|
کدخبر: 319524

قیمت سکه/ قیمت طلا/ بازار سکه

دلار قیمت سکه و طلا را تعدیل کرد / پیش بینی جدید از وضعیت بازار

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران اظهار کرده است که کاهش نرخ ارز تأثیر قابل توجهی بر قیمت سکه و طلا داشته و آن را تعدیل کرده است. او بیان کرده است که احتمال کاهش قیمت‌ها کم است و ممکن است با روند انس جهانی قیمت طلا و سکه نیز افزایش یابد.

اقتصاد دلار قیمت سکه و طلا را تعدیل کرد / پیش بینی جدید از وضعیت بازار

در آخرین روز معاملاتی، قیمت‌های سکه و طلا کاهش یافت. قیمت هر قطعه سکه امامی به ۳۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید که نسبت به روز شنبه، ۱۰۰ هزار تومان کاهش داشته است. از سوی دیگر، قیمت طلای ۱۸ عیار به ۲ میلیون و ۸۹۷ هزار تومان رسید که در طول این هفته، ۹۷ هزار تومان رشد داشته است.

نادر بذرافشان رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران  با اشاره به کاهش نرخ ارز در بازار گفت: با توجه به کاهش اندک نرخ ارز در آخرین روز معاملاتی هفته قیمت طلا و سکه نیز کاهشی شد؛ اما وضعیت رکود در بازار همچنان پابرجاست و تقاضا تغییری نکرده است. 

وی افزود: کاهش حباب سکه بستگی به تقاضا دارد و چون تقاضا کمتر شده اندکی نیز از حباب سکه تخلیه شده است. 

رییس اتحایه طلا و جواهر تهران در پیش بینی از وضعیت بازار طلا در هفته آینده نیز گفت: به نظر می رسد اوایل هفته نوسان چشمگیری در بازار شاهد نباشیم ممکن است در نهایت قیمت‌ها نوسان یک تا سه درصدی داشته باشند. احتمال کاهش قیمت‌ها کم است ممکن است با روند انس جهانی قیمت طلا و سکه نیز افزایش یابد. 

همچنین بذرافشان از آغاز به کار کارگروه تخصصی طلا، جواهر، نقره و سکه در اتاق اصناف خبر داد و اظهار داشت: به درخواست ریاست اتاق اصناف با توجه به اینکه حوزه طلا شرایط خاصی دارد و برای پیگیری مباحث حقوقی، اجرای سامانه جامع تجارت و مسائل و مشکلات چرخه تولید و توزیع طلا این کارگروه راه‌اندازی شد.

بنابر اعلام اتاق نادر بذرافشان رئیس اتحادیه صنف طلا و جواهر تهران، شربیانی رئیس اتحادیه طلا و جواهر تبریز، نیکخواه رئیس اتحادیه طلا و جواهر اصفهان، نوری‎زاده رئیس اتحادیه طلا و جواهر یزد و معلمی رئیس اتحادیه طلا و جواهر ساری را به عنوان اعضای اصلی هیات رییسه کارگروه و آقایان زرین‎مهر و پورتوکل به عنوان اعضای علی‎البدل انتخاب شدند.

آخرین قیمت‌ها در بازار طلا و سکه

بر اساس اعلام اتحادیه طلا و جواهر تهران قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی به ۳۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است قیمت سکه طرح قدیم ۳۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، نیم سکه ۱۸ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان، ربع سکه ۱۱ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان سکه یک گرمی نیز ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

عوامل موثر بر قیمت طلا

چندین عامل می‌تواند بر قیمت طلا تأثیر بگذارد. برخی از این عوامل عبارتند از:

عرضه و تقاضا: عرضه و تقاضا برای طلا می‌تواند قیمت آن را تحت تأثیر قرار دهد. اگر تقاضا برای طلا افزایش یابد و عرضه ثابت بماند یا کاهش یابد، قیمت ممکن است افزایش یابد.

نرخ بهره: نرخ بهره تعیین کننده قدرت خرید و سرمایه‌گذاری است. زمانی که نرخ بهره پایین است، سرمایه‌گذاران به دنبال سرمایه‌گذاری در طلا می‌گردند و این می‌تواند قیمت طلا را افزایش دهد.

 نرخ تورم: در صورت وجود تورم، ارزش پول کاهش می‌یابد و سرمایه‌گذاران به دنبال سرمایه‌گذاری در دارایی‌های آلترناتیو مانند طلا هستند. این می‌تواند قیمت طلا را افزایش دهد.

 وضعیت اقتصادی جهانی: در زمان‌های ناپایداری اقتصادی یا بحران‌های سیاسی، سرمایه‌گذاران به دنبال سرمایه‌گذاری در دارایی‌های امن مانند طلا هستند. این می‌تواند قیمت طلا را افزایش دهد.

 تغییرات ارزش ارز: طلا به عنوان یک دارایی جهانی محسوب می‌شود و قیمت آن تحت تأثیر تغییرات ارزش ارزها قرار می‌گیرد. اگر ارز ملکه طلا (مانند دلار آمریکا) کاهش یابد، قیمت طلا ممکن است افزایش یابد.

عوامل جغرافیایی و سیاسی: عواملی مانند بحران‌های سیاسی، جنگ‌ها و تنش‌های جهانی نیز می‌توانند قیمت طلا را تحت تأثیر قرار دهند. در زمان‌های ناپایداری، سرمایه‌گذاران به دنبال دارایی‌های امن مانند طلا می‌گردند.

مهم است بدانید که قیمت طلا تحت تأثیر تعداد زیادی عامل قرار می‌گیرد و تحلیل صحیح قیمت طلا نیازمند بررسی و تحلیل چندین عامل است.

منبع: اقتصادآنلاین

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها