|
کدخبر: 318441

مروری با شکوه بر نیم قرن افتخار در رویداد ۵۰ سالگی پتروشیمی بندر امام خمینی (ره)

آیین پنجاه سالگی پتروشیمی بندر امام روز سه‌شنبه با حضور علی‌اکبر حسینی‌ محراب استاندار خوزستان، مرتضی شاهمیرزایی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، بیژن چگنی رئیس هیأت مدیره گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس ، حسن نشان زاده مقدم معاون توسعه کسب وکار گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس و معاونان گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس و حدود ۴۰۰ نفر از مدیران عامل ، اعضای هیات مدیره شرکتهای پتروشیمی، کارشناسان و پیشکسوتان پتروشیمی بندرامام و جمعی از مدیران و فرماندهان استان خوزستان در بندر امام‌خمینی(ره) برگزار شد.

دستیابی به بندر امام نوین افق چشم انداز پتروشیمی بندر امام

بندر-امام

برنامه‌های گسترده‌ای در سند چشم‌انداز پتروشیمی بندر امام‌ پس از نیم قرن تلاش هدفگذاری شده که دستیابی به بندر امام نوین از مهم‌ترین چشم‌اندازهای این برنامه عنوان شده است.

آیین پنجاه سالگی پتروشیمی بندر امام روز سه‌شنبه با حضور علی‌اکبر حسینی‌ محراب استاندار خوزستان، مرتضی شاهمیرزایی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، بیژن چگنی رئیس هیأت مدیره گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس ، حسن نشان زاده مقدم معاون توسعه کسب وکار گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس و معاونان گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس و حدود ۴۰۰ نفر از مدیران عامل ، اعضای هیات مدیره شرکتهای پتروشیمی، کارشناسان و پیشکسوتان پتروشیمی بندرامام و جمعی از مدیران و فرماندهان استان خوزستان در بندر امام‌خمینی(ره) برگزار شد.

مدیرعامل پتروشیمی بندر امام در این آیین تاریخچه شکل‌گیری روند پتروشیمی بندر امام از ابتدا تا به امروز را تشریح کرد و گفت: ۴۵ میلیارد دلار فروش، ۲۲ میلیارد دلارارزآوری ناشی از صادرات برای اقتصاد ملی و خرید ۲۱ میلیارد دلار خوراک گاز مایع و نفتا از جمله دستاوردهای اقتصادی و اجتماعی پتروشیمی بندر امام خمینی از زمان راه اندازی طی ۳۰ سال گذشته می‌باشند.

سپهدار انصاری نیک، تامین مالی پنج میلیارد دلار برای پروژه‌های ملی توسعه صنعت پتروشیمی ایران، ۲.۲ دهم حقوق و دستمزد به کارکنان، ۲.۳ میلیارد دلار مالیات و عوارض به دولت، هزینه‌کرد بیش از یک میلیارد دلار در زیرساخت‌ها، هزینه‌کرد ۱۳۵ میلیون دلار در حوزه فرهنگی و اجتماعی و… از دیگر دستاوردهای اقتصادی و اجتماعی پتروشیمی بندر امام خمینی هستند.

وی با بیان اینکه حدود ۹ هزار و ۵۰۰ نفر نیروی انسانی به صورت مستمر و پروژه ای در بندر امام خمینی مشغول کار هستند، ادامه داد: پالایشگاه آبادان با ۴۶۰ هزار بشکه خوراک نفت خام حدود هشت هزار نفر نیروی کار و پتروشیمی بندر امام‌ با حدود ۶۰ هزار بشکه خوراک NGL حدود ۹ هزار نفر نیروی کار اشتغال داده است که این نکته مهم ظرفیت زنجیره تولید پتروشیمی و تاثیر آن را در زمینه اشتغال می‌رساند.

وی توضیح داد: طرح ما برای آینده در گام دوم انقلاب اسلامی، “بندر امام نوین” است که پایه‌ای برای ادامه راه در ۵۰ سال آینده است.

انصاری‌نیک افزود: در دوره پنج ساله بندر امام نوین به دنبال افزایش و رشد سه میلیون تن در تولید و تکمیل توسعه زنجیره ارزشی محصولات برای تولید ۹ محصول دیگر و رسیدن به تعداد ۴۰ محصول در سبد محصولات و تولید پایدار و صنعت سبز هستیم.وی در پایان بر استفاده از سامانه‌های تحول دیجیتال منظور چابک‌سازی صنعت اشاره کرد.

هیدینوری کاگو یکی از مهندسان قدیمی در ساخت پتروشیمی بندر امام نیز در این آیین ضمن ابراز خوشحالی از حضور در تولد ۵۰ سالگی این پتروشیمی به حضور خود و دیگر همکارانش و نقشی که در توسعه این شرکت داشتند اشاره کرد.

این مهندس ژاپنی به عنوان یادبود یک ساعت و چند کتاب به موزه پتروشیمی بندر امام‌خمینی اهدا کرد.شرکت پتروشیمی بندر امام در زمینی به مساحت حدود ۲۷۰ هکتار، در ضلع شمال غربی خلیج فارس در استان خوزستان به فاصله ۱۰۵ کیلومتری جنوب شرقی اهواز و ۸۴ کیلومتری شرق آبادان در شهرستان ماهشهر واقع شده است.سهولت دسترسی به خوراک، سوخت و مواد اولیه، استفاده از امکانات جاده‌ای، شبکه راه آهن و حمل و نقل دریایی، وجود فرودگاه، دسترسی به آب مورد نیاز و همچنین کمک به توسعه و عمران استان خوزستان به عنوان یکی از ۲ قطب مهم صنعت پتروشیمی در کشور و مهمتر از همه ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از سوختن گازهای همراه نفت از جمله ویژگی‌هایی است که انتخاب این مکان را توجیه می‌کند.

محصولات اصلی صنعت پتروشیمی با عنوان اتیلن، پروپیلن، بوتادین، بنزن، تولوئن و زایلین ها در این مجتمع تولید شده و بیشتر به محصولات میانی و فرآورده‌های نهایی همچون پلی اتیلن سبک، پلی اتیلن سنگین، لاستیک مصنوعی، پلی وینیل کلراید، پارازایلین و MTBE تبدیل می‌شوند.

تاکید استاندار خوزستان در آیین بزرگداشت پنجاه سالگی پتروشیمی بندر امام بر نقش و بهره‌گیری از شرکت‌های دانش بنیان در صنعت پتروشیمی استان

بندر-امام۱

    استاندار خورستان با اشاره به نقش این استان در درآمد ملی گفت: حدود ۷۲ درصد درآمد ملی از نفت و پتروشیمی است با این حال سهم استان خوزستان از اشتغال با وجود داشتن صنایع نفتی و پتروشیمی پایین است.

به گزارش روابط عمومی شرکت پتروشیمی بندر امام، علی‌ اکبر حسینی‌محراب روز سه‌شنبه در آیین پنجاهمین سالگرد راه اندازی پتروشیمی بندر امام در محل این پتروشیمی اظهار کرد: میزان سهم اشتغال استان باید تغییر کند؛ همچنین احساس تبعیض ایجاد شده به ویژه در شهرهای اطراف صنایع از جمله واحدهای پتروشیمی جبران شود.

وی پتروشیمی بندر امام را مادر پتروشیمی‌های کشور با برخورداری از ظرفیت عظیم متخصصان و مهندسان این صنعت دانست و گفت:انتظار می‌رود مسیر خام فروشی به سمت صنایع پایین‌دستی و خوشه‌های صنعتی در استان سوق داده شود تا چرخه پتروشیمی و صادرات آن با مزیت، درآمد و اشتغال بیشتری شکل گیرد.

استاندار خورستان با اشاره به شکل‌گیری صنعت پتروشیمی بندر امام‌خمینی در سال ۵۲ با همکاری ژاپنی‌ها بیان کرد: امیدواریم همکاری‌های آموزشی و حرفه‌ای که نتیجه آن رشد کارشناسان سرآمدی در منطقه شده در موضوعات مختلف صورت گیرد.وی بر نقش و بهره‌گیری از شرکت‌های دانش بنیان در صنعت پتروشیمی استان تاکید کرد.

حسینی‌محراب ادامه داد: آنچه در شهرک پتروشیمی، منطقه ویژه پتروشیمی و بعدها در منطقه ویژه پتروشیمی شماره ۲ انتظار می‌رود این است که پتروشیمی‌ها نسبت به صنایع پایین دست ورود کنند و خوراکشان را در همین منطقه مصرف کنند تا بتوانیم از ظرفیت مردم، جوانان، دانشجویان دانشگاه‌های نفت، چمران و دیگر دانشگاه‌های صنعتی استفاده شود.

وی با اشاره بر تقویت فارغ‌التحصیل هنرستان‌های صنایع پتروشیمی تاکید کرد و گفت: نیروی انسانی آموزش دیده جزو سرمایه پتروشیمی به شمار می‌رود و جوان بندر امام، ماهشهر، چمران، هندیجان، رامشیر، امیدیه و شادگان چشمشان به این پتروشیمی است.

استاندار خورستان کاشت جنگل‌ حرا در بخش مسئولیت‌های اجتماعی پتروشیمی بندر امام را اقدامی مهم در جهت حفظ محیط زیست عنوان کرد و خواستار استمرار این قبیل اقدامات شد.وی همچنین بر توسعه زراعت چوب استان با همکاری پتروشیمی ها تاکید کرد و گفت: زراعت چوب در استان با ۳۰۰ هزار هکتار آغاز شده است و این اقدام باید توسعه یابد تا خوزستان به استانی سرسبز تبدیل شود.

حسینی‌محراب گفت: با اجرای این طرح عظیم زراعت چوب دمای خورستان چهار تا پنج درجه تغییر می‌کند.وی با اشاره به نقش محصولات پتروشیمی‌ها و صادراتی آن در ارز آوری و ایجاد ارزش افزوده بیان کرد: همانطور که نفت نباید خام فروشی شود، فعالیت پتروشیمی نیز باید به تولید محصول ختم شود.در پایان این آیین پس از رونمایی از ۶ جلد کتاب در حوزه‌های مختلف صنعت پتروشیمی و تمبر یادبود بندر امام از مدیر عامل پتروشیمی بندر امام‌ تجلیل به عمل آمد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی:

در آینده صنعت پتروشیمی ایران از شکوفاترین صنایع دنیاست

بندر-امام۲

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تأکید بر استقبال صنعت پتروشیمی از سرمایه‌گذاری خارجی گفت: منتظر شرکت‌های خارجی برای توسعه این صنعت نمی‌مانیم و این صنعت را با توان داخلی توسعه می‌دهیم.

به گزارش روابط عمومی پتروشیمی بندر امام ، مرتضی شاهمیرزایی امروز (سه‌شنبه، ۲۶ دی‌ماه) در آیین بزرگداشت ۵۰ سالگی شرکت پتروشیمی بندر امام با تبریک به مهندسان و متخصصان به‌ویژه کارگران این شرکت اظهار کرد: رشد ۲۰ ساله صنعت پتروشیمی از سال ۱۳۳۷ از آغاز عملیات اجرایی نخستین طرح پتروشیمی در ایران تا سال ۱۳۵۷ در کشور بسیار ناچیز بود، به‌طوری که ظرفیت صنعت پتروشیمی حدود ۳ میلیون تن با تنوع محصول ۸ تا ۹ نوع با وابستگی کامل در طراحی، تأمین تجهیزات و راه‌اندازی در پیش از انقلاب اسلامی بود.

وی به توان بالای متخصصان ایرانی اشاره کرد و افزود: بندر امام با توان این متخصصان به هدف‌گذاری تکمیل زنجیره ارزش و متنوع‌سازی تولید خواهد رسید.معاون وزیر نفت تأکید کرد: در آینده صنعت پتروشیمی ایران از شکوفاترین صنایع دنیاست، زیرا کشور دارای اصلی‌ترین مؤلفه‌های توسعه این صنعت یعنی خوراک فراوان، نیروی انسانی متخصص و دسترسی به منابع آبی و سواحل است.

شاهمیرزایی با بیان اینکه تا سال ۲۰۵۰ مصرف حامل‌های فسیلی در حوزه سوخت در جهان محدود می‌شود و با وجود ذخایر نفتی و گازی باید این منابع به‌عنوان خوراک برای توسعه به صنعت پتروشیمی هدایت شود، گفت: امروز بالغ بر ۵۵۰ گرید محصول پترشیمی در کشور تولید می‌شود و بر اساس برنامه تا پایان برنامه هشتم توسعه از مرز ظرفیت سالانه ۱۸۰ میلیون تن عبور می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه ما از سرمایه‌گذاری خارجی استقبال می‌کنیم، تصریح کرد: منتظر شرکت‌های خارجی برای توسعه این صنعت نمی‌مانیم و این صنعت را با توان داخلی توسعه می‌دهیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه در این صنعت با وجود تحریم‌ها سربلندیم، اظهار کرد: ۹۵ درصد صنایع آینده وابسته به تولیدات صنعت پتروشیمی خواهد بود، بنابراین توسعه این صنعت بسیار بااهمیت است.

شاهمیرزایی با اشاره به رونمایی از سند جامع تکمیل زنجیره ارزش در سال ۱۴۰۱ از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای سرمایه‌گذاران و دستیابی به هدف‌گذاری انجام شده، افزود: براساس وعده داده شده در دی‌ماه ۱۴۰۰، در دولت سیزدهم با همت شرکت‌های داخلی به وابستگی کاتالیست‌ها خاتمه داده خواهد شد.

وی ادامه داد: توانمندی متخصصان داخلی در تأمین تجهیزات صنعت پتروشیمی در حوزه‌های مختلف به‌ویژه کمپرسورها، ولوها، انواع پمپ‌ و توربین‌ افزایشی خیره‌کننده دارد و به سمت خودکفایی گام برمی‌داریم.

معاون وزیر نفت با تأکید بر افزایش سرمایه‌گذاری‌ها برای کسب دانش‌های ‌فنی صنعت پتروشیمی با هدف تکمیل زنجیره ارزش صنعت گفت: ۲۱ محصول راهبردی که ما را به انتهای زنجیره نزدیک‌ می‌کند پارسال از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی به هلدینگ‌ها ارائه شد و هلدینگ‌ها باید سریع‌تر در این مسیر حرکت کنند.

شاهمیرزایی به نشست روز گذشته وزیر نفت و معاونان وزارت نفت با معاون اول رئیس‌جمهوری اشاره ‌و اظهار کرد: در این نشست مقرر شد برنامه تکمیل زنجیره ارزش با توجه به خوراک‌های بالادستی موجود تا یک‌ماه آینده ارائه شود تا با اجرای آن صنعت پتروشیمی ایران به جایگاه خود در جهان برسد.

وی به آمادگی صنایع پتروشیمی برای سرمایه‌گذاری در توسعه میدان‌های نفتی به‌منظور تأمین خوراک پایدار گفت: انتظار می‌رود اهتمام اول شرکت ‌ملی نفت ایران، تأمین خوراک مجتمع‌های پتروشیمی باشد و مازاد آن صادر شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، عرضه اعتباری محصولات پتروشیمی در ۹ ماه امسال در بورس را بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: عرضه اعتباری پتروشیمی‌ها به واحدهای پایین‌دستی به یک انقلاب صنعتی با تصمیم شرکت ملی صنایع پتروشیمی منجر و سبب حل مشکل تامین نقدینگی واحدهای پایین‌دستی در وزارت صنعت شده است.

پیام تبریک دکتر علی عسکری مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس شرکت پتروشیمی بندر امام

برادر ارجمند جناب آقای دکتر انصاری نیک

مدیرعامل پتروشیمی بندر امام

پتروشیمی بندرامام، نقشی طلایی و کلیدی در توسعه صنعت ارزش آفرین پتروشیمی در ایران سرافراز داشته و حکم تاریخ زنده و پویای این صنعت را دارد. حفظ و حراست از این میراث ماندگار، احترام و تلاش برای استفاده از تجربیات گرانسنگ گذشتگان و طرح‌ریزی (بندرامام نوین) بی‌شک اقدامی پسندیده و شایسته تقدیر است که به همت و ابتکار حضرتعالی و همراهی همکاران تلاشگر شما رخ داده است.این تلاش را در (پنجاهمین سالگرد تاسیس پتروشیمی بندرامام) ارج می‌نهم و امید این دارم که در ادامه مسیر با توکل به خداوند متعال و استفاده از تجربیات موفق گذشته و انگیزه و توان جوانان متخصص و انقلابی، شاهد افزون شدن درخشش پتروشیمی بندرامام در صنعت پتروشیمی و پرچمداری این شرکت در صنعت باشیم.

علی عسکری

مدیرعامل و نائب رئیس هیئت مدیره

شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

نیم قرن تلاش پتروشیمی بندر امام

بندر-امام۴

بر پایی نمایشگاه فیلم و عکس مستند در حاشیه برگزاری رویداد پنجاهمین سالروز تاسیس پتروشیمی بندر امام،همزمان با برگزاری جشن پنجاهمین سالروز تاسیس پتروشیمی بندر امام نمایشگاه عکس و فیلم مستند پنج دهه تلاش و پیشرفت در پتروشیمی بندر امام در مجموعه گردشی دریاچه نمک برپا شد.

مدیر عامل پتروشیمی بندرامام به اتفاق میهمانان و مدیران شرکت کننده در رویداد پنجاه سالگی پتروشیمی بندر امام عصر روز سه شنبه ۲۶ دیماه جاری از این نمایشگاه مصور بازدید نمودند. گفتنی است در این نمایشگاه عکس‌های مستند و تاریخی پنج دهه تلاش و مجاهدت پتروشیمی بندر امام در عرصه اشتغال، تولید و فضای کسب و کار برای تعالی و پیشرفت اقتصادی کشور و نقش این مجتمع در دوران هشت سال شکوه ایثار و مقاومت کارکنان صنعت نفت و پتروشیمی در ایام دفاع مقدس، و نیز تصاویر ماندگارمستند تاریخی کمتر دیده شده از آغاز تاسیس تا کنون و همچنین فیلم های مستند عملیاتی پروژه در دهه های مختلف و فیلم کوتاه ققنوس بندرامام که توسط مرکز سینمایی فارابی تهیه و اکران شد و تا دهه فجر ادامه خواهد داشت در معرض نمایش بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

 

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها