|
کدخبر: 320167

بازار بورس / پیش بینی بورس / صعود بورس / سقوط بورس

۳ سنگ بزرگ جلوی راه بازار سرمایه / سقوط بورس ادامه خواهد داشت؟

این کارشناس بازار سرمایه می‌گوید: متاسفانه درحال‌حاضر این مسائل دست به‌دست هم داده‌اند و مانع از سرمایه‌گذاری مولد و اشتغال در کشور شده‌اند.

اقتصاد ۳ سنگ بزرگ جلوی راه بازار سرمایه / سقوط بورس ادامه خواهد داشت؟

سرمایه‌گذاری در بورس به معنای خرید و فروش سهام شرکت‌ها در بازار سرمایه است. این فعالیت به افراد و شرکت‌ها امکان می‌دهد تا از افزایش ارزش سهام یا تغییرات تقاضا و عرضه در بازار بورس سود و درآمد کسب کنند. سرمایه‌گذاری در بورس معمولاً با مخاطراتی همراه است و نیاز به تحلیل دقیق و مطالعه بازار دارد.

با وجود صعود دو هزار واحدی شاخص بورس در نخستین روز هفته، اما باز هم سهامداران، شرایط بازار را مبهم می‌دانند؛ چراکه روند بازار بورس در طول یک ماه گذشته نشان می‌دهد که از روز ۲۴ دی‌ماه پی در پی در مسیر نزولی قرار داشته و حتی اگر یک یا دو روز فاز صعودی به خود گرفته، اما در نهایت ریزشی بیش از گذشته را تجربه کرده است.

گزارش‌ها از آخرین وضعیت بازار سرمایه نشان می‌دهد که شاخص بورس روی عدد ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد ایستاده است و این در شرایطی است که بازار ۲۴ دی‌ماه و حدود یک ماه قبل، روی قله ۲ میلیون و ۱۹۷ هزار واحد قرار داشت. این یعنی در این بازه زمانی شاخص بورس در حدود ۴.۲ درصد افت را تجربه کرده است.

بورس به تله رکودی رفت

در این شرایط، کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی اعتقاد دارند که بازار سهام طی هفته‌های گذشته، بیش از پیش در تله رکودی فرو رفته است. به باور آن‌ها، افزایش تنش‌های منطقه، نوسانات بازار ارز، همزمان با رکود موجود در بازار سهام از مهم‌ترین عوامل روند نزولی بورس طی هفته‌های پیشین هستند.

با این حال، روند بازار نشان می‌دهد که ارزش معاملات همچنان در کانال چهار هزار میلیارد تومانی دست‌وپا می‌زند. تحلیلگران اعتقاد دارند تا زمانی که ارزش معاملات تا سطوح نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومانی رشد نکند، خبری از تحرک قیمت در نمادهای شاخص‌ساز و بزرگ بازار نخواهد بود.

پیش‌بینی وضعیت بورس

این کارشناس بازار سرمایه می‌گوید: متاسفانه درحال‌حاضر این مسائل دست به‌دست هم داده‌اند و مانع از سرمایه‌گذاری مولد و اشتغال در کشور شده‌اند.

دارابی تاکید می‌کند: تا زمانی که سه مشکلی که عنوان کردم، حل نشود، روند کنونی بورس همچنان ادامه دارد.

وی با پیش‌بینی وضعیت بورس در یک ماه پایانی سال، عنوان می‌کند: احتمالا در همین حدودی که وجود دارد، یعنی کانال ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تا ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد نوسان خواهد داشت.

این کارشناس بازار سرمایه درباره وضعیت بورس در سال ۱۴۰۳ نیز می‌گوید: شرایط بستگی به سیاست‌های اقتصادی در سال آینده دارد.

تاثیر رکود اقتصادی بر بازار سرمایه

رکود اقتصادی می‌تواند تأثیرات متنوعی بر بازار سرمایه داشته باشد. در زمان رکود، فعالیت‌های اقتصادی و تجاری کاهش می‌یابد و این ممکن است منجر به تحولات و تغییرات در بازار سرمایه شود. برخی از تأثیرات رکود بر بازار سرمایه عبارتند از:

کاهش نرخ سود: در زمان رکود، سودآوری شرکت‌ها معمولاً کاهش می‌یابد. این می‌تواند باعث کاهش ارزش سهام شرکت‌ها شود و در نتیجه قیمت سهام در بازار سرمایه کاهش یابد.

کاهش تقاضا: در زمان رکود، تقاضا برای سرمایه‌گذاری در بازار سهام ممکن است کاهش یابد. افراد و شرکت‌ها ممکن است تردید و نگرانی درباره وضعیت اقتصادی و سودآوری شرکت‌ها داشته باشند و از سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه خودداری کنند.

نوسانات بیشتر: در زمان رکود، بازار سرمایه ممکن است به نوسانات بیشتری تحت فشار قرار بگیرد. این نوسانات می‌توانند ناپایداری را افزایش داده و باعث شود که سرمایه‌گذاران بیشتر دچار عدم اطمینان شوند.

تغییرات در سهام‌های بخش‌های مختلف: در زمان رکود، برخی بخش‌های اقتصادی ممکن است به شدت تحت تأثیر قرار گیرند، در حالی که بخش‌های دیگر می‌توانند بهبود یابند. این تغییرات می‌توانند به تغییرات نسبی در قیمت و عملکرد سهام بخش‌های مختلف بازار سرمایه منجر شوند.

در کل، تأثیر رکود بر بازار سرمایه می‌تواند پیچیده و متنوع باشد و بستگی به شرایط و عوامل اقتصادی و مالی هر دوره رکودی دارد. سرمایه‌گذاران باید با توجه به تحلیل‌های بازار و شرایط جاری تصمیم‌گیری کنند.

منبع: خبر آنلاین
 • بهنام ارسالی در

  همین رسانه ها هستن از حقوقی حمایت کردن ب ورس به باتلاق کشیدن

 • زارع ارسالی در

  درود تله کجا بوده علت اینکه بازار حرکت نمیکنه فقط شخص خود اقای ریسی اخه خودش گفت اولویت اولش بورس پس اون نمیخواد بورس حرکت کنه

 • محسن ارسالی در

  بورس ایران دزد خونه است

 • محرم ارسالی در

  لعنت برهمتون هرموقع میخوان بورس رابالا و پایین می کنند خودشون سود می‌برند

ارسال نظر