|
کدخبر: 326499

ذخیره آب کشور / خشکسالی چقدر نزدیک است؟

میزان پرشدگی آب سدهای کشور بعد از بارش های اخیر به میزان مطلوبی رسیده است.

اقتصاد ذخیره آب کشور / خشکسالی چقدر نزدیک است؟

بارندگی های اخیر توانست تنها ۳ درصد ظرفیت سدهارا پر کند و همچنان تعدادی از سدهای کشور، ذخایر مناسبی ندارند.

 حجم آب سدهای بزرگ و مهم کشور در اثر بارش‌های اخیر با ۳ درصد رشد از ابتدای سال آبی جاری (مهر ۱۴۰۲) تا ۲۲ اردیبهشت‌ماه نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته همراه شد.

نیمه نخست اردیبهشت‌ماه امسال بارش‌های خوبی در برخی مناطق کشور رخ داد که برخی مواقع موجب بروز سیل شد. تداوم این بارش‌ها سبب بهبود حجم آب موجود در سدهای مهم و بزرگ کشور شد.

بر اساس آمار تازه منتشر شده دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور، موجودی آب سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر ۱۴۰۲ ) تا ۲۲ اردیبهشت‌ماه نسبت به مدت مشابه در سال آبی گذشته ۳درصد افزایش یافت.

بر این‌ اساس از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر ۱۴۰۲ ) تا ۲۲ اردیبهشت‌ماه۳۳.۰۹  میلیارد مترمکعب آب در سدها موجود بوده است. سال گذشته و در همین بازه زمانی۳۳.۱۲  میلیارد مترمکعب آب در سدها موجود بود.

مجموع آب ورودی به سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۲ اردیبهشت در حالی به رقم۳۰.۳۴ میلیارد مترمکعب رسیده که این میزان در سال آبی گذشته ۳۱.۱۲  میلیارد مترمکعب بوده که ۳ درصد کاهش دارد.

بر اساس این گزارش از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر ۱۴۰۲ ) تا ۲۲ اردیبهشت‌ماه۱۸.۹۰ میلیارد مترمکعب آب از سدها خارج شده است.

سال آبی گذشته (ابتدای مهر ۱۴۰۱ تا آخر شهریور ۱۴۰۲ ) در مجموع ۱۸.۰۹  میلیارد مترمکعب آب از سدها خارج شده است.

این خروجی آب از سدها علاوه بر تأمین آب موردنیاز کشور، برای مدیریت بهتر سیلاب‌ها انجام شده است.

میزان پرشدگی سدها از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر ۱۴۰۲ ) که تا ۱۶ اردیبهشت‌ماه ۶۵ درصد بود با رشد ۲ درصدی به ۶۷ درصد رسید.

فروردین و اردیهبشت پربارش امسال که با سیلاب و آب گرفتگی در برخی از شهرهای کشور همراه شد روی دیگری هم داشت و آن هم پرشدن برخی از سدهای بزرگ کشور و خارج شدن ۱۰ استان از تنش آبی است اما هنوز کم بارشی و خالی بودن سدهای ۱۱ استان کشور دغدغه بزرگ روزهای گرم تابستان پیش رو است.

 روزهای پاییز سال گذشته و اولین ماه زمستان که با بارش کم و خالی شدن سدهای کشور همراه بود زنگ خطر تنش آبی در همه استان ها را به صدا در آورد. روزهایی که مردم با نگرانی خبرهای مربوط به کاهش آب مخازن پشت سدها را دنبال می کردند و منتظر بودند تا شاید با بارش برف و باران کمبود آب جبران شود. بهمن و اسفند ماه با بارش برف همراه شد و کمی از نگرانی ها کم کرد اما به دلیل مصرف بیش از حد، روند کاهشی میزان آب مخازن سدها همچنان ادامه پیدا کرد.

۱۵ اسنفند ماه سال گذشته سخنگوی صنعت آب کشور از کاهش آب مخازن سدها خبر داد و گفت: «بااینکه شاهد نزولات جوی به صورت برف و باران در اغلب نقاط کشور بودیم، اما کم بارشی‌های پاییز موجب شده تا این بارش‌ها سهم مورد نیاز سدهای کشور را به طور کامل تأمین نکند. بارش‌های اخیر نباید این تصور را ایجاد کند که نیاز آبی کشور برطرف شده و همچنان به مدیریت مصرف در سراسر کشور نیازمندیم.»

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها