|
کدخبر: 145623

علت هجوم مردم برای خرید پالایشی های بورس

یک تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به کاهش شدید قیمت نماد پالایشی یکم گفت: هجوم مردم برای خرید یونیت‌ صندوق‌های پالایشی یکم به دلیل فراخوان دولت بود و سرمایه‌گذاران را به خطا انداخت.

بورس علت هجوم مردم برای خرید پالایشی های بورس

نوسان و افت شدید قیمت نماد پالایشی یکم طی ماههای گذشته، بسیاری از سهامداران را با دردسرهای فراوانی مواجه ساخته است. سهامدارانی و سرمایه‌گذاران خردی که بدلیل تبلیغات گسترده دولت برای خرید این سهام وارد بازار سرمایه شده و بخش عمده‌ای از سرمایه‌های خود را در این مسیر هزینه کرده اند، هفته‌ها است که با افت قیمت این نماد مواجه هستند و انتظارشان از دولت این است که با بکار بستن تدابیری، زمینه را برای جبران ضرر و زیان آنها فراهم کند.

بر اساس برآوردهای صورت گرفته، سهامدارانی که بدلیل تبلیغات گسترده دولت اقدام به خرید نماد پالایشی یکم کردند، اکنون با افت حدود ۲۵ درصد ارزش سهام خود مواجه شده اند. اگرچه باید توجه داشت که این فراز و فرودها، طبیعت بازار سرمایه است، اما به هر حال هیجانات تزریق شده و تبلیغات گسترده‌ای که دولت برای فروش این یونیت‌های سرمایه‌گذاری صورت داد، بسیاری از مردم را ترغیب به خرید سهام و ورود به سرمایه‌گذاری در این بخش کرد.

افشین آقابزرگی، تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به افت ارزش سهام گروه پالایشی ظرف هفته‌های گذشته گفت: اگرچه باید توجه داشت که هر گونه سرمایه گذاری در بورس اعم از خرید و فروش سهام دولتی و غیردولتی یا گروه پالایشی و غیرپالایشی، حتماً دارای دو جنبه سود و زیان است؛ اما سرمایه‌گذاران هم باید توجه داشته باشند که اگر بازه زمانی شخص سرمایه‌گذار در بازار سرمایه، کوتاه‌مدت باشد و ماهانه و روزانه، سود و زیان خود را شناسایی کند، با فهرست و ادبیات اصل سرمایه‌گذاری منافات پیدا کرده است.

وی افزود: اعتراض سهامداران بخش پالایشی از این منظر است که آن دسته از افرادی که در بورس، بر روی یونیت‌های صندوق‌های پالایشی ورود کرده بودند، نباید ضرر می‌کردند و به همین دلیل، اکنون از بورس دلخور هستند؛ البته این حس آنها کاملاً طبیعی است؛ چراکه متأسفانه به آنها القا شده است که اگر این یونیت‌ها را خریداری کنید، مثل دو صندوق قبلی، حتماً و در هر شرایطی سود خواهید کرد؛ متأسفانه، این سوءتفاهمی است که دولت برای سهامداران به وجود آورده و باعث شده تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران، احساس نارضایتی از بورس داشته باشند؛ چراکه این تبلیغ دولت، موجب ضرر و زیان آنها شده است.

آقابزرگی گفت: به هر حال هجوم مردم برای خرید یونیت صندوق‌های پالایشی به دلیل فراخوانی بوده که دولت انجام داد؛ و این یکی از اشتباهات دولت بود که سرمایه‌گذاران را به خطا انداخت و ریسک‌های مترتب بر امر سرمایه‌گذاری را برای آنها تشریح نکرد.

این تحلیلگر بازار سرمایه در خصوص چشم انداز این سهام ادامه داد: به نظر من از لحاظ عمومی و نه صرفاً در مورد صنعت پالایشی بلکه در مورد کل صنایع، وضعیت بورس بسیار خوش بینانه است؛ این در شرایطی است که در ابتدای سال ۹۹ بورس با یک رشد شارپی مواجه بوده و یک بخش عمده‌ای از پتانسیل‌های این صنعت در ابتدای سال ۹۹ بر روی قیمت نمود یافته و بیش از این قیمتهایی که در حال حاضر مشاهده می‌کنیم، رشد را تجربه کرده اند؛ آنچنان که اگر کسی تصور کند که بورس رشد کمی داشته در تناقض آشکار با ارزش ذاتی و پتانسیل‌های سودآوری این شرکتها عمل کرده است؛ اکنون هم بحث واکسن کرونا و چشم انداز رشد تقاضا در بازار سرمایه شرایط را به گونه‌ای پیش می‌برد که این سهام سودآور خواهند بود؛ اما این چشم انداز حکم بر این نمی‌کند که ریسک بورس را هم نادیده بگیریم.

وی اظهار داشت: متوسط پی به ای بورس ۲۰ است و در تیر به ۳۴ رسیده بود و رشد غیرقابل تصوری در بازار سرمایه شکل گرفت و الان در مسیر اصلاح این قیمت‌ها قرار داریم.

آقابزرگی معتقد است، کاری که در شرایط کنونی از دست دولت برمی‌آید، جبران ضرر و زیان سهامداران یا جلوگیری از سود یا زیان شخص خاصی نیست بلکه بهترین و تنها کاری که می‌بایست سیاستگذار انجام دهد، اطلاع‌رسانی و آگاهی دادن به مردم است تا انتظارات آنها را واقعی کند.

منبع: مهر
 • ناشناس ارسالی در

  مردک این کارشناسی بدرد مادرت میخورد در ح الیکه تواین مملکت همه چی گران شده چهار م اهه مردم سرمایه اش ۲۵ درصد ذوب شده میگی مردم نگاه بلند مدت داشته باشن واقعا دولت بیشعور حتما این صندوق را گران انداخته ب ه ملت شما چرا کاسه داغتر از آشی مقصر اون بیشرفایی هست که در نماد های مذکور عرضه آبشاری میکنند قیمت بیاد پایین مردک خائن خفه شو با این کارناشناسیت

 • ناشناس ارسالی در

  واقعا برای این دولت متاسفم که مردم را با زیچه خودشان قرار دادند.دیگر هیچ اعتمادی به این دولت نیست.

 • ناشناس ارسالی در

  سال دیگه میفروشم سود میکنم صبر

 • مالباخته ارسالی در

  وقتی دولت میخواهد بفروشد رشد 300 درصدص قیمت سهام است با کلی تیلیغات و فریبکاری کلاهبرداری- وقتی میخواهد بخرد(پول را از جیب ملت بردارد) نصف قیمت هم قیمتش نیست.تازه کلی هزینه سجام ثبت نام و کارگزاری و بعدا مالیات.

 • ناشناس ارسالی در

  اگر پالایش ارزش ۱۰هزار تومانی نداشت چرا دولت گران فروخت ما که زورمون نمیرسه خدا حق ما را میگیره شک نکنید

 • ناشناس ارسالی در

  ممکنه حرفهای این آقای به ظاهر کارشناس در مورد سهام شرکتهای دیگه درست باشه ولی در مورد این دولتی ها مثل پالایش و غیره کاملا غلطه چون به گفته خودش دولت کلی تبلیغات کرد که مردم بیان این سهام رو که مثل اوراق قرضه بود بخرند تا هم خودشون سود ببرند و هم کمکی به دولت کنند ولی نه تنها تا حالاسودی نکردن بلکه کلی هم ضرر کردن و از همه مهمتر اینکه دیگه هیچ اعتمادی به بورس اون هم سهام دولتی ندارن بنظر من همه کسانی که سهام دولتی ها رو خریده اند و تا حالا کلی از سرمایه شون رو از دست داده اند باید به دادستانی بازرسی کل کشور مجلس و هر جایی که میتونند شکایت کنند تا دولت مجبور بشه مثل صندوقهای قرض الحسنه میزان و ... که پول مردم رو خورده بودن این پول هارو هم بهشون برگردونند (تازه بانک مرکزی راجع به اون صندوق ها همش میگفت اینا قانونی نیستند مردم پول تو این صندوقها نریزند) چطور این که دولت اینقدر تبلیغشون رو میکرد الان مردم مقصرند؟

 • ناشناس ارسالی در

  خدایی هم وجود داره یا خدای بر حق


 • ناشناس ارسالی در

  توجه توجه
  ملت ایران
  نمایندگ ان مجلس
  قوه قضائیه
  بازرسی ک ل کشور
  دولت ما در شهریور با تبلیغ ات گسترده و مصاحبه های اغواکننده و با 30 درصد مثلا تخفیف به حدود 5 میلیون نفر تا سقف 5 میلیون تومان سهام پالایش فروخت و قرار شد نهایتا اول مرداد ملت بتوانند بف روشند
  بعداز 4ماه 30درصد هم دچار ضر ر شدیم یاخدااااا

 • ناشناس ارسالی در

  برو گمشو اسم خودشو گذاشته کارشناس اینم ا ز کاسه دولت داره آب میخوره

ارسال نظر