|
کدخبر: 326185

اعلام بودجه ۹ هزار میلیاردی به بیماران خاص / این رقم کفاف نمی دهد

در نشست خبری به مناسبت "روز بیماران خاص و صعب العلاج"، دکتر محمد مهدی ناصحی، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران، اعلام کرد که در سال جاری ۹ هزار میلیارد تومان اعتبار به صندوق بیماری‌های خاص اختصاص یافته است. وی از نشانه دار شدن دو میلیون بیمار در این صندوق نیز خبر داد.

اقتصاد اعلام بودجه ۹ هزار میلیاردی به بیماران خاص / این رقم کفاف نمی دهد

دکتر ناصحی توضیح داد که حدود دو سال از زمان تشکیل صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج گذشته است، اما هنوز برخی افراد با خدمات این صندوق آشنا نیستند. او با تأکید بر نیاز به پوشش گسترده‌تری در رسانه‌ها برای اطلاع‌رسانی، بیان کرد که باید تلاش کنیم تا اطلاعات لازم درباره این صندوق به جامعه منتقل شود.

ناصحی با بیان اینکه در آستانه روز جهانی تالاسمی قرار داریم، اظهار کرد: طی چند سال گذشته یک عزم ملی در خصوص بیماری تالاسمی به ویژه پیشگیری از این بیماری شکل گرفته است. پیشگیری در حوزه تالاسمی از اهمیت فراوانی برخوردار است اما با اقدامات انجام گرفته می توان گفت که میزان تولد افراد مبتلا به تالاسمی ماژور بشدت کاهش یافته و در برخی از سال ها معادل صفر درصد بوده است. موارد مربوط به تامین دارو و درمان بیماران مبتلا به تالاسمی از ردیف بودجه این گروه از بیماران پرداخت می شد اما با توجه به تاسیس صندوق بیماران خاص و صعب العلاج، حمایت های بیشتری برای این بیماران ارائه می شود.

تخصیص بودجه واقعی

وی  در خصوص بودجه واقعی این صندوق برای تحت پوشش قرار دادن همه بیماران خاص گفت: در زمان تاسیس این صندوق ۵ هزار میلیارد تومان بودجه به آن اختصاص دادند و اکنون برای سال ۱۴۰۳ بودجه صندوق بیماران خاص و صعب العلاج ۹ هزار میلیارد تومان است اما با توجه به گستردگی ای که در بیماری های خاص وجود دارد این میزان بودجه کافی نیست چرا که با تحت پوشش قرار گرفتن بیماری هایی همچون دیابت در گروه بیماران خاص، فقط چند میلیون نفر را افراد دیابتی تشکیل می دهند. از زمان تاسیس این صندوق بیش از دو میلیون بیمار خاص، نشانه دار شدند و از خدمات دارویی، تشخیصی، درمانی و سایر موارد به صورت الکترونیک استفاده می کنند.

دکتر ناصحی با بیان اینکه برای تحت پوشش قرار دادن همه بیماران خاص و مزمن حداقل باید سه برابر بودجه امسال به صندوق اختصاص پیدا کند، افزود: با توجه به اعتباراتی که سال گذشته ابلاغ شده این مقدار برای بیمارانی که اکنون تحت پوشش هستند، کافی بود اما اگر تامین اعتبار بیشتری صورت گیرد می توانیم با بسته های قوی تر خدمات بهتری را ارائه دهیم و میزان پرداختی مردم نیز کاهش می یابد همچنین تعداد افراد بیشتری هم نشانه دار خواهند شد. همچنین امیدواریم که با افزایش اعتبار بتوانیم طرح های پیشگیری را اجرا کنیم و میزان بیماران سرطانی، دیابتی و فشارخونی با طرح های پیشگیرانه کاهش یابد.

دکتر ناصحی افزود: برای پوشش کامل تر مردم در صندوق بیماری های خاص به غیر از منابع دولتی باید به منابع غیردولتی هم توجه کنیم که در این زمینه صندوق خیرین با کمک های موردی حمایت های خوبی را انجام می دهند.

پوشش ۱۰۷ گروه بیماری

وی در ادامه با بیان اینکه ۱۰۷ گروه از بیماری های خاص وصعب العلاج تحت پوشش این صندوق قرار دارند، عنوان کرد: به طور کلی ۵۳ بیماری در سامانه ها بارگذاری شده و باتوجه به الکترونیکی شدن نسخه ها پوشش ها به صورت مستقیم برای بیماران محاسبه می شود و شاهد پرداخت از جیب مردم نخواهیم بود. وزارت بهداشت برای سال جاری در نظر دارد ۱۱ بیماری را به صندوق بیماری های خاص اضافه کند در همین زمینه شش بیماری از ۱۱ بیماری ابلاغ شده برای بارگذاری در سامانه ها آماده شدند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران در تشریح بسته های حمایتی بیماران خاص و صعب العلاج گفت: بسته های تشخیصی، درمانی، دارویی و توانبخشی برای بسیاری از بیماران لحاظ شده است. من بر این باور هستم سیر تکاملی صندوق بیماری های خاص و صعب العلاج در حال انجام است. امیدواریم شرایط صندوق به نحوی باشد که یک بیمار از تمام وجوه تحت چتر حمایتی استفاده کند.

مشمولان بسته های دندانپزشکی

دکتر ناصحی با بیان اینکه بسته خدمتی دندانپزشکی برای ۱۰ بیماری خاص در نظر گرفته شده است، افزود: ۱۰ بیماری خاص همچون هموفیلی، تالاسمی، ام اس، متابولیک، دیالیزی، ای بی، پیوندهای مختلف، سرطان، اختلالات مزمن روان و اوتیسم می توانند تا سقفی مشخص از بسته خدماتی و حمایتی دندانپزشکی استفاده کنند.

ناصحی درباره بسته های حمایتی بیماری هپاتیت سی گفت: بسته حمایتی مربوط به این بیماری نیز در سامانه بارگذاری شده است و خدمات این بیماران به صورت رایگان ارائه می شود.

پوشش داروهای گرانقیمت سرطان

وی با بیان اینکه داروهای گرانقیمت تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفته اند، افزود: داروهای گرانقیمت بیماران SMA، هموفیلی و سرطانی تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفته اند. همچنین بسته های مربوط به این بیماران درحال تکمیل است؛ به نحوی که با توجه به میزان اعتبارات بتوانیم بیشترین پوشش حمایتی را داشته باشیم.

ناصحی با بیان اینکه برخی بیماران از خدمات صندوق بیماری های خاص و صعب العلاج بی اطلاع هستند، افزود: بیماران مبتلا به تالاسمی، هموفیلی، MS، بیماری های مزمن کلیه، MPS، هپاتیت سی، انواع سرطان ها، اوتیسم، بیماری های قلبی عروقی، انواع سکته های مغزی، پیوند اعضا، بیماری های روانی مزمن، دیابت، صرع، آسیب های شنوایی شدید و عمیق، دوشن، ۲۱ بیماری متابولیک، ای بی، ALS و برخی بیماری ها که از نظر شیوع کم هستند اما پرهزینه به حساب می آیند تحت پوشش حمایتی این صندوق قرار دارند.

هزینه خرید اندام مصنوعی

ناصحی درباره خدمات تامین اندام مصنوعی بیماران گفت: خدمات تامین اندام مصنوعی برای بیماران دیابتی که قطع عضو را تجربه کرده اند به میزان ۲۵ میلیون تومان پرداخت می شود. همچنین برخی از تجهیزات پزشکی که غیر بیمه ای بودند تحت پوشش قرار گرفتند. همچنین مواردی که برای تشخیص سرطان به کار گرفته می شود تحت چتر حمایتی صندوق بیماران خاص و صعب العلاج قرار دارد. وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره هزینه های رادیوتراپی مبتلایان سرطان، ادامه داد: سهم پرداختی بیماران سرطانی از رادیوتراپی در مراکز دولتی رایگان است و این موضوع در مراکز خصوصی مشمول کاهش سهم پرداختی مردم شده است. آمار و ارقام بیانگر این است که شش میلیون و ۶۰۰ هزار بیمار سرطانی برای دریافت خدمات رادیوتراپی تا پایان سال گذشته به مراکز درمانی مراجعه کرده اند.

بیمه خدمات پرستاری در منزل

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت درباره پوشش بیمه ای خدمات درمان در منزل نیز گفت: وزارت بهداشت موضوع پوشش بیمه خدمات درمان در منزل را در دست تدوین قرار داده است. پس از اینکه وزارت بهداشت به جمع بندی نهایی برسد موضوع در شورای عالی بیمه مطرح می شود. پوشش بیمه خدمات درمان در منزل نه تنها برای بیماران سودمند است بلکه برای بیمه ها نیز خوب ارزیابی می شود، به همین دلیل این احتمال وجود دارد که خدمات تحت پوشش بیمه ای قرار گیرد همچنین با ارائه خدمات در منزل می توان ازعفونت بیمارستانی پیشگیری کرد به همین دلیل بیمه سلامت برای ارائه پوشش بیمه ای خدمات درمان در منزل آمادگی دارد.

منبع: مهر

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها