|
کدخبر: 322919

بازار ارزهای دیجیتال | بازار رمزارز | قیمت بیت کوین

رکورد حجم معاملات بیت کوین توسط بلک راک شکسته شد!

بر اساس داده‌های موجود، صندوق IBIT بلک‌راک در تاریخ ۱۴ مارس، ۹۹٫۳ میلیون سهم را معامله کرد و با حجم معاملات بیش از ۳٫۹ میلیارد دلار، رکورد قبلی ۳٫۷ میلیارد دلاری خود را که کمتر از ۱۰ روز پیش و در ۵ مارس ثبت شده بود، شکست.

اقتصاد رکورد حجم معاملات بیت کوین توسط بلک راک شکسته شد!

روز گذشته، همزمان با سقوط قیمت بیت کوین (BTC) به زیر ۶۸ هزار دلار، حجم معاملات روزانه صندوق قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین بلک‌راک رکورد دیگری را ثبت کرد.

بر اساس داده‌های موجود، صندوق IBIT بلک‌راک در تاریخ ۱۴ مارس، ۹۹٫۳ میلیون سهم را معامله کرد و با حجم معاملات بیش از ۳٫۹ میلیارد دلار، رکورد قبلی ۳٫۷ میلیارد دلاری خود را که کمتر از ۱۰ روز پیش و در ۵ مارس ثبت شده بود، شکست.

به این ترتیب، صندوق ETF بیت‌ کوین بلک‌راک، بالاترین عملکرد را از نظر حجم معاملات و جریان خالص ورودی، در میان ده ETF جدید راه‌اندازی شده در ماه ژانویه، دارد. با این حال، صندوق بیت کوین تراست شرکت گری‌اسکیل (GBTC)، همچنان بزرگ‌ترین صندوق در بین ده ETF بیت کوین ایالات متحده از نظر دارایی است؛ اگرچه حجم معاملات آن در ۱۴ مارس، با ثبت رقم ۱٫۹۶ میلیارد دلار، پس از IBIT و در رتبه دوم قرار گرفت.

طبق گزارش‌ها، حجم معاملات ETFهای بیت کوین در این ماه تاکنون ۶۵ میلیارد دلار بوده که بیش از ۲۰ میلیارد دلار، بیشتر از حجم معاملات تقریباً ۴۲ میلیارد دلاری آنها در ماه فوریه است. جریان خالص سرمایه ورودی به ETFها نیز سرعت خود را حفظ کرده و در ۱۲ مارس، رکورد بیش از ۱ میلیارد دلار ورودی خالص روزانه را به ثبت رساند.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین (Bitcoin) با نماد BTC و نشانه ₿ یا ฿ پولی تماماً دیجیتال است که به‌صورت غیرمتمرکز در بستر بلاک چین بیت کوین (Bitcoin) وجود دارد. انتشار، نقل‌وانتقال و همه تراکنش‌های بیت کوین به‌صورت غیرمتمرکز در همان بلاک چین انجام و ثبت می‌شود. بلاک چین بیت کوین مانند دفترکل بانک عمل می‌کند، اما غیرمتمرکز و شفاف است و هرکسی می‌تواند نسخه‌ای از آن را داشته باشد.

در این سیستم پولی، مردم بانک خود هستند و پول را به‌طور‌مستقیم و بدون نیاز به بانک یا نهاد متمرکزی به یکدیگر انتقال می‌دهند. فرض کنید می‌خواهید پولی را به دوستی در کشوری دیگر ارسال کنید. اگر بخواهید با روش‌های سنتی و از طریق سیستم بانکی این کار را انجام دهید، چه دردسرها و هزینه‌هایی انتظار شما را می‌کشد؟ حالا تصور کنید سیستمی هست که می‌توانید از طریق آن این انتقال را به‌صورت مستقیم و بدون نیاز به هیچ بانک یا واسطه‌ای در هر لحظه‌ای از شبانه‌روز انجام دهید؛ به دنیای بیت کوین خوش آمدید.

ساده‌ترین و درعین‌حال جامع‌ترین تعریفی که می‌توان برای سؤال «بیت کوین چیست» ارائه داد، شاید عنوان همان مقاله‌ای باشد که «ساتوشی ناکاموتو» (Satoshi Nakamoto) در سال ۲۰۰۸ برای معرفی بیت کوین منتشر کرد: سیستم پول الکترونیک همتابه‌همتا.

بر‌اساس این تعریف، اول اینکه بیت کوین پول است؛ یعنی کارکرد همان پولی را دارد که همه ما می‌شناسیم و هرروز و هر‌ساعت با آن سروکار داریم. دوم اینکه این پول الکترونیک است؛ یعنی حالت فیزیکی ندارد؛ بلکه به‌طورکامل دیجیتال است و نقل‌وانتقال آن هم در بستر دیجیتال اتفاق می‌افتد. سوم اینکه بیت کوین همتابه‌همتا است؛ یعنی واسطه یا نهاد مرکزی مانند بانک در بیت کوین وجود ندارد؛ بلکه انتقال آن به‌صورت کاملاً مستقیم از فردی به‌ فرد دیگر انجام می‌شود.

بیت کوین شبکه‌ای از کامپیوترها و سرورها در سراسر جهان است که از‌طریق اینترنت به یکدیگر متصل هستند و نرم‌افزار اصلی بیت کوین را اجرا می‌کنند. این کامپیوترها که نود (Node) نام دارند، برتری‌ای بر یکدیگر ندارند و فقط پایگاه داده بیت کوین را که به آن بلاک چین می‌گویند، در خود ذخیره می‌کنند. هرکسی در هر‌جای دنیا می‌تواند با راه‌اندازی این نرم‌افزار در هر کامپیوتری، بخشی از این شبکه باشد.

منبع: رمزارز نیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها