|
کدخبر: 145587

اظهارات رئیسی درباره قیمت واکسن کرونا

رئیسی: قیمت واکسن‌هایی که در صندوق کوواکس می‌آیند، بسته به اینکه واکسن را به می‌خواهند به کدام کشور بدهند، متفاوت است.

جامعه اظهارات رئیسی درباره قیمت واکسن کرونا

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان این‌‌که محدودیت تردد شبانه در سراسر کشور ادامه می‌‌یابد، گفت: احتمال این‌که واکسن فایزر را وارد کشور کنیم بسیار کم است، زیرا شرایط نگهداری دشواری دارد. باید حداقل ۲۱ میلیون نفر را در کشور واکسینه کنیم.

علیرضا رئیسی، در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت برگزار شد با اشاره به آخرین جزییات از خرید و واردات واکسن کرونا، اظهار کرد: واقعیت این است که تاکنون اقدامات زیادی برای خرید واکسن انجام‌شده تا واکسنی خریداری شود که مطمئن باشد.

وی ادامه داد: برای تزریق واکسن در کشور دو موضوع مدنظر قرار دارد، یکی اینکه واکسن تولید داخل باشد و یا اینکه در ساخت واکسن با کشوری دیگر مشارکت کرده و فناوری وارد کشور شود در آن صورت مردم می‌توانند برای تزریق داوطلب شوند.

رئیسی با بیان اینکه راه‌های مختلفی برای خرید واکسن در حال انجام بوده که مهم‌ترین راه، صندوق کوواکس است، یادآور شد: در صندوق کوواکس ۷۰ کشور ثروتمند دنیا دور هم جمع شده‌اند و به سازمان بهداشت جهانی تعهد داده‌اند که در دسترسی و در توزیع واکسن عدالت ایجاد شود. این کشورها واکسن را از تولیدکنندگان مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی دریافت کرده و درصدی از سهم تولید را وارد این صندوق می‌کنند تا بتوانند در سایر کشورها به‌صورت عادلانه توزیع کنند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره قیمت واکسن کرونا در دنیا و ایران، گفت: کشورها طبقه‌بندی‌شده‌اند؛ در دنیا واکسن‌ها بسته به نوع آنها بین ۲.۱۹ تا ۴۴ دلار قیمت دارند اما قیمت واکسن‌هایی که در صندوق کوواکس می‌آیند، بسته به اینکه واکسن را به می‌خواهند به کدام کشور بدهند، متفاوت است؛ در برخی کشورها سوبسید می‌دهند و در برخی دیگر هم دارای قیمت بیشتری هستند.

وی تأکید کرد: واکسنی که بخواهیم در ایران استفاده کنیم باید شرایط لازم ما را داشته باشد؛ قطعاً قیمت واکسنی که وارد کشور خواهد شد، زیر ۱۰ دلار است.

رئیسی با ابراز امیدواری برای ورود واکسن کرونا به ایران قبل از ۱۴۰۰ و تزریق بر اساس اولویت‌ها، تصریح کرد: دریافت ۱۵ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز را از صندوق کوواکس پیگیری می‌کنیم و واریز ۵۲ میلیون دلار به حساب صندوق تقریباً نهایی شده و انجام می‌شود.

وی در پایان با بیان اینکه ما در این مدت کشور را کم تعطیل نکرده‌‌ایم، عنوان کرد: اگر مردم در تهران تعطیل شوند سریعاً به سمت شمال حرکت می‌کنند و به همین دلیل اتفاقی می‌افتد که اکنون در استان‌های شمالی رخ داده است، تعطیلی به این معنی است که افراد در خانه بمانند و به این معنی نیست که سفر بروند؛ مدارس که کلا تعطیل بودند و کارمندان دولت هم ۳۰ تا ۵۰ درصد سرکار حاضر شدند و کسب و کارها هم که تعطیل بودند، بنابراین یادمان باشد تعطیلی برای آلودگی هوا کارساز نیست.

منبع: تسنیم

ارسال نظر