|
کدخبر: 321705 سارا سمیع شمس

گزارش اختصاصی گسترش نیوز؛

صفر تا صد حراج سکه در مرکز مبادله ارز و طلا / آیا موفق به احراز هویت شدید؟

در این گزارش به بررسی جزء به جزء مراحل شرکت در حراج سکه در ۱۳ اسفند ماه می پردازیم. اگر سوالی در این زمینه دارید این گزارش را بخوانید.

اقتصاد صفر تا صد حراج سکه در مرکز مبادله ارز و طلا / آیا موفق به احراز هویت شدید؟

مهم ترین رویداد درباره حراج سکه فردا ۱۳ اسفند ماه اتفاق می افتد. بانک مرکزی در هفته های اخیر این رویداد را اطلاع رسانی کرده است و تمام شرایط برای شرکت در این حراج بزرگ و همچنین سوالات رایج در مورد آن را پاسخ داده است.

مرکز-مبادله

متقاضیان شرکت در حراج سکه در ساعات اخیر درباره اشکالات ریز و درشت در این سامانه مخصوصا درباره احراز هویت سخن گفتند. در تصویر زیر احراز هویت یکی از کاربران را می بینیم که سامانه مرکز مبادله مخاطب را به سایت دیوار انتقال داده است و در  ادامه پیغام شماره موبایل وارد شده اشتباه است را اعلام کرده است!

احراز-هویت

همچنین برای ثبت نام خبرنگار گسترش نیوز به سایت سامانه مرکز مبادله مراجعه کرده و باز هم با ارور در زمینه احراز هویت روبرو شده است.

ارور-سامانه

ایرادات گفته شده تا ساعت تنظیم گزارش در تاریخ شنبه ۱۲ اسفند ماه  هنوز برطرف نشده است.

احراز-هویت-تصویر

حراج سکه در ۱۳ اسفند ماه ۱۴۰۲

مرکز مبادله ارز و طلای ایران درباره حراج سکه طلا در تاریخ ۱۳ اسفند ماه و از ساعت ۱۲ ظهر فردا خبر داد. بر این اساس علاقمندان می توانند با مراجه به سامانه معاملات طلای مرکز مبادله ایران در این حراج سکه طلا مشارکت داشته باشند.

لازم به ذکر است که در این مرحله از حراج سکه در مرکز مبادله، ربع سکه های طلا مربوط به سال ضرب ۱۳۸۶ عرضه خواهد شد. درباره زمان عرضه سکه های بدون تاریخ بانک مرکزی در روزهای آتی اطلاع رسانی خواهد شد.  در این مرحله از عرضه سکه هر شرکت کننده حداکثر ۵ سکه می تواند ثبت سفارش کند.شروع جلسه حراج راس ساعت ۱۲ است و بازه ثبت سفارش نیز از ساعت ۱۲ الی ۱۵ خواهد بود. بازه نظارت و تخصیص از ساعت ۱۵ تا ۱۶ همان روز است و ساعت ۱۶ نیز نتایج حراج اعلام می شود.

علاقمندان شرکت در حراج سکه در ۱۳ اسفند از بامداد روز شنبه ۱۲ اسفند ماه وارد سامانه معاملات طلای مرکز مبادله ایران به آدرس market.ice.ir شده و فرایند ثبت نام و احراز هویت خود را انجام دهد. افرادی که یکبار در سامانه فرایند احراز هویت را با موفقیت انجام داده اند، دیگر نیازی به احراز هویت مجدد ندارند و می توانند با نام کاربری و رمز عبور خود وارد سامانه شوند. متقاضیان در حفظ و نگهداری از نام کاربری و رمز عبور، اهتمام لازم را داشته باشند.

سوالات مهم درباره شرکت در حراج سکه فردا

چه کسانی می توانند در حراج سکه طلای مرکز مبادله ایران شرکت کنند؟

متقاضیان خرید، همه اشخاص حقیقی با تابعیت ایرانی بالای ۱۸ سال تمام شمسی هستند.

از چه طریق می توان در حراج سکه طلا شرکت کرد؟

از طریق مراجعه مستقیم به سامانه معاملات طلای مرکز مبادله ایران می توان در حراج سکه شرکت کرد.

آدرس اینترنتی سامانه طلای مرکز مبادله ارز و طلای ایران چیست؟

متقاضیان می توانند از طریق آدرس اینترنتی market.ice.ir وارد سامانه معاملات طلای مرکز مبادله ایران شوند.

چه نوع سکه ای در سامانه معاملات طلا عرضه می شود؟

عرضه انواع سکه طلای بهار آزادی در سامانه معاملات طلای مرکز مبادله ایران صورت می گیرد. نوع سکه طلا در آگهی حراج سکه طلای مرکز مبادله ایران اعلام می شود.

چه حجم سکه طلا در هر نوبت حراج عرضه می شود؟

نوع و مقدار سکه طلا، در آگهی حراج سکه طلای مرکز مبادله ایران اعلام می شود.

برای ثبت نام در سامانه معاملات طلای مرکز مبادله ایران نیاز به چه مدارکی است؟

متقاضی برای ثبت نام در سامانه معاملات باید از طریق شماره همراه منطبق با کد ملی خود اقدام کند و سپس اقدام به ثبت اطلاعات هویتی، آدرس، شماره حساب و شماره کارت نماید.

احراز هویت در سامانه معاملات طلا حضوری است یا غیر حضوری؟

احراز هویت در سامانه معاملات طلا غیر حضوری و از طریق سازمان ثبت احوال استعلام می ‌شود.

آیا می توان بدون ثبت نام در حراج سکه طلا شرکت کرد؟

خیر؛ متقاضی باید بعد از ثبت نام، احراز هویت شود و پس از ثبت سفارش، در حراج سکه طلا شرکت داده می شود. احراز هویت و ثبت نام در طول دو روز قبل از روز حراج قابل انجام است.

احراز هویت و ثبت سفارش خرید سکه طلا در حراج مرکز مبادله ایران چه زمانی است؟

آگهی عرضه سکه های طلای مرکز مبادله، دو روز قبل از عرضه، در سایت این مرکز به نشانی www.ice.ir منتشر می شود و از طریق رسانه ها به اطلاع عموم می رسد. احراز هویت و ثبت نام در طول دو روز قبل از روز حراج قابل انجام است. از ساعت اعلامی آغاز حراج، ثبت سفارش امکان پذیر است.

متقاضی برای ثبت نهایی سفارش چه اقداماتی باید انجام دهد؟

در صورت عدم موجودی کیف پول، متقاضی ‌باید متناسب با تعداد سفارش مورد نظر و با درنظر گرفتن قیمت پیشنهادی خود و کارمزد معامله، کل وجه معامله را از طریق درگاه پرداخت اینترنتی سامانه به کیف پول خود واریز کند و سپس اقدام به ثبت نهایی سفارش نماید.

. در صورت کافی بودن موجودی کیف پول، متقاضی هنگام ثبت نهایی سفارش باید تعداد سفارش مورد نظر خود را با درنظر گرفتن موجودی کیف پول خود شامل بر کارمزد، ثبت نماید.

حداکثر حجم خرید سکه طلا چه تعداد است؟

حداکثر حجم سفارش خرید هر متقاضی و سایر شرایط مترتب بر حراج حسب تشخیص بانک مرکزی در آگهی حراج سکه طلا اعلام می‌شود.

روش پرداخت مبلغ خرید سکه چگونه است؟

کیف پول خود را به تعداد سکه‎‌هایی که قصد خرید دارید شارژ کنید. در صورت کافی بودن موجودی کیف پول سفارش امکان خرید در سامانه برای متقاضی فعال می‌ شود. در صورت فعال نبودن امکان خرید در سامانه، متقاضی باید کسری مبالغ را از طریق سامانه در کیف پول واریز کند.

خریدار در ثبت سفارش چه قیمتی را باید ثبت کند؟

هر متقاضی، باید قیمت پیشنهادی مدنظر خود را در سامانه ثبت کند. متقاضیان در اعلام قیمت پیشنهادی دقت کافی داشته باشند؛ چرا که در صورت برنده شدن، قیمت ثبت شده مبنای انجام معامله است. ضمناً باید به این نکته توجه داشت که ثبت قیمت پایین ممکن است باعث برنده شدن شما نشود. بدیهی است بهترین قیمت‌ها در مقایسه با سایر شرکت‌کنندگان ملاک برنده شدن یا نشدن است.

کارمزد حراج برای خریدار چقدر است؟

کارمزد خریدار به ازای خرید هر قطعه سکه طلا معادل یک در هزار ارزش معامله است.

چه روزهایی سکه طلا در مرکز مبادله ایران حراج می شود؟

روزهای حراج پس از تعیین از سوی بانک مرکزی، در سایت مرکز مبادله ایران به آدرس اینترنتی www.ice.ir اعلام می شود.

سازوکار حراج سکه طلا در مرکز مبادله ایران چگونه است؟

پس از ثبت سفارش توسط متقاضیان خرید، مرتب سازی و اولویت بندی سفارشها بر اساس بالاترین قیمت پیشنهادی صورت می گیرد؛ در صورت برابری قیمت ها، مرتب سازی بر اساس زمان ثبت سفارش صورت می گیرد. در نهایت سکه طلا بر اساس اولویت بندی از بالاترین اولویت به پایین ترین اولویت و متناسب با مقدار عرضه به متقاضیان تخصیص داده می شود.

متقاضی خرید چگونه از وضعیت حراج و تخصیص سکه طلا آگاه می شود؟

وضعیت تخصیص سکه طلا از طریق پیامک به متقاضی اطلاع رسانی می شود.

در صورت برابری قیمت متقاضیان، اولویت تخصیص با کدام است؟

در صورت برابری قیمت ها، مرتب سازی بر اساس زمان ثبت سفارش صورت می گیرد. در نهایت سکه طلا بر اساس اولویت بندی از بالاترین اولویت به پایین ترین اولویت و متناسب با مقدار عرضه به متقاضیان تخصیص داده می شود.

برنده حراج سکه طلا جهت دریافت فیزیکی سکه به کجا مراجعه کند؟

برنده حراج سکه طلا باید جهت دریافت فیزیکی سکه طلا به شعبه بانک ملی که در مرحله ثبت‌نام انتخاب کرده است، مراجعه کند.

مهلت دریافت فیزیک سکه طلا از شعبه بانک ملی مورد نظر چقدر است؟

برنده حراج سکه طلا می تواند جهت تحویل فیزیکی سکه طلا از شعبه منتخب، از ۷ روز کاری پس از تخصیص تا ۷ روز کاری بعد از آن اقدام کند.

در زمان دریافت سکه طلا از شعبه بانک ملی، کارمزدی باید پرداخت شود؟

بله؛ متقاضی خرید در زمان دریافت سکه باید به ازای دریافت هر قطعه سکه طلا (اعم از سکه تمام، نیم سکه یا ربع سکه) مبلغ ۳۰۰،۰۰۰ (سیصد هزار) ریال به شعبه بانک ملی پرداخت کند.

در صورت تاخیر در دریافت سکه طلا از بانک چه هزینه هایی بر متقاضی تحمیل می شود؟

در صورت تاخیر در دریافت سکه از شعبه بانک،متقاضی به مدت ۷ روزکاری دیگر می تواند با پرداخت هزینه نگهداری، به ازای هر قطعه سکه طلا (اعم از سکه تمام، نیم سکه یا ربع سکه) مبلغ ۵۰۰،۰۰۰ (پانصد هزار) ریال روزانه، سکه خود را تحویل بگیرد.

معامله خرید سکه در چه صورتی خود به خود خاتمه می‌ یابد؟

عدم مراجعه متقاضی برای دریافت سکه در مهلت مقرر (۲۱ روز کاری از روز معامله)، به خاتمه خود به خود معامله منجر خواهد شد.

در صورت خاتمه خود به خود معامله پس از مهلت مقرر، چه اقدامی از سوی مرکز مبادله ایران صورت می گیرد؟

عدم مراجعه متقاضی برای دریافت سکه در مهلت مقرر به خاتمه خود به خود معامله منجر خواهد شد و وجوه واریزی پس از کسر کارمزد و هزینه های عملیاتی به متقاضی عودت داده می شود.

تکلیف مبلغ کیف پول متقاضیانی که در حراج برنده نشده اند، چیست؟

وجه پرداخت شده توسط متقاضیان خریدی که در حراج برنده نشده اند نیز به کیف پول آنان عودت داده خواهد شد. متقاضی در هر زمان می‌تواند موجودی کیف پول را برداشت نماید.

اگر شما هم در خصوص احراز هویت در سایت سامانه مرکز مبادله با مشکل مواجه شدید، نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها