|
کدخبر: 139888

جزییاتی درباره خرید واکسن کرونا

عضو کمیته ملی واکسن کووید - ۱۹ گفت: همه مسیرهای تهیه واکسن کرونا از جمله تولید داخلی و خرید آن از خارج از کشور با جدیت در حال دنبال شدن است.

مسعود سلیمانی دودران اظهارکرد: در شرایط فعلی هم باید به دنبال تولید واکسن کرونا در داخل باشیم و هم به خرید آن از خارج کشور فکر می‌کنیم تا واکسن مورد نیاز کشور تامین شود.

وی ادامه داد: کمیته ملی واکسن کووید - ۱۹ از ابتدای امسال هر دو مسیر تامین واکسن اعم از خرید از مجموعه کووکس وابسته به سازمان جهانی بهداشت و سایر فروشندگان معتبر بین‌المللی و تولید داخل را به صورت همزمان دنبال می‌کند.

سلیمانی ادامه داد: بررسی برای مجموعه هایی که امکان خرید از آنها وجود دارد و حمایت از تیم‌های تحقیقاتی که روی واکسن کار می‌کنند، از جمله موارد دستور کار این کمیته است.

محققان ایرانی توان تولید واکسن کرونا را دارند

سلیمانی در پاسخ به این سوال که آیا از توان، امکانات و تجهیزات لازم برای ساخت واکسن کرونا در کشور برخوردار هستیم، گفت: پژوهشگران ما توان تولید واکسن کرونا را دارند و تا به حال هم چند مورد آزمایشی آن را در کشور ساخته‌اند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران بیان کرد: موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی و انستیتو پاستور از مجموعه هایی هستند که بخش عمده‌ای از واکسن‌های مورد نیاز کشور را تولید می‌کنند، به عبارتی دانش تولید واکسن در مقیاس صنعتی در کشور وجود دارد. تاکنون واکسن‌های متعددی در داخل کشور ساخته شده و در حال استفاده آنها هستیم.

سلیمانی با اشاره به اینکه پژوهشگران ما از توان علمی کافی برای ساخت واکسن کرونا بر اساس پلتفرم‌های موجود برخوردار هستند، گفت: پژوهشگران ما حتی توانایی ساخت واکسنی مانند مدرنا و بایون تک را به صورت آزمایشگاهی دارند اما تولید در مقیاس صنعتی مقوله دیگری است و الزامات و دانشی فراتر از فقط ساخت واکسن را می‌طلبد.

عضو کمیته ملی واکسن کووید - ۱۹ بیان کرد: در شرف ورود به مرحله انسانی واکسن کرونا هستیم. در یکی دو هفته آینده یکی از تیم‌های تحقیقاتی که موفق به اخذ مجوز کمیته کشوری اخلاق در پژوهش شده است، مرحله انسانی واکسن کرونا را آغاز می‌کند و تیم دوم هم با کمی تاخیر وارد این مرحله خواهد شد. به عبارتی به زودی ۲ تیم مطالعات انسانی خود را آغاز می‌کنند.

وی ادامه داد: تعدادی از تیم‌های تحقیقاتی ما تقریبا به انتهای مرحله حیوانی واکسن کرونا رسیدند و در شرایطی هستیم که می‌توانند فعالیت خود را در مرحله انسانی ادامه دهند.

سلیمانی انتقال از مرحله آزمایشات حیوانی به انسانی را یک پله بزرگ در تولید واکسن کرونا اعلام کرد و بیان کرد: پژوهشگران ایرانی ما موفق به گذراندن این مرحله بزرگ شده‌اند.

چندی پیش کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از دریافت کد اخلاق در پژوهش توسط نخستین واکسن ایرانی کرونا خبر داد و در حساب توییتر خود نوشت: نخستین واکسن ایرانی کووید ۱۹ موفق به اخذ کد اخلاق از کمیته ملی اخلاق در پژوهش شد.

وی اعلام کرد که این طرح پژوهشی با عنوان کارآزمایی بالینی بررسی بی‌خطری و ایمونوژنیسیتی واکسن غیرفعال کووید ۱۹ در جمعیت سالم برای مطالعه فاز یک، کد اخلاق گرفته است.

سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در همین رابطه گفته است: یکی از شرکت‌های تولید واکسن کرونا در کشور مجوز مطالعه فاز انسانی را گرفته و اگر این مسیر را با موفقیت دنبال کنیم، در بهار آینده به عنوان یکی از تولیدکنندگان واکسن کرونا در منطقه معرفی می‌شویم و نیازهای مردم را برآورده می‌کنیم.

منبع: ایرنا

ارسال نظر