|
کدخبر: 327731

فوری / قیمت تن ماهی اعلام شد / آخرین وضعیت تولید در کشور

رئیس سندیکای صنایع کنسرو گفت: بر اساس آمار سالانه، ۲۵۰ تا حداکثر ۳۰۰ میلیون قوطی کنسرو ماهی در کشور تولید می‌شود.

اقتصاد فوری / قیمت تن ماهی اعلام شد / آخرین وضعیت تولید در کشور
مسعود بختیاری، رئیس سندیکای صنایع کنسرو، اظهار کرد که بر اساس آمار، ظرفیت اسمی سالانه کارخانجات تولیدکننده کنسرو ماهی در کشور بیش از ۹۰۰ میلیون قوطی است. همچنین بر اساس آمار سازمان شیلات، در ۵ تا ۶ سال گذشته، سالانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون قوطی کنسرو ماهی تولید شده است.
 
او با بیان اینکه کارخانجات تولیدکننده کنسرو با کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت فعالیت می کنند، افزود: برآوردها حاکی از آن است که اکنون ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون قوطی کنسرو در سال تولید می شود که اگر دولت همراهی نکند، چالش ها و مشکلات چند برابر افزایش می یابد.

بختیاری درباره آخرین وضعیت واردات تون ماهیان گفت: شرایط تحریم در میزان واردات تون ماهیان اثر گذاشته به طوریکه واردات تون ماهی از ۴۰ تا ۵۰ هزار تن به بیش از ۲۰ هزار تن در سال گذشته رسیده است.

رئیس هیئت مدیره سندیکای صنایع کنسرو ادامه داد: در حوزه ثبت سفارش کالا با چالش هایی مواجه هستیم به طوریکه اکنون حدود ۴ هزار تن ماهی تون در بندر رسوب کرده و قبض انبار سازمان دامپزشکی گرفته است که طبق برآوردهای ما به سبب تعلل دستگاه های اجرایی روزانه ۲۵ هزار دلار، تولیدکنندگانی که اقدام به واردات ماهی تون کردند، به شرکت های کشتیرانی خارجی هزینه دموراژ پرداخت می کنند که به رغم آنکه نمایندگان سندیکا هر روز در وزارت جهاد حضور دارند، اما به‌دلیل عدم پاسخگویی بدون نتیجه بر می گردند‌.

به گفته او، با وجود فساد پذیری ماهی به عنوان یکی از محصولات صنایع غذایی نگران منقضی شدن تاریخ هستیم، از این رو منتظریم که اجازه ترخیص ماهی به ما داده شود.

رئیس سندیکای صنایع کنسرو با بیان اینکه قیمت کنسرو ماهی تغییری نداشت، گفت: تاکنون هیچ افزایش قیمتی اعمال نکردیم و کماکان به رغم افزایش هزینه های دستمزد، حامل های انرژی، حمل و نقل، قوطی و درب با قیمت سال گذشته ۸۷ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می شود.

تولید تن ماهی در استان قزوین

 محمود قبادی، مدیر شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در نشست قرارگاه امنیت غذایی و جهش تولید با بیان این مطلب گفت: این میزان ماهی در ۳۷۵ باب استخر دو منظوره فعال تولید شده است .

محمود قبادی، مدیر شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در نشست قرارگاه امنیت غذایی و جهش تولید با بیان اینکه سالانه سه هزار و ۴۵۵ تن انواع ماهیان گرمابی و سردآبی در استخرهای دو منظوره پرورش ماهی این استان تولید می شود گفت: این میزان ماهی در ۳۷۵ باب استخر دو منظوره فعال تولید شده است.

به گفته وی از این تعداد استخر ماهی موجود ۲۸۴ واحد پرورش ماهیان سردآبی و ۹۱ واحد پرورش ماهیان گرمابی است.

وی اظهار کرد: در حال حاضر ۷۰ فقره پرونده آماده دریافت مجوز فعالیت جدید در زمینه پرورش تولید ماهی هستند.

قبادی یادآور شد: در راستای حمایت تولید در خواست تخصیص بچه ماهی از سازمان شیلات برای استخرهای دومنظوره استان داده شده است.

مدیر شیلات و آبزیان جهاد کشاورزی قزوین تاکید کرد: احداث استخر در چاه های عمومی فرصت مناسبی برای توسعه آبزی پروری در این مراکز است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها