ تا کنون داشته است. پیش‌بینی‌ها درباره سال ۱۴۰۰ چه می‌گویند؟

مصرف شیر و لبنیات از مهم‌ترین کالاهای مورد نیاز در خانوارها محسوب می‌شود. مصرف شیر در ایران در یک دهه ۱۷ لیتر کاهش پیدا کرده است.

طبق اطلاعیه مرکز آمار در خصوص وضعیت مصرفی کالاهای خوراکی اساسی مشاهده می‌شود مصرف لبنیات از سال ۱۳۹۰ تاکنون دستخوش تغییرات مهمی شده است. اما مقایسه مصرف سرانه در سال‌های گذشته ۳ نکته داشته است.

کمترین میزان مصرف سرانه

آمارهای سالانه مصرف نشان می‌دهد کمترین میزان مصرف سرانه شیر و محصولات لبنی از ابتدی دهه ۹۰ در سال ۱۳۹۷ رخ داده و برابر با ۱۰۰ لیتر ثبت شده است. مقایسه این ارقام نشان از ۲۱ درصد کاهش داشته است.

مصرف سرانه شیر در ۱۳۹۸

در سال ۱۳۹۰ مصرف سرانه این کالا ۱۲۷ لیتر بوده است. به مرور در هر سال ازاین میزان کاسته شده و در نهایت در آخرین مقطع مورد بررسی یعنی سال ۱۳۹۸ به ۱۰۶ لیتر رسیده است. به عبارت دیگر در طول ۸ سال مصرف شیر ۲۱ لیتر کاهش داشته است، یعنی به طور متوسط هر سال بیش از ۲ و نیم لیتر کاهش.

پیش‌بینی مصرف در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰

بر اساس پیش‌بینی مرکز آمار مصرف شیر و محصولات لبنی در سال ۱۳۹۹ برابر با همین میزان در سال گذشته بوده و در سال ۱۴۰۰ (به شرط کاهش وضعیت وخیم کرونا) نیز تنها ۴ لیتر به این میزان اضافه خواهد شد.

به بیان دیگر بالاترین پیش‌بینی از وضعیت ۱۴۰۰، هنوز ۱۷ لیتر با این میزان در سال ۱۳۹۰ فاصله داشته و در حد ۱۱۰ لیتر برآورد شده است.

از آنجا که این کالا از مهم‌ترین کالاهای ضروری برای خانوارها به حساب می‌آید کاهش مصرف سرانه می‌تواند ناشی از ناتوانی خرید این محصول باشد.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر