|
کدخبر: 326528

دولت بیمه رایگان می دهد / خوش به حال این افراد شد

طبق اظهارات مدیرکل بهداشت، بیمه‌های اجتماعی و درمان، و کمیته امداد، بیش از ۵۳ هزار مادر روستایی و عشایر که تحت پوشش امداد هستند، به طور رسمی به طرح بیمه رایگان زنان دارای سه فرزند روستایی و عشایر مشمول می‌شوند.

اقتصاد دولت بیمه رایگان می دهد / خوش به حال این افراد شد

وزارت رفاه ملزم شد در بند ب ماده ۱۰۳ قانون برنامه ششم توسعه، در راستای تقویت سیاست‌های تقویت خانواده، در طی ۶ ماه پس از تاریخ اجرای این قانون، بررسی و طرح مربوط به ایجاد بیمه اجتماعی برای زنان خانه‌دار حداقل سه فرزند را ارائه کند و اقدامات لازم را برای تصمیم‌گیری قانونی در این زمینه انجام دهد. سپس، در قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، به این موضوع مجدداً اشاره شده و ماده‌ای برای تدوین و اجرای قانون مربوطه تدوین شده است.

اما در نهایت به یکی از وظایف مغفول مانده که تکلیف قانون برنامه ششم بوده است در اسفندماه سال گذشته رسیدگی و فراخوان ثبت نام از  مادران غیرشاغل دارای سه فرزند و بیشتر در مناطق روستایی و عشایری  در راستای قانون اعلام شد. سیدصولت مرتضوی- وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست خبری اعلام این فراخوان گفت: در ماده ۱۰۳ قانون برنامه ششم دولت وقت مکلف بود طی ۶ ماه، طرح بیمه زنان دارای سه فرزند روستایی و عشایر را عملیاتی کند. مزید بر آن، ماده ۲۱ قانون جوانی جمعیت بود که پایان سال ۱۴۰۰ به تصویب رسید. خوشبختانه در لایحه بودجه ۱۴۰۱ پیش‌بینی‌های لازم به عمل آمد و آیین‌نامه آن به تصویب دولت رسید.  وی یادآور شد: اکنون پس از طی تشریفات صورت گرفته، تعداد قابل توجهی از افراد، حسب استعلام از سازمان ثبت احوال مشمول این طرح می‌شوند. بنابر اعلام وزیر رفاه، حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار زن روستایی و عشایر که دارای سه فرزند و بیشتر هستند، مشمول این طرح شدند.

بیمه-تامین-اجتماعی

در این راستا مجتبی احمدلو؛ مدیرکل بهداشت، بیمه‌های اجتماعی و درمان کمیته امداد اعلام کرده است که بیش از ۵۳ هزار نفر از جمعیت تحت پوشش کمیته امداد مشمول این طرح هستند.

احمدلو با استناد به ماده ۲۱ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت اظهار کرد: طبق قانون مذکور دولت مکلف شد در راستای اجرای بند «ب» ماده ۱۰۳ قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، حداکثر ۶ ماه پس از لازم‌­الاجراء شدن این قانون، با تقویت صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر نسبت به بیمه مادران خانه‌­دار دارای سه فرزند و بیشتر اقدام کند.

وی ادامه داد: براساس بند الف قانون، در خصوص مادران غیر شاغل دارای سه فرزند و بیشتر ساکن مناطق روستایی و عشایری مقرر است ۱۰۰ درصد حق بیمه توسط دولت پرداخت و مطابق بند ب نیز با تولد فرزند چهارم و پنجم به ازای هر فرزند دو سال به سوابق بیمه‌­ای بیمه‌گذار افزوده شود.

مدیرکل بهداشت، بیمه‌های اجتماعی و درمان کمیته امداد یادآور شد: تاکنون ۵۳ هزار و ۱۳ نفر از مادران روستایی و عشایر تحت پوشش کمیته امداد مشمول که دارای سه فرزند باشند به صندوق روستاییان معرفی شدند و قانونا باید با اولویت در صندوق بیمه شوند.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها