|
کدخبر: 325457

بانک مرکزی با حراج سکه درست عمل میکند

یک کارشناس اقتصادی اظهار داشت که بانک مرکزی به درستی عمل می‌کند و با افزایش نرخ ارز در بازار غیررسمی، نرخ مرکز مبادله تغییرات چندانی نمی‌کند؛ این نشان می‌دهد که بانک مرکزی در بازار سکه وارد نقش بازارساز نشده است. بازار آزاد امیدوار است که نرخ ارز مرکز مبادله را به سوی خود بکشاند، اما هنگامی که موفقیتی ندارد، کاهش می‌یابد. در سال گذشته، نرخ دلار به ۶۰ هزار تومان رسید و سپس به ۵۰ هزار تومان برگشت.

اقتصاد بانک مرکزی با حراج سکه درست عمل میکند

آلبرت بغزیان، درباره تأثیر حراج سکه در کنترل قیمت‌ها توضیح داد: اگر هدف بانک مرکزی کاهش قیمت سکه بود، باید توجه داشت که این اقدام تنها یک راهکار موقت برای تأثیر گذاری بر قیمت است؛ بنابراین، این کار باید به صورت منظم انجام شود یا به تعدادی سکه عرضه شود که بازار به اشباع رسیده باشد. البته همه این‌ها به شرط ثابت ماندن نرخ ارز صادق است.

این کارشناس اقتصادی اظهار کرد: قبلا برگزاری حراج‌ سکه برای این بود که طلا به سازندگان عرضه شود و آنها بتوانند زیورآلات تولید کنند، در مقایسه با زمانی که نفت فروخته می‌شد و بانک مرکزی طلا و دلار تحویل می‌گرفت و به بانک کارگشایی می‌داد که به سازندگان و تولیدکنندگان زیورآلات عرضه کند؛ این کار در میان‌مدت نمی‌تواند اثری داشته باشد که قیمت‌ها را بشکند و کسانی که سکه خریدند هم به امید سوداگری هستند یا اینکه دنبال حفظ ارزش پولشان  هستند.

بغزیان خاطرنشان کرد: تا زمانی که سوداگری است و بین ارز دولتی و غیر رسمی اختلاف وجود دارد، نباید انتظار داشته باشیم که ثبات اقتصادی ایجاد شود و طلا و دلار برای خرید واقعی باشند نه برای استفاده از فرصت‌ها و سوداگری؛ زیرا اختلاف ارز دولتی با بازار غیر رسمی جذاب است و با عرضه محدود هم نمی‌توان نرخ را شکست بلکه می توان در کوتاه مدت بر بازار اثر گذاشت و این امر را بارها آزمون کردیم؛ لذا باید این موضوع ریشه‌ای حل شود.

وی ادامه داد: برای مثال منطقی بود که در آستانه سفرهای نوروزی، میزان دریافت ارز مسافرتی را افزایش دادند که فرد تشویق نشود ارز را از بازار آزاد بخرد، اما تا زمانی‌که محدودیت باشد، هرچه هم سهمیه افزایش پیدا کند، از طرف دیگر صف ایجاد برای خرید ایجاد می شود و چون به اندازه تقاضا عرضه نمی‌شود، در حد همان چند روز التهاب بازار را کنترل می‌کند و این را نباید به‌عنوان یک برد در نظر گرفت.

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: کاری که بانک مرکزی به‌درستی انجام می دهد، این است که با افزایش نرخ ارز در بازار غیر رسمی، نرخ مرکز مبادله تغییر خاصی نکرد. این نشان می‌دهد که بانک مرکزی بازیچه قرار نگرفته و وارد بازی بازارسازها نشده است. بازار آزاد می‌خواهد نرخ ارز مرکز مبادله را به سمت خودش بکشاند اما وقتی موفق نمی‌شود، کاهش پیدا می‌کند. سال گذشته نرخ دلار به ۶۰ هزار تومان رسید اما به ۵۰ هزار تومان برگشت.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها