|
کدخبر: 120088

نحوه گرفتن شناسنامه برای فرزندان حاصل از زنان ایرانی با مردان خارجی

با تصویب آیین نامه تابعیت زنان ایرانی که با مردان خارجی ازدواج می‌کنند می‌تواند برای فرزندانشان شناسنامه دریافت کنند.

جامعه نحوه گرفتن شناسنامه برای فرزندان حاصل از زنان ایرانی با مردان خارجی

در سال های گذشته برای فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی شناسنامه صادر نمی شد که تعداد این فرزندان کم هم نبود. اما با جلساتی که در مجلس گرفته شد، هیات دولت تصمیم گرفت تا آئین نامه تابعیت فرزندان که مادرشان ایرانی و پدرشان غیرایرانی است تصویب کند، به دنبال این آئین نامه تمامی افراد که دارای این شرایط هستند(مادر ایرانی و پدرخارجی) و فاقد شناسنامه هستند می توانند برای دریافت شناسنامه خود اقدام کنند.

برای دریافت شناسنامه باید مراحل زیر را به نوبت طی کنید، اما در ابتدا باید مدارکی چون گواهی ولادت در ایران، پروانه زناشویی والدین، کپی شناسنامه و کارت ملی مادر، کپی مدارک شناسایی فرد و پدر، در صورت فوت والدین، گواهی فوت، در صورت طلاق، حکم طلاق، تکمیل فرم های پرسشنامه متقاضیان، اظهاریه تحصیل تابعیت و تعهدنامه خروج از تابعیت و در صورت نبود پدر، امین نامه، قیم نامه و یا حکم طلاق را باید با خود به همراه داشته باشید.

پس از تکمیل مدارک در اولین مرحله باید برای استعلام مدارک خود به مرکزی که قانون گذار اعلام کرده است مراجعه کنید.

متقاضیان پس از دریافت مدارک برای استعلام لازم به مراجعی که قانونگذار اعلام کرده، معرفی و پس از طی مراحل لازم به اداره های ثبت احوال برای دریافت شناسنامه معرفی می‌شوند تا مراحل صدور شناسنامه به انجام برسد. پس از تایید و استعلام مدارک باید به یکی از مراکز ثبت احوال برای صدور شناسنامه خود مراجعه کنید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر