|
کدخبر: 112925

روس‌ها برنده نبرد گازی

درحالیکه امریکایی‌ها تلاش دارند تا با هدف ایجاد فشار بر روس‌ها خط لوله نورد استریم۲ را تحریم کرده و مانع صادرات گاز به اروپا شوند؛ روسیه با هوشمندی این هدف را ناکام می‌گذارد.

انرژی روس‌ها برنده نبرد گازی

میزان وابستگی قاره اروپا به گاز امری بدیهی و قطعی است؛ هر چند قطر و امریکا با صادرات گاز مایع بخواهند به جنگ با تزارها رفته تا سهم بیشتری در سبد گازی قاره سبز را از آن خود کنند، اما به هر حال روس‌ها برنده نهایی گزینه‌های روی میز برای گازرسانی به اروپا هستند.

بر اساس بررسی‌های انجام شده نیاز گازی اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۲۵ میلادی، بیش از ۱۱۳ میلیارد مترمکعب است و بخشی از آن را امریکا و قطر می‌توانند تأمین کنند که البته روسیه، گزینه مناسب‌تری است.

اتحادیه اروپا قوانین سختگیرانه‌ای در حوزه گازی وضع کرده است؛ به نحوی که در بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ میلادی، شاهد کاهش مصرف گاز در اروپا بودیم؛ این در حالی است که بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ میلادی، مجدد روند مصرف گاز در اروپا رو به فزونی گذاشت که علت آن را می‌توان کاهش دمای قابل توجه در فصل زمستان این قاره سبز دانست؛ البته بهبود شرایط اقتصادی نیز در این افزایش مصرف بی‌تأثیر نبوده است.

حدود ۱۰ سال پیش ۴۰ درصد مصرف اتحادیه اروپا از داخل این اتحادیه تأمین می‌شد، اما درحال‌حاضر این سهم تأمین انرژی داخلی، رو به کاهش است؛ به نحوی که با بسته شدن مخزن گازی در هلند، سهم تولید گاز داخلی اتحادیه اروپا به حدود ۱۰ درصد کاهش می‌یابد و به این ترتیب، میزان واردات ۶۰ درصدی گاز اتحادیه اروپا از خارج از این اتحادیه به ۸۰ درصد افزایش خواهد داشت.

اروپا می‌تواند بخشی از نیاز خود به گاز را از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر یا واردات تک مرتبه‌ای گاز مایع برطرف کند، اما نکته مهم در این روش تأمین گاز، عدم پایداری و متناوب بودن جریان انرژی‌های تجدیدپذیر، گران بودن مححموله‌های وارداتی گاز مایع، صنعتی بودن این قاره و … است.

هرچند امریکا با تحریم این خط لوله تلاش داشت روسیه را تحت فشار بگذارد، اما اروپایی‌ها به ویژه آلمان، با ایجاد فشار مانع این کار شدند.

نمایندگان کنگره امریکا در تدارک اعمال تحریم علیه شرکت‌هایی هستند که در پروژه انتقال گاز «نورداستریم ۲» روسیه مشارکت می‌کنند. این خبر را ریچارد گرنل، سفیر امریکا در آلمان اعلام کرد. این مقام امریکایی گفته است که اعمال این تحریم در امریکا فرا حزبی خواهد بود. به گفته گرنل، هدف امریکا از اعمال این تحریم‌ها جلوگیری از بهره‌برداری از این خط لوله انتقال گاز از روسیه است.

مؤسسه مشاوره انرژی وود مکنزی به تازگی اعلام کرد در حالی که امریکا از هیچ کوششی برای توقف پروژه نورد استریم -۲ دریغ نمی‌کند، تکمیل این خط لوله که گاز روسیه را از زیر دریا به آلمان منتقل می‌کند، قیمت تمام شده گاز برای مصرف‌کنندگان اروپایی را کاهش می‌دهد.

تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که با آغاز ارسال گاز طبیعی روسیه از طریق این خط لوله ۱۲۰۰ کیلومتری از دریای بالتیک به آلمان، قیمت این سوخت در اروپا تا ۲۵ درصد کاهش می‌یابد. به این ترتیب که با ناتمام ماندن پروژه نورد استریم -۲، قیمت شاخص گاز تی‌تی‌اف (TTF) اروپا در سال آینده میلادی حدود ۴ دلار برای هر یک میلیون واحد بی‌تی‌یو (mmBtu) خواهد بود، این در حالی است که با تکمیل این پروژه در اوایل سال ۲۰۲۱، میانگین قیمت گاز اروپا در سال آینده حدود سه دلار خواهد بود.

نکته حائز اهمیت در این میان صادرات از طریق خط لوله است، مقوله‌ای که متأسفانه در وزارت نفت دولت یازدهم و دوازدهم توجه ویژه‌ای به آن نشد. از سویی دیگر به گفته کارشناسان از آنجایی که روسیه با هوشمندی تمام سرمایه‌گذاران بزرگی را در احداث این خط لوله به کار گرفته است، به نظرمی رسد این اعمال فشار بر روسیه که اروپایی‌ها را نیز در بر می‌گیرد، ثمره چندان نداشته باشد.

منبع: مهر

ارسال نظر