|
کدخبر: 141851

افتتاح خط تولید داروی ضد ویروسی کرونا

خط تولید داروی رمدسیویر (داروی ضد ویروسی درمان کرونا) در ساوه افتتاح شد.

خط تولید داروی رمدسیویر(داروی ضد ویروسی درمان کرونا) در قالب دوازدهمین بهره‌برداری از پروژه‌های سلامت "آیین پویش ملی ره سلامت" به صورت ویدئو کنفرانس با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در شرکت دانش‌بنیان روناک دارو واقع در شهر صنعتی کاوه شهرستان ساوه رسما افتتاح شد.

قائم مقام مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان روناک دارو، تولیدکننده داروی رمدسیویر در ایران، امروز سه‌شنبه ۲۵ آذرماه در حاشیه افتتاح خط تولید این دارو اظهار کرد: داروی رمدسیویر تنها دارویی است که براساس آخرین یافته‌های علمی برای کمک به بهبود بیماران کرونایی در دنیا توصیه شده است.

محمدعلی ملکی با اشاره به اینکه این دارو در دنیا برای نخستین بار به منظور درمان بیماری ویروس سارس ساخته شد، اظهار کرد: بیماری سارس یا سندرم تنفسی حاد با بروز ناگهانی یک نوع ذات‌الریه آتی‌پیک با عامل ویروسی از خانواده کرونا ویروس‌هاست و براین اساس این دارو علاوه بر تاثیرگذاری در درمان بیمارانی که درگیر ویروس سارس هستند می‌تواند در بهبود بیماران مبتلا به کرونا نیز موثر باشد.

وی با اشاره به اینکه برند اصلی این دارو امریکایی است، اظهار کرد: این دارو برای نخستین بار در تاریخ داروسازی ایران تولید شده و کشور ما به عنوان چهارمین کشور تولید‌کننده دارو در دنیا، پس از امریکا، چین و هند قرار گرفت و سایر کشورها پس از ایران توانستند به فناوری تولید این دارو دست یابند.

این فعال صنعت دارو در کشور با بیان اینکه شرکت داروسازی دانش‌بنیان روناک دارو به عنوان نخستین شرکت تولیدی داخلی توانسته است داروی رمدسیویر را تولید کند، افزود: متخصصین داروسازی این شرکت از ماه‌ها قبل بر روی این دارو کار کرده و به محض اینکه موضوع کروناویروس در کشور مطرح شد، متناسب با کارکردهایی که قبلا وجود داشت، به‌ عنوان یک شرکت با تفکر ملی اقدام به تولید رمدسیویر کردند و پس از روناک دارو، دو شرکت داروسازی دیگر در کشور اقدام به تولید این دارو کردند.

وی با اشاره به تولید داروی رمدسیویر از ماه‌ها قبل در این شرکت دانش‌بنیان، گفت: این شرکت داروسازی قادر است روزانه ۸۰ هزار ویال از داروی تزریقی رمدسیویر را تولید و روانه بازار مصرف کند و به تنهایی می‌تواند با ظرفیت حداکثری تمام نیاز کشور به این دارو را تامین کند.

وی به صادرات داروی رمدسیویر از ایران به کشورهایی نظیر ونزوئلا، عراق و عمان اشاره کرد و افزود: علاوه بر تامین نیاز کشور به این دارو نگاه صادراتی در مجموعه تولیدکننده این دارو وجود دارد. گرچه امیدواریم نیازی به تولید بیشتر این دارو با فروکش کردن بیماری کووید ۱۹ نباشد و پیش‌بینی می‌کنیم با ورود واکسن به کشور در اسفندماه امسال براساس اعلام وزارت بهداشت، نیاز به تولید دارو کمتر شود و عملا اهداف توسعه‌ای برای افزایش ظرفیت تولید در دستور کار قرار نگیرد.

قائم مقام مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان روناک دارو در خصوص فعالیت این مجموعه داروسازی برای تولید واکسن کروناویروس گفت: هم اکنون یکی از کمپانی‌های شرکت روناک دارو برای ورود واکسن کرونا به کشور در حال فعالیت است تا بتواند در قالب تولید مشترک با یکی از کشورهای مطرح تولید‌کننده واکسن کووید ۱۹ به تولید این واکسن ورود کند تا در سایت و خطوط تولیدی روناک دارو واکسن کروناویروس تولید شود.

وی به ایجاد فرصت شغلی برای ۵۰ نفر به طور مستقیم و برای افزون بر ۲۰۰ نفر بطور غیرمستقیم در خط تولید داروی رمدسیویر اشاره کرد و افزود: روناک دارو توانسته است از پنج ماه گذشته نسبت به تولید رمدسیویر اقدام کند و امروز رسما خط تولید آن افتتاح می‌شود.

او به کیفیت بالا و جنبه‌های مثبت تولید داروی رمدسیویر در این شرکت اشاره کرد و گفت: محصول تولیدی در این شرکت دانش‌بنیان توانسته است، یک هشتم محصول برند هندی وارداتی، ارزبری برای کشور داشته باشد.

ملکی به مشکلات پیش روی تولید این دارو نیز اشاره کرد و گفت: تامین مواد اولیه تولید داروی رمدسیویر مهم‌ترین مانع در خط تولید این داروست که برخی از موانع بدلیل وجود تحریم هاست که در انتقال پول برای خرید مواد اولیه اختلالاتی را ایجاد کرده است و همین عامل مانع بزرگی برای تولید دارو با حداکثر ظرفیت به شمار می‌رود. گرچه تاکنون بیشترین میزان تولید و سهم بازار مربوط به شرکت روناک دارو بوده است.

وی در خصوص میزان سرمایه‌گذاری صورت گرفته برای راه‌اندازی خط تولید داروی رمدسیویر نیز گفت: خط تولید دارو در گذشته در این شرکت برای درمان بیماری‌های ضدویروس و ضد قارچ راه‌اندازی شده بود و همین عامل باعث شد در کمترین زمان ممکن به فناوری تولید دست یابیم.

وی همچنین گفت: داروهایی که در سبد تولیدی روناک دارو قرار گرفته است بیشتر در درمان بیماری‌های خاص، تالاسمی، دیابتی، صرع، MS و... کاربرد دارد و همواره در تولید پیشگام بوده یا در بین نخستین تولیدکنندگان قرار گرفته است. همچنین در رابطه با تولید داروهای آنتی وایرال، ضد ویروس و قارچ که از نظر فناوری تولید در دسته‌بندی داروی رمدسیور قرار می‌گیرد پیشقدم بوده است.

منبع: ايسنا

ارسال نظر