|
کدخبر: 323042

نرخ تورم / گرانی / تورم ماهانه

صنعت باعت تورم شد / کدام بخش رکورد دار است؟

نرخ تورم ماهانه، نقطه به نقطه و سالانه برای بخش صنعت در ماه دی به ترتیب به اندازه ۱.۱٪، ۲۱٪ و ۳۱.۱٪ اعلام شد.

اقتصاد صنعت باعت تورم شد  / کدام بخش رکورد دار است؟

بر اساس آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار در دی ماه ١٤٠٢، شاخص قیمت کل تولیدکننده بخش صنعت ۱۰۶۹ بوده است.

بر این اساس، تورم ماهانه بخش صنعت ١.١ درصد بود که یعنی میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان به ازای تولید محصولات صنعتی در داخل کشور، در دی ماه ١٤٠٢ نسبت به ماه قبل، ١.١ درصد افزایش داشته است. در این ماه بیش­ترین تورم ماهانه با ٢.٨ درصد مربوط به گروه "چاپ و تکثیر رسانه‌های ضبط شده" و کم‌ترین تورم ماهانه با منفی ٠.٦ درصد مربوط به گروه "ساخت کُک و فراورده‌های حاصل از پالایش نفت" است.

همچنین در دی ماه ١٤٠٢، تورم نقطه به نقطه بخش صنعت ۲۱ درصد بوده که یعنی میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان به ازای تولید محصولات صنعتی در داخل کشور، در دی ماه ١٤٠٢ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۲۱ درصد افزایش داشته است. در این ماه بیش‌ترین تورم نقطه به نقطه با ۵۳.۳ درصد مربوط به گروه "ساخت ماشین‌آلات " و کم­ترین تورم نقطه به نقطه با منفی ٢.٤ درصد مربوط به گروه "ساخت فلزات پایه" است.

رئیسی: تورم به ۳۵ درصد کاهش یافته است

به گفته سیدابراهیم رئیسی تورم از ۵۵ درصد به ۳۵درصد کاهش یافته است.

تورم سالانه صنعت ۳۱.۱ درصد محاسبه شده است. به عبارتی میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان به ازای تولید محصولات صنعتی در داخل کشور، در ١٢ ماه منتهی به دی ماه ١٤٠٢ نسبت به دوره مشابه سال قبل، ٣١.١ درصد افزایش دارد. در این ماه بیش‌ترین تورم سالانه با ٧٠.٤ درصد مربوط به گروه "ساخت ماشین‌آلات" و کم‌ترین تورم سالانه  با ١٧.١ درصد مربوط به گروه "ساخت مواد شیمیایی و فراورده‌های شیمیایی" است.

گفتنی است در فصل پاییز، تورم فصلی تولیدکننده بخش صنعت ۲.۳ درصد، نقطه به نقطه ۳۵ درصد و سالانه ۳۱.۹ درصد بوده است. بر این اساس می‌توان گفت تورم نقطه به نقطه و سالانه بخش صنعت در دی ماه نسبت به فصل پاییز کاهش یافته است.

 

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها