|
کدخبر: 321799

قیمت بالای بازدید از برج میلاد / نرخ در روزهای شلوغ بیشتر است

اعضای شورای شهر تهران، امروز بهای جدید بلیت بازدید از برج میلاد را مشخص کردند.

اقتصاد قیمت بالای بازدید از برج میلاد / نرخ در روزهای شلوغ بیشتر است

برج میلاد تهران، جاذبه های گردشگری زیادی دارد و برای بازدید از این مکان نیاز است تا بلیت تهیه شود. اعضای شورای شهر تهران، امروز قیمت جدید بلیت بازدید از برج میلاد را تصویب کردند.

اعضای شورای شهر تهران نرح بلیت بازدید از برج میلاد در سال آینده را از ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان تعیین کردند.

اعضای شورای شهر تهران بررسی لوایح اصلاحیه مصوبه بهای خدمات استفاده از مراکز فرهنگی- موزه های تحت مالکیت شهرداری و اصلاحیه مصوبه بهای خدمات استفاده از مراکز تفریحی- بازدید از برج میلاد را روی میز بررسی قرار دادند و نرگس معدنی پور در تشریح این دستور جلسه بیان کرد: نرخ بهای خدمات پیشنهاد شهرداری و کمیسیون جمع‌بندی شد و نرخ بازدید از ابتدای سال  لازم اجرا است و بر همین اساس برای بازدیدکنندگان داخلی نرخ بلیت سکوی دید باز سال گذشته ۸۰ هزار تومان و امسال پیشنهاد شهرداری و کمیسیون ۱۱۰ هزار تومان است.

وی با بیان اینکه بلیت بازدید کنندگان داخلی از کل طبقات به پیشنهاد شهرداری جدا شده به گونه ای که شهرداری تهران پیشنهاد داده بود که نرخ بلیت بازدید کنندگان از سه طبقه ۱۹۵ هزار تومان باشد که ما در کمیسیون فرهنگی پیشنهاد  ۱۸۰ هزار تومان داشتیم، ادامه داد: شهرداری نرخ بلیت بازدید از گنبد آسمان شهرداری تهران را پیشنهاد ۱۹۵ هزار تومان داده بود که در کمیسیون فرهنگی این نرخ ۱۸۰ هزار تومان پیشنهاد شده است و دقت داشته باشید که در سال گذشته این دو بخش با هم بود؛ اما امسال جدا شده است.

وی افزود: برای بازدید کنندگان خارجی ما در کمیسیون فرهنگی بازدید از سکوی دیدباز را ۲۰ دلار، بازدید از سه طبقه برای افراد خارجی را ۳۰ دلار و نرخ بازدید از گنبد آسمان نیز ۲۰ دلار پیشنهاد دادیم.

ناصر امانی پس از گزارش کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران با انتقاد از افزایش زیاد نرخ بلیت بازدید از برج میلاد با بیان اینکه این عدد بیش از ۳ برابر رشد داشته است، گفت: این اعداد حتما مورد انتقاد هیات تطبیق قرار می‌گیرد و حداکثر باید ۲۵ درصد رشد قیمت داشته باشیم.

همچنین سید جعفر تشکری هاشمی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران در جریان بررسی لایحه بهای خدمات برج میلاد تهران گفت: اصولاً معاملات در داخل کشور به صورت ارزی انجام نمی‌شود و ریالی است و از طرفی با توجه به اینکه قیمت دلار باید روزانه مشخص شود و ممکن است دریافت ارزی بهای بلیط از بازدیدکنندگان خارجی مشکلاتی را ایجاد کند، پیشنهاد می‌دهم برای جلوگیری از ایجاد تبعیض یا بهای بلیت مهمانان خارجی نیز مانند ایرانیان حساب شوند و یا اگر قرار است مبلغ بیشتری دریافت شود به صورت ریالی باشد. 

وی ضمن انتقاد از افزایش یک و نیم برابر بلیت برج میلاد در روزهای تعطیل اظهار کرد: در شهری زندگی می‌کنیم که مراکز تفریحی آن بسیار محدود است و در شرایطی که بلیت بهای برج میلاد به صورت کلی ۵۰ درصد افزایش یافته است؛ اصلاً صحیح نیست یک و نیم برابر آن را  در روزهای تعطیل از شهروندان دریافت کنیم  و شهروندان در روزهای تعطیل از فرصت استفاده می‌کنند و به مراکز تفریحی می‌روند و  نمی‌توان در روزهای تعطیل بهای بلیت را یک و نیم برابر کرد و به نظر می‌رسد باید این تبصره حذف شود. در حال حاضر به اندازه کافی بهای بلیت را افزایش داده‌ایم و اصلاً صحیح نیست که بخواهیم در روزهای تعطیل نیز یک و نیم برابر آن را  از شهروندان دریافت کنیم.

در ادامه عباس حیدری مدیرعامل برج میلاد با حضور در صحن شورای شهر تهران با بیان اینکه پیشنهاد نرخ بلیت متناسب با تعهد افزایش درآمدی است که شورا برای ما درنظر گرفته است و حداکثر ۴۵ درصد رشد دیدیم تا درآمد محقق شود، گفت: بلیت تمام شده برای بازدید از برج میلاد بیش از ۴۰۰ هزار تومان است و مابقی را شهرداری تهران پرداخت می‌کند.

وی با بیان اینکه سه طبقه اول که موزه مشاهیر و سکوی دید بازدید است با آسانسورهای پرسرعت هستند اما بازدید از گنبد آسمان با آسانسورهای کوچکتر از طبقه سوم است، افزود: این محدودیت قیمتی را گذاشتیم که در ایام پیک، بازدید از این طبقه را کاهش دهیم چراکه چند ساعت مردم در صف آسانسور می مانند و ناراضی هستند و ما محدودیت فنی داریم.

مدیرعامل برج میلاد با بیان اینکه جداول تخفیف برای اقشار مختلف درنظر گرفته شده است، گفت: تخفیف ۵۰ تا ۷۰ درصدی برای اقشار خاص پیش بینی کردیم، روزهای متعددی در طول سال بازدید رایگان گذاشتیم که همه مردم حتی آنهایی که نمی‌توانند پولی پرداخت کنند در این روزها برای بازدید بیایند و در این لایحه در روزهای غیر پیک تخفیف ۵۰ درصدی در نظر گرفتیم تا شهروندان برای بازدید بیایند.

وی با بیان اینکه درآمد برج از سه منبع است که از مرکز همایش ها، بهره برداران و نرخ بلیت بازدید که رکود چند ساله اخیر برای آن زده شده است، ادامه داد: بگونه ای که هیچ فضای بهره برداری در برج نداریم و همه واگذار شده و در مورد سامانه فروش بلیت سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۱ رکورد ۱۲ ساله اخیر را زدیم و سال گذشته ۶۷۰ هزار نفر بازدید داشتند که ۵۰ میلیارد تومان درآمد داشت و سال‌جاری نیز۹۰۰ هزار بلیت فروختیم که به ۹۰ میلیارد تومان درآمد رسید.

حیدری با بیان اینکه در طول هفته ۵۰ درصد تخفیف بلیت داریم اما تنها هزار نفر در روز بلیت می فروشیم و این درحالی است که در آخر هفته‌ها حتی تا ۶۰۰۰ نفر نیز بلیت فروخته می‌شود، گفت: این مسئله موجب نارضایتی بهره برداران شده است و برای توزیع مناسب بازدیدکنندگان از تخفیف وسط هفته استفاده می‌کنیم.

در ادامه مهدی چمران رئیس شورای شهر پیشنهاد داد: نرخ بلیت بازدیدکنندگان داخلی از سکوی دیدباز ۱۰۰ هزار تومان، نرخ بلیت بازدید از سه طبقه ۱۸۰ هزار تومان و نرخ بازدید از  سه طبقه و گنبد آسمان ۳۰۰ هزار و در مورد بازدیدکنندگان خارجی نیز برای دلار نیز کسی که می‌خواهد از همه طبقات بازدید کند ۳۰ دلار و نرخ بلیت سکوی دیدباز نیز ۱۵ دلار و سه طبقه به همراه گنبد آسمان ۲۰ دلار تعیین شود.

این پیشنهاد با رأی اکثریت آرا تصویب شد.

چمران در مورد تخفیف ها نیز به مناسبت روز خاص به همان قشر تخفیف داده شود، گفت: نگهداری از برج هزینه های بالایی دارد اما با این نرخ بلیت ها هم نمی توان از برج نگهداری کرد و باید شورا و شهرداری به نگهداری از برج کمک کند.

معدنی پور عضو شورای شهر تهران در توضیح بیشتر با بیان اینکه برای اقشار مختلف تخفیف هایی در نظر گرفته شده است، گفت: خبرنگاران، اهالی هنر، پرسنل شهرداران،نخبگان و فعالان ورزشی و هنری، دانش آموزان، دانشجویان، مساجد، افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، ایثارگران و خانواده شهدا و... مشمول دریافت تخفیف می شوند و در روز تأسیس برج میلاد نیز بازدید رایگان در نظر گرفته شده است. ضمن اینکه فروش حجمی توسط سازمان‌ها و شرکت‌ها نیز مشمول تخفیف هایی می شود.

مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران با تأکید بر اینکه برای جانبازان سقف چهار نفر را حذف کنیم و همچنین برای نخبگان فرهنگی و هنری و ورزشی نیز از آنجایی که دایره فعالیت مشخص نیست، حذف کنیم، گفت: در مورد افزایش ۵۰درصدی نرخ بلیت در  روزهای شلوغ را به ۲۵ درصد برسانید و نرخ بلیت در روزهای وسط هفته نیز همان تخفیف ۵۰ درصد بماند.

به گزارش ایسنا، اعضای شورای شهر تهران  با رأی مثبت خود لایحه اصلاحیه مصوبه بهای خدمات استفاده از مراکز فرهنگی- موزه های تحت مالکیت شهرداری و اصلاحیه مصوبه بهای خدمات استفاده از مراکز تفریحی- بازدید از برج میلاد را به تصویب رساندند.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها