|
کدخبر: 321069

آموزش و پرورش / مدرسه غیر دولتی / شهریه مدرسه

درس خواندن هم آرزو شد / شهریه مدارس غیر انتفاعی سر به فلک کشید

شهریه مدارس غیردولتی یا خصوصی معمولاً به مبلغی اشاره دارد که توسط والدین یا نگهدارندگان دانش‌آموزان برای تحصیل در مدارس خصوصی پرداخت می‌شود. این مدارس معمولاً از تأسیسات دولتی مستقل هستند و برای تأمین هزینه‌های عملیاتی و ارائه خدمات آموزشی خود به شهریه اعتماد می‌کنند.

اقتصاد درس خواندن هم آرزو شد / شهریه مدارس غیر انتفاعی سر به فلک کشید

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش و پرورش میزان افزایش «شهریه» مدارس غیردولتی در سال آینده را براساس عملکرد آن‌ها عنوان کرد.

 همزمان با برگزاری بیست و چهارمین نمایشگاه رسانه‌های ایران، امروز (۲ اسفندماه) محمودزاده  دراین خصوص افزود: حداقل و حداکثر میزان شهریه مدارس غیردولتی بر اساس ۶ شاخص که در ماده ۱۵ و ۱۶ قانون تاسیس مدارس غیرانتفاعی آمده، مشخص می‌شود.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش و پرورش افزود: بر اساس این شاخص‌ها فرمول گذاری شهریه هر مدرسه انجام و مدارس مدارک خود را برای تعیین میزان شهریه بارگذاری می کنند.

محمودزاده با تاکید بر اینکه در تعیین افزایش شهریه‌ها میزان تاب آوری مردم نیز مدنظر قرار می‌گیرد ادامه داد: کنترل شهریه بالا در دستور کار است تا مدارس بتوانند بر اساس اولویت‌های آموزش و پرورش خدمات خود را کیفی کنند.

مبلغ شهریه مدارس غیردولتی ممکن است بسته به عوامل مختلفی مانند سطح آموزش، نوع مدرسه، موقعیت جغرافیایی و سطح ثروت خانوارها متغیر باشد. علاوه بر شهریه اصلی، هزینه‌های دیگری مانند هزینه‌های کتاب‌ها، لباس‌ها، تسهیلات ورزشی و انتقالات نیز ممکن است از والدین درخواست شود.

شهریه مدارس غیردولتی معمولاً توسط مدیران و مدیریت مدارس تعیین می‌شود و بر اساس هزینه‌های عملیاتی، منابع انسانی، تجهیزات، تکنولوژی و سایر هزینه‌های مرتبط با عملکرد مدرسه تعیین می‌شود.

اهمیت شهریه مدارس غیردولتی در تأمین منابع مالی مورد نیاز برای ارائه آموزش با کیفیت و ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای دانش‌آموزان است. از طرف دیگر، هزینه‌های شهریه می‌تواند برخی از خانوارها را محدود کند و تأمین آموزش مناسب برای همه دانش‌آموزان را دشوار کند.

همچنین در سال گذشته مدارس می توانستند با ارائه مستندات و دریافت مجوز از سازمان مدارس و مراکز غیر انتفاعی، تا ۳۸ درصد شهریه خود را افزایش دهند که حداکثر شهریه مدارس با کلاس های فوق برنامه تا ۶۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان اعلام شد و مدارسی که در پایه دوازدهم به ارائه خدمات و کلاس های آموزشی و فوق برنامه می پردازند می توانند تا ۱۵ درصد بیشتر از این مبلغ (تا ۷۵ میلیون تومان) را دریافت نمایند.

طبق اعلام رییس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی، شهریه مدارس غیر انتفاعی ۱۴۰۳ - ۱۴۰۴ در اردیبهشت ماه اعلام می شود که به محض اعلام در این بخش اطلاع رسانی خواهد شد.

 

منبع: اقتصادآنلاین
 • عدالت ارسالی در

  یعنی مایی که تو مدارس غیردولتی درس نخوند یم و دکتری گرفتیم بی سوادیم؟؟؟
  ای ن چه تیتریه؟؟؟

 • عبداله ارسالی در

  مدارس غیردولتی و دانشگاه آزاد یعنی زدنِ یه کانال برای پولدارهای بیسواد جهتِ گرفتنِ مدرک مفت

 • ناشناس ارسالی در

  این آقای رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش و پرورش به طور حتم چندین مدرسه غیر دولتی برای خانواده واقوام خود دارد که چنین دفاع می کنند ولی ایشان بداند این مدارس مرکز بیسواد سازی در این مملکت هست وبچه های عزیز دردانه ولوس واز ژن برتر دراین مدارس بیسواد سازی تحصیل می کنند

 • فراهانی ارسالی در

  بچه پولدار بره بمیره

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها