|
کدخبر: 109378

آیا فروش سهام عدالت در بانک‌ها و کارگزاری‌ها متفاوت است؟

سهامداران سهام عدالت برای مشاهده و فروش سهام خود باید شماره تلفنی که ثبت کرده‌اند به نام خودشان باشد در غیر این صورت حتی نمی‌توانند پرتفوی خود را ببیند، نحوه تغییر شماره تلفن به چه شکلی است؟

بورس آیا فروش سهام عدالت در بانک‌ها و کارگزاری‌ها متفاوت است؟

طبق آمارها حدود ۱۸ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از ۴۹ میلیون نفری که سهام عدالت دارند روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند. این افراد می‌توانند سهام خود را تا سقف ۳۰ درصد بفروشند و ارزش سهام خود را مشاهده کنند.

این سهامداران برای مشاهده و فروش سهام خود باید شماره تلفن و شماره شبا حساب بانکی ثبت شده در سامانه سهام عدالت سازمان خصوصی‌سازی به نام خودشان باشد، در غیر این صورت حتی نمی‌توانند پرتفوی خود را ببیند.

تا روز ۲۹ خرداد ماه سهامداران برای اصلاح اطلاعات ذکر شده می‌توانستند به سامانه سهام عدالت سازمان خصوصی‌سازی به آدرس samanese.ir مراجعه کنند اما پس از ۲۹ خرداد که زمان انتخاب روش آزادسازی به پایان رسید، سازمان خصوصی‌سازی اطلاعات سهامداران را به شرکت سپرده‌گذاری داد و امکان ویرایش اطلاعات سامانه ذکر شده غیرفعال و به نوعی این سامانه بدون استفاده شد.

حسن علائی، معاون سازمان خصوصی‌سازی در این خصوص به تجارت‌نیوز گفت: ما اطلاعات سهامداران را در روز ۲۹ خرداد به شرکت سپرده‌گذاری اعلام کردیم، سهامداران برای اصلاح اطلاعات خود باید به سامانه‌ای که شرکت سپرده‌گذاری اعلام کرده به آدرس sahamedalat.ir مراجعه کنند.

برای تغییر شماره تلفن چه باید کرد؟

مرحله اول: هر سهامداری که قصد دارد شماره تلفن خود را تغییر دهد یا نمی‌تواند پرتفوی سهام عدالت خود را مشاهده کند و درخواست فروش دهد، ابتدا باید از پیش روش آزادسازی مستقیم را انتخاب کرده باشد.

مرحله دوم: سجامی شدن حتی برای مشاهده سهام عدالت الزامی است، سهامداران برای انجام این کار می‌توانند به سامانه سجام به آدرس sajam.ir مراجعه کنند و احراز هویت شوند. پس از انجام این مرحله سهامدار می‌تواند وارد سامانه سهام عدالت شود.

مرحله سوم: اگر سهامداری با وجود سجامی شدن به علت این که شماره تلفن به نام خودش نیست نمی‌تواند پرتقوی سهام عدالت خود را مشاهده کند، باید وارد سامانه سهام عدالت شود و در قسمت «مشاهده دارایی سهام عدالت» کد ملی خود را وارد کند. در این مرحله چون شماره تلفن به نام شخص نیست سامانه اجازه ورود نمی‌دهد و گزینه ویرایش شماره تلفن را نمایش می‌دهد.

مرحله چهارم: در این مرحله سهامدار می‌تواند شماره موبایلی که به نام خودش است را ثبت کند و دارایی سهام خود را مشادهد کند.

برای این که سهامدار بتواند سهام خود را بفروشد باید کد بورسی از یکی از کارگزاری‌ها بگیرد.

آیا فروش سهام عدالت در بانک‌ها و کارگزاری‌ها متفاوت است؟

درحال‌حاضر سهامداران می‌توانند از طریق کارگزاری‌های بانکی و غیربانکی نسبت به فروش ۳۰ درصد از سهام خود اقدام کنند و نحوه فروش سهام عدالت آنها با یکدیگر تفاوتی ندارد.

تنها تفاوت این دو نوع کارگزاری این است که سهامدار برای فروش از طریق کارگزاری بانکی، فقط می‌توانند به بانکی مراجعه کنند که شماره شبا حساب خود در آن بانک را در اطلاعات سهام عدالت خود ثبت کرده‌اند اما برای فروش سهام از طریق کارگزاری‌های غیربانکی در انتخاب آنها محدودیتی ندارند.

 

منبع: تجارت نیوز
 • ناشناس ارسالی در

  بابا تور خدا یکی ب این بانک توسعه تعاون ی چیزی بگه الان ۴۳روز شد

 • ناشناس ارسالی در

  سلام از 19 خرداد با برنامه اینا بانک ملی 30درصدم فروختم اما تا امروز 21تیر هیچ واریزی نداشتم

 • یوسف ارسالی در

  سلام الان سی روزه سهامم را فورختم به بانک ملت هنوز هیچ واریز نداشتم بانک ملت واریز کن لازم داریم به خدا ممنون؟؟

 • ناشناس ارسالی در

  حالا اگر کسی به هر دلیلی نتونه از طریق اینترنت وارد سیستم بشه باید پولش رو بخورید وکم واریز کنید بابا از بانک ملی سود سهامم را دوملیون وسیصد هزار تومان واریز کرده اند من برای خرید سیسمونی پول لازم دارم لطفا بقیه اش را واریز کنید

 • Saman ارسالی در

  من ۶ خرداد وکالت فروش دادم بانک قرضالحسنه مهر ایران هنوز یک ریال هم نریخته

 • Kazem ارسالی در

  با سلام لطفا دقیق راهنمایی کنید بچه‌ها که سن آنها زیر ۱۸سال است و خط تلفن همراه ندارند باید چکار کنند

 • ناشناس ارسالی در

  فقط دروغ

 • ناشناس ارسالی در

  فقط میتونم بگم خدا لعنتتون کنه با این همه دروغ

 • لیلا ارسالی در

  چ وضعشه من نیاز داشتم ک فروختم سهامم رو پس چرا بانک ملی هیچ اقدامی نمیکنه
  پیگیری کنیییییییددددرررر

 • ناشناس ارسالی در

  ترا خدا یکی بگه چرا بانک کشاورزی اینقدر کم پول داده فقط ۹۰۰ تومان بقیه اش پس کجاست بانک دزد

 • محمد ارسالی در

  آقا چرا مردم مسخره میکنین اخه چ ربطی ب شماره تلفن داره پول سهام اخه کدوم آدم مرده از کارت بانکیش استفاده میده هزار راه دیگ هست همش چسبیدین ب شماره تلفن کارت ملی مردم بدین که بتونن سیمکارت بگیرن فقط پول بگیرن شما دولت

 • محمدی ارسالی در

  سلام من اول تیر بانک صادرات فروختم چرا واریز نمیکنن تروخدا رسیدگی کنین

 • ناشناس ارسالی در

  فقط هر روز میگن آخر هفته واریز میشه چرا بانک صادرات میگن ۹۵درصد واریز کردیم فروش ۳۰درصد سهام عدالت

 • ناشناس ارسالی در

  خیلی مشکلات داریم مردمرو روانی کردین چطور جواب خدا رو بدین

 • سعداله ارسالی در

  بانک هاباخریدن 30درصدسهام پول مردم راقاپیدن وسرمان کلاه گذاشتند چون نگفتندباچه مبلغی خریدا رن ومردم راگول زدن واگرپول واقعی ارزش سهام را ندن شبیخون زدند بایدبه کی شکایت کنیم

 • جودی ارسالی در

  باسلام من ودخترم الان ۴۰روزه سهام خودرا برای فروش به بانک شهر گذاشتیم هیچ خبری از فروش نیست به بانک میگوییم میگه ربطی به ما نداره چه کار باید کرد وتا حالا ریالی از فروش واریزنشده

ارسال نظر