|
کدخبر: 326978

برخورد قاطع دولت / بدهی خود را پرداخت کنید

آنطور که عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفته است، دولت با پتروشیمی هایی که بدهی خود را پرداخت نکنند، برخورد خواهد کرد.

اقتصاد برخورد قاطع دولت / بدهی خود را پرداخت کنید

بسیاری از پتروشیمی ها، بدهی های سنگینی به دولت دارند و گفته می شود قرار است دولت با کسانی که بدهی خود را نپردازند برخورد کند.

عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: برخی از پتروشیمی‌ها هزینه قبوض گاز خود را نمی‌پردازند و دولت برای عبور از این مشکل باید بر اساس قانون با آنها برخورد کند.

جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، درباره علت عدم پرداخت بدهی قبوض گاز از سوی پتروشیمی‌ها گفت: پتروشیمی‌هایی که تولید کود اوره و امونیاک دارند، مطالباتی از دولت دارند و بحث منطقی مطرح کرده اند و باید به مطالبات آنها پاسخ داده شود. بحث این پتروشیمی‌ها این است که اگر دولت از آنها طلب دارند آنها هم از دولت طلب دارند.

قادری در ادامه بیان کرد: درخواست آنها این است که دولت طلبش را با بدهی به ما تهاتر کند تا این مشکل برطرف شود. اگر این اقدام انجام شود این مشکلات برطرف می‌شود. اما سایر واحدهایی پتروشیمی که هزینه قبوض گاز و خوراک خود را نمی‌پردازند باید به این مسئله پایبند باشند.

عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: وزارت نفت می‌تواند با راهی که قانون مصوب مجلس جلوی پایش گذاشته است طلب خود را از پتروشیمی‌ها بگیرد. واحدهای پتروشیمی و واحدهایی که نفت خام دریافت می‌کنند بر اساس قانون باید ال سی داخلی باز کنند.

این نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: اگر ال سی داخلی از سوی پتروشیمی‌ها باز شود وزارت نفت بر اساس مطالبه‌ای که از پتروشیمی‌ها بابت هزینه قبوض گاز خود دارد می‌تواند مطالبات خود را دریافت کند.

قادری با اشاره به اینکه اگر پتروشیمی‌ها در موعد مقرر به وظایف خود عمل نکنند وزارت نفت از طریق بانک‌ها می‌تواند وثائق آنها را به جریان بیندازد توضیح داد: بخشی از دلیل وجود این مشکلات به خود دولت برمی گردد، دولت اگر بر اساس قانون با آنها برخورد کند تا این حد بدهی انباشته پتروشیمی‌ها برای دولت مشکل ساز نمی‌شود.

عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس افزود: در حالی شاهد این نوع رفتار از سوی پتروشیمی‌ها هستیم و حاضر به پرداخت قبوض گاز خود نیستند که این گاز مصرفی را با قیمت یارانه‌ای دریافت می‌کنند، امکانی که هیچ کدام از رقبای آنها از آن برخوردار نیستند و در مقابل هم تولیدات خود را با قیمت بازار آزاد در داخل و یا با قیمت دلاری در بازار بین المللی به فروش می‌رسانند.

معاونت نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، جزییات نرخ گاز خوراک پتروشیمی‌ها بر حسب چهار هاب منطقه‌ای در اسفند ماه ۱۴۰۲ را اعلام کرد.

معاونت نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، جزئیات نرخ گاز خوراک پتروشیمی‌ها بر حسب چهار هاب منطقه‌ای در اسفند ماه ۱۴۰۲ را اعلام کرد.

اطلاعات منتشر شده از سوی معاونت نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص نرخ گاز خوراک پتروشیمی‌ها بر حسب چهار هاب منطقه‌ای در اسفند ماه ۱۴۰۲ منتشر شد.

بر اساس مصوبه هیأت دولت، نرخ پایه خوراک گاز واحدهای پتروشیمی تا پایان برنامه هفتم توسعه ایران بر اساس ابلاغیه ۲۶ دی ماه ۱۳۹۴ وزارت نفت تعیین می‌شود.

طبق متن ابلاغیه مذکور درباره خوراک گاز طبیعی واحدهای پتروشیمی، فرمول پایه محاسبه قیمت گاز سبک و شیرین تحویلی از شبکه سراسری گاز به عنوان خوراک واحدهای پتروشیمی به ترتیب زیر است:

سایر موارد مصوبه به شرح زیر است:

«قیمت گاز طبیعی در بازار تعیین شده» از میانگین ماه قبل قیمت صادراتی گاز طبیعی ایران بیشتر نشود.

قیمت خوراک واحدهای متانولی مشروط به تسویه ماهانه، معادل ۹۵ درصد نرخ پایه تعیین شود.

نرخ سوخت گاز تحویلی به واحدهای پتروشیمی، پالایشگاه‌ها، تلمبه‌خانه‌ها و واحدهای احیای فولاد (به استثنای واحدهای کوره بلند) معادل ۶۰ درصد، واحدهای تولید فلزات (شامل واحدهای احیای کوره بلند) ۴۵ درصد، واحدهای تولید سیمان ۱۵ درصد و سایر واحدهای صنعتی ۱۰ درصد نرخ پایه خوراک گاز پتروشیمی‌ها تعیین می‌شود.

قابل ذکر است؛ در خصوص محاسبه قیمت خوراک و محصولات شرکت‌های «پالایش نفت و شیمیایی»، نرخ دلار حواله مرکز مبادله ارز و طلای ایران مبنای نرخ تسعیر قیمت خوراک و قیمت پایه بورس کالا قرار می‌گیرد.

منبع: مهر

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها