|
کدخبر: 148379

لیست سودهای حسرت‌برانگیز بورس

به دنبال افت‌های متوالی، شاخص کل بورس کف حمایتی خود را از دست داد و وارد کانال ۱.۱ میلیون واحدی شد. حال شاخص نسبت به اوج ۲۲ آذر بیش از ۲۲ درصد افت را نشان می‌دهد و از لحاظ تکنیکال می‌توان گفت بورس وارد فاز خرسی شده است.

بورس لیست سودهای حسرت‌برانگیز بورس

شاخص مردادماه وارد کانال ۲ میلیون واحد شده بود، اما خیلی زود این کانال را از دست داد و تا کف ۱.۲۱ میلیون واحدی در ۲۰ آبان عقب‌نشینی کرد. با برخورد به این کف قیمتی، شاخص کل تغییر مسیر داد و توانست تا ۲۲ آذر رشد کند و به سطح ۱.۵۲ میلیون واحد برسد. اما رشد بورس با ورود به کانال ۱.۵ میلیون واحد بار دیگر متوقف شد و شاخص کل بورس در هفته‌های ابتدایی با شیب ملایم و در روزهای معاملاتی اخیر با شیب تندی کاهش یافت. در نهایت دیروز کف ۱.۲ میلیون واحد را نیز از دست داد.

با این حال نگاهی به معاملات شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه نشان می‌دهد که اوج و فرودهای قیمتی به یک اندازه نبوده است. در حالی که از ۲۲ آذر تا ۲۷ دی یعنی در بیش از یک ماه گذشته غالب نمادهای بازار سرمایه قرمز بوده‌اند و شاخص کل بیش از ۲۰ درصد افت کرده است، بیش از ۲۰۰ نماد نه تنها افت قیمت نداشته‌اند بلکه بازدهی مثبتی را به ثبت رسانده‌اند.

در این بازه زمانی ۳۰ نماد بیش از ۵۰ درصد و بیش از ۷۰ نماد بین ۲۰ تا ۵۰ درصد رشد قیمت را تجربه‌ کرده‌اند. غالب سهم‌هایی که افزایش قیمت داشته‌اند، نمادهای کوچک و بعضا گم نام هستند. اما دریک دسته بندی کلی می‌توان گفت که غالبا سیمانی‌ها طی یک ماه اخیر با وجود اخبار زیادی که قطع یا کاهش تولید آنها را به دلیل کمبود گاز نشان می‌دهد، رشدهای قیمت قابل توجهی را ثبت کرده‌اند، این بازدهی مثبت احتمالا به اخبار افزایش نرخ سیمانی‌ها و اقبال بازار سرمایه از آنها بی‌ارتباط نیست.

در این میان اما رکورد رشد قیمت در اختیار نماد خموتور است، در حالی که غالب نمادهای خودرویی افت‌های قابل توجهی را طی این مدت ثبت کرده‌اند و غالبا با صف فروش‌های سنگینی همراه بوده‌اند، خموتور بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافته است. بعد از ثبت رشد ۵۰ درصدی و توقف نماد، اما در سامانه تدان هیچ سوالی از این شرکت نشد و به دنبال آن خموتور با انتشار اطلاعیه‌ای و بیان اینکه هیچ تغییری در صورت مالی این شرکت رخ نداده، افزایش قیمت این سهم را ناشی از وضعیت عرضه و تقاضای موجود در بازار دانست. ۲۰ نمادی که در ریزش بورس بیش از ۶۰ درصد رشد کرده‌اند

رکورداران ریزش قیمت بورس

در این میان حدود ۲۳۰ نماد نیز در این مدت بین صفر تا به اندازه شاخص کل بورس(۲۲ درصد افت) و حدود ۱۳۰ نماد نیز بیش از شاخص کل کاهش یافته‌اند.

نمادهای بزرگ و شاخص ساز از جمله نمادهای بانکی، پالایشی، فلزی و خودرویی غالبا در این سر طیف قرار گرفته‌اند. بانکی‌ها و خودرویی‌ها بعد از انتخابات امریکا حسابی داغ شده بودند و حالا نیز با افت بیشتر قیمت مواجه شده‌اند.

فلزی‌ها نیز تحت تاثیر نگرانی از افت قیمت دلار با بدبینی معامله‌گران مواجه هستند. اما نمادهای پالایشی که همگی در لیست ۲۰ نمادی که بیشترین افت قیمت را تجربه کرده‌اند قرار دارند، به واسطه اخبار و انتظاراتی که از عرضه صندوق پالایشی یکم ایجاد شده بود، مدتی مورد توجه بازار قرار گرفته و رشد قابل توجهی را به ثبت رسانده بودند و حالا نیز که این اخبار محقق نشده‌ است افت‌های سنگین و مداومی را تجربه می‌کنند.

منبع: بورسان
  • کارشناس اقتصادی ارسالی در

    بعداز عید دولت مردم را تشویق و ترغیب کرد که پولتونو بیارین تو بورس حتی رهبری برا ی حمایت از تولید ملی ملت را تشویق به این عمل نمودند. حالا دولت با برداشت پول از بورس برای هزینه های جاری بنوعی دست تو جی ب مردم کرد و پول مردم رااز بین برد؟ دیگه توی این مملکت به کی باید اعتماد کرد؟

ارسال نظر