|
کدخبر: 324095

قیمت دلار/قیمت ارز/قیمت طلا

طلای جهانی کامبک زد/عامل افزایش قیمت طلا چیست؟

بانک‌های مرکزی سراسر دنیا در طول سال جاری میلادی، با خرید بالای طلا، قیمت آن را افزایش داده‌اند. در حال حاضر، سرمایه‌گذاران منتظر اطلاعات مربوط به شاخص قیمت مصرف کننده در آمریکا هستند که قرار است در این هفته منتشر شود. این اطلاعات می‌توانند تأثیر زیادی بر قیمت طلا داشته باشند. قیمت طلا در اولین ساعات معاملات امروز به بالاترین سطح خود رسیده است.

اقتصاد طلای جهانی کامبک زد/عامل افزایش قیمت طلا چیست؟

یکی از بانک‌های جهانی که در ابتدای سال به عنوان یکی از بانک‌هایی شناخته شده است که بیشترین خرید طلا را داشته است، هدف خود را برای قیمت ۲۴۰۰ دلار در هر اونس طلا تکرار کرده است.

تحلیلگران خاطرنشان کردند که فلز گرانبها کمتر به نرخ بهره و سیاست پولی ایالات متحده وابسته است. به گفته این بانک، در این شرایط، فرقی نمی‌کند که بازده اوراق قرضه آمریکا بیشتر شود یا دلار آمریکا تقویت شود. بانک‌های مرکزی به خرید طلا ادامه می‌دهند تا ذخایر خارجی خود را به یک دارایی بدون خطرات ژئوپلیتیکی شخص ثالث متنوع کنند.

این هفته، شورای جهانی طلا گزارش داد که بانک های مرکزی ۱۹ تن طلا در ماه فوریه خریداری کرده اند.

فلز زرد در اولین ساعات تجارت در روز دوشنبه در آسیا با یک افزایش ۲۷ دلاری از مرز ۲۳۵۰ دلار گذشت و به ۲۳۵۴ دلار رسید. علی رغم آرام شدن تنش‌های ژئوپلوتیکی بین رژیم صهیونیستی و حماس و کاهش احتمال پایین آمدن نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا در ماه ژوئن، طلا به روند صعودی خود به خاطر خرید بالای بانک‌های مرکزی دنیا ادامه می‌دهد.

قیمت هر اونس طلا در لحظه تنظیم این گزارش به ۲۳۳۷ دلار رسید.

طبق گزارش یکی از مقامات چین، بانک مرکزی این کشور برای هفدهمین ماه پیاپی به ذخایر طلای خود در ماه مارس افزوده است. ذخایر طلای بانک مرکزی چین ۷۲.۷۴ میلیون اونس تروا طی یک ماه گذشته افزایش داشته است.‌

در این بین بازارها انتظار دارند خرید بالای طلا توسط بانک‌های مرکزی سراسر دنیا طی سال جاری میلادی قیمت آن را همچنان افزایش دهد. طبق گزارش شورای جهانی طلا تقاضا برای این فلز گرانبها از سوی بانک‌های مرکزی در ۲۰۲۳ به ۱۰۳۷.۴ تن رسیده بود که تا رکورد ۱۰۸۱.۹ تن ثبت شده در ۲۰۲۲ فاصله داشت.

گزارش این شورا نشان می‌دهد خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی ۱۹ تن در فوریه افزایش داشته و نهمین افزایش پیاپی ماهانه را ثبت کرده است.

در حال حاضر سرمایه‌گذاران منتظر اطلاعات مربوط به شاخص قیمت مصرف کننده در آمریکا هستند که قرار است در این هفته منتشر شود. انتشار گزارش بهتر از حد انتظار اشتغال در آمریکا احتمال کاهش نرخ بهره فدرال رزرو این کشور در ماه ژوئن را از ۶۲ درصد تا ۴۸ درصد پایین آورده است.

نیل کشکاری، رئیس فدرال رزرو مینیاپولیس، هفته گذشته گفت که در نشست ماه گذشته بانک مرکزی ایالات‌متحده، دو کاهش نرخ بهره را در سال جاری مدنظر داشت، اما اگر تورم همچنان به رکود ادامه دهد، ممکن است تا پایان سال به کاهش نرخ بهره نیازی نباشد. نرخ های بهره بالاتر جذابیت نگهداری طلای بدون بازده را کاهش می‌دهد. تقاضای فیزیکی طلا در هند در هفته گذشته به دلیل افزایش شدید قیمت‌های داخلی پایین ماند.

در میان سایر فلزات گرانبها قیمت نقره با ۱.۵۳ درصد افزایش به ۲۷ دلار و ۹۳ سنت رسید و پلاتین با یک افزایش ۰.۱۴ درصدی ۹۳۱ دلار و ۸۷ سنت معامله می‌شود.

در نظرسنجی هفتگی طلای کیتکو، روند صعودی همچنان ادامه دارد. حدود ۲/۳ از پاسخ دهندگان در نظرسنجی وال استریت و مین استریت انتظار داشتند که طلا بالاتر رود.

منبع: طلا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها