|

بخوانید :

کدخبر: 209533

افزایش قیمت بنزین در ترکیه / هجوم مردم به پمپ بنزین ها

در ترکیه پس از آنکه اعلام شد قیمت بنزین گرانتر خواهد شد، مردم با تشکیل صف های طولانی برای پر کردن باک خودرویشان به جایگاه های عرضه سوخت هجوم آوردند.

در ترکیه پس از آنکه اعلام شد قیمت بنزین گرانتر خواهد شد، مردم با تشکیل صف های طولانی برای پر کردن باک خودرویشان به جایگاه های عرضه سوخت هجوم آوردند.

قیمت سوخت در ترکیه بدلیل مالیات های سنگین(۷۰درصد) بالاست و اکنون با افزایش ۴۰ قوروشی قیمت هر لیتر بنزین و گازوئیل به مرز ۸ لیر و هر لیتر گاز ال پی جی به مرز ۶ لیر رسیده است.

با اعلام خبر گرانتر شدن قیمت سوخت، مردم شبانه در ایستگاه های پمپ بنزین صف کشیدند و حتی علاوه بر خودروها دبه های پلاستیکی خود را پر کردند، حدود ۲۵ میلیون خودرو در ناوگان حمل ونقل ترکیه در تردد است و روزانه در این کشور حدود ۱۰میلیون لیتر بنزین، ۵۷ میلیون لیتر گازوئیل و ۲۶۰ هزار تن گاز ال پی جی مصرف می‌شود.

بدلیل گرانی بنزین و گازوئیل در سال های اخیر مردم به دوگانه سوز کردن خودروهای خود روی آورده اند، بطوریکه هم اکنون ۳۸ درصد خودروهای در حال تردد این کشور دو گانه سوز هستند.

بنا به داده های سازمان آمار ترکیه تعداد خودروهای دوگانه سوز این کشور از ۲/۵ میلیون دستگاه در سال ۲۰۱۰، به حدود ۵/۵ میلیون یعنی رقمی بیشتر از دو برابر رسیده است.

دوگانه سوز کردن خودروها در ترکیه که اکنون به یک فرهنگ تبدیل شده علاوه بر صرفه جویی اقتصادی، هوایی پاکتر به شهرهای این کشور هدیه کرده است.

تشویق به دوگانه سوزی خودروها به گونه ای است که بیش از ۷۰ درصد مصرف گاز مایع در ترکیه مربوط به خودروها بوده، در واقع ترکیه با افزایش سهم گاز مایع در سبد سوخت خودروها و فرهنگ‌ سازی مصرف در این زمینه، توانسته از مصرف بنزین بکاهد.

 

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...