|
کدخبر: 322905

ترک اعتیاد/فروش داروهای مخدر/داروخانه

فروش متادون در داروخانه ها چه شرطی دارد؟ / تکلیف مراکز ترک اعتیاد مشخص شد

سیاست‌های سازمان غذا و دارو در زمینه توزیع متادون در داروخانه‌های انتخاب شده، با انتقاد مراکز درمان ترک اعتیاد همراه شده است. رئیس کانون کشوری درمانگران اعتیاد معتقد است که توزیع این نوع داروها توسط داروخانه‌ها اشتباه است و این امر منجر به اعتیاد داروخانه‌ای در جوانان می‌شود.

اقتصاد فروش متادون در داروخانه ها چه شرطی دارد؟ / تکلیف مراکز ترک اعتیاد مشخص شد

 سخنگوی سازمان غذا و دارو در گفت‌و‌گویی با اشاره به ضرورت توزیع داروهای ترک اعتیاد و مخدر همچون متادون از مسیر داروخانه‌ها بیان کرد: «این کار برای نظارت بر مصرف داروهای مخدر است ضمن اینکه این نوع داروها در داروخانه‌ها مستقیم به خود بیمار عرضه نمی‌شود و به مراکز ترک اعتیاد مجوز‌داری که معاونت درمان آن را تأیید کرده باشد، ارائه می‌شود.»

دکتر سجاد اسماعیلی، با تأکید بر اینکه داروهای تحت کنترل باید در داروخانه‌ها عرضه شوند، عنوان کرد: «طبق قوانین بالا دستی به‌صورت کلی تمام داروها باید از طریق داروخانه‌ها عرضه شود.»

وی با اشاره به اینکه برای فروش داروهای مخدر، به خاطر حساسیت‌هایی که درباره‌شان وجود دارد، باید الزاماتی در نظر گرفته شود، گفت: «باوجود این حساسیت، اصل عرضه دارو از سوی داروخانه نباید زیر سؤال برود چراکه فرایند توزیع تا مصرف داروهای مخدر، به خاطر احتمال سوء مصرف و عوارض جانبی که می‌توانند داشته باشند، باید شفاف باشد.»

سخنگوی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه باید روند مصرف دارو شفاف و در سامانه‌های سازمان ثبت شود، گفت: «باید از طریق ثبت کد ملی بیمار دریابیم چه فردی در چه مرکز ترک اعتیادی و با چه دوزی و تحت نظر چه کسی این دارو را مصرف می‌کند.»

اسماعیلی افزود: «با روش فعلی که این داروهای ترک اعتیاد از سوی معاونت غذا و دارو به دست مراکز ترک اعتیاد می‌رسد، نمی‌توانیم پایش درستی در روند مصرف این داروها داشته باشیم. چرا که هیچ شفافیتی از تأمین تا عرضه این دارو نداریم. ما نمی‌دانیم متادونی که توزیع شده برای چه فردی تجویز شده و با چه میزان مصرفی یا هر مرکز چه تعداد دارو دریافت کرده است یا براساس بیمارانش چه میزان از این دارو را مصرف می‌کند.»

وی تأکید کرد که توزیع این نوع داروها از طریق داروخانه‌های منتخب مورد تأیید وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صورت می‌گیرد و به مراکز ترک اعتیاد مجوز‌داری که معاونت بهداشت آن را تأیید کرده باشد، ارائه می‌شود.

سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به ثبت کد ملی بیماران در سامانه تیتک، عنوان کرد: «سازمان باید نظارت داشته باشد که هر فردی با چه میزان دوز تجویزی از این داروهای مخدر استفاده می‌کند و براساس همان دوز تجویزی دارو از طریق داروخانه به مراکز ارسال می‌شود. این مسیر بسیار شفاف خواهد بود و از بسیاری از مشکلاتی که اکنون با آن در توزیع داروهای ترک اعتیاد روبه‌رو هستیم و از سوء مصرف تا نشتی‌هایی که از سوی برخی مراکز ترک اعتیاد ایجاد می‌شود، جلوگیری می‌شود.»

دکتر اسماعیلی با اشاره به سوء مصرف این نوع داروهای مخدر گفت: «اگر فردی از این داروها بدون نظر پزشک مربوطه استفاده کند دچار عوارض جدی در سلامتش خواهد شد.

وظیفه اصلی سازمان غذا و دارو حفظ جان و سلامت بیماران است. ناگفته نماند هنوز هیچ دستورالعملی ابلاغ نشده است و بعد از ابلاغ دستورالعمل داروخانه‌های عرضه کننده داروهای تحت کنترل، اعلام خواهد شد.»

منبع: ایران

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها