|
کدخبر: 318993

قیمت گاز/بازار انرژی/قیمت نفت

تعرفه گاز رایگان برای مشترکان / کدام افراد پاداش می گیرند؟

وزیر نفت از دریافت پاداش برای مشترکانی که در مصرف گاز صرفه جویی کرده اند خبر داد.

اقتصاد تعرفه گاز رایگان برای مشترکان / کدام افراد پاداش می گیرند؟

طبق گفته جواد اوجی، وزیر نفت، مشترکانی که در بازه زمانی مشخص نسبت به مصرف گاز صرفه جویی کرده اند، نه تنها قبض آن ها رایگان خواهد شد بلکه مشمول دریافت پاداش خواهند شد. این نیاز احساس می شود تا سایر مشترکان پر مصرف نسبت به صرفه جویی و کاهش مصرف گاز اقدامات لازم را انجام دهند.

 

وزیر نفت از افزایش ۳۰ میلیون مترمکعبی تولید گاز کشور خبر داد و گفت: امروز ۸۵۱ میلیون مترمکعب گاز به شبکه سراسری کشور تزریق شده که این رقم بی‌سابقه بوده است و در این زمینه یک رکورد به شمار می‌آید.

جواد اوجی امروز در بازدید از مرکز مدیریت دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه طبق گزارش‌ها در بعضی از استان‌های کشور حدود ۱.۵ تا ۲ متر برف باریده است، گفت: در این شرایط شبکه گازرسانی پایدار و مستمر بوده است و در هیچ نقطه‌ای قعطی گاز نداشته‌ایم.

وی با قدردانی از مردم و مدیران شرکت‌های ملی نفت و گاز ایران افزود: با تدابیر اندیشیده شده، با وجود کاهش دما طی دو تا سه هفته آینده حتی گاز یک مشترک هم نباید دچار قطعی و گاز موردنیاز کل کشور هم باید تأمین شود.

وزیر نفت با بیان اینکه با همت مردم در ایام سرد امسال حدود ۱۱ درصد کاهش مصرف و در مجموع  ۱۰ ماه، حدود پنج درصد معادل حدود ۱۵ میلیون مترمکعب در روز کاهش مصرف داشته‌ایم، افزود: امسال از پیش تدابیر لازم اندیشیده شد و در زمینه تولید گاز نسبت به پارسال روزانه ۳۰ میلیون مترمکعب افزایش تولید را از فازهای پارس جنوبی و میدان‌های مستقل گازی در شرکت نفت مناطق مرکزی داشته‌ایم، همچنین با جمع‌آوری گازهای مشعل حجمی به تولید گاز اضافه شد.

اوجی افزود: عملیات نگهداری و تعمیرات دوره‌ای پالایشگاه‌های گازی، سکوها، خطوط انتقال گاز، ایستگاه‌های تقویت فشار گاز در روزهای گرم سال به نحو مطلوب انجام شد، همچنین در نیروگاه‌ها نسبت به پارسال یک میلیارد لیتر سوخت مایع بیشتری ذخیره شد. ذخیره‌سازی گاز یکی از دغدغه‌ها بود که همکاران ما در شرکت ملی گاز ایران توانسته‌اند نزدیک ۳.۲ میلیارد متر مکعب در مخازن ذخیره‌سازی گاز طبیعی ذخیره کنند که در این ایام به کمک ما آمد.

وی تصریح کرد: هر مشترک از ۱۵ آذرماه تا ۱۵ اسفندماه نسبت به پارسال ۱۰ تا ۳۵ درصد کاهش مصرف داشته باشد، نه تنها تعرفه گازش رایگان می‌شود بلکه پاداش ۱۰ برابری گازبها را هم دریافت می‌کند.

وزیر نفت گفت: شرکت ملی گاز ایران در زمینه گازرسانی به نیروگاه‌ها رکوردی تازه را ثبت کرد، طی این ۱۰ ماه، روزانه حدود ۲۸ میلیون مترمکعب گاز بیشتر به نیروگاه‌ها تحویل داده شده است و صنایع عمده هم روزانه حدود ۱۰ میلیون مترمکعب بیشتر دریافت کرده‌اند.

اوجی افزود: همه این تدابیر در کنار اجرای طرح‌های بهینه‌سازی به‌ویژه تعمیر و بازسازی موتورخانه‌های مجتمع‌های مسکونی که  شرکت ملی گاز به‌صورت رایگان انجام می‌دهد، تا به امروز شبکه سراسری گاز کشور پایدار و مستمر بوده است.

طبق اعلام وزارت نفت، وی اظهار کرد: از مردم عزیز خواهش می‌کنم با توجه به کاهش دما در دو تا سه هفته آینده در سراسر کشور با مصرف بهینه گاز، خادمان خود را در شرکت ملی گاز یاری کنند تا هیچ مشترکی با قعطی گاز روبه‌رو نشود.

 

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها