|

بخوانید :

کدخبر: 279695

یارانه نقدی کدام استان‌ قطع می‌شود؟

بالاخره از زمان توزیع کالابرگ رونمایی شد. وزیر اقتصاد گفته ماه آینده توزیع آزمایشی کالابرگ در یک استان انجام می‌شود و بعد از آن این طرح در کل کشور اجرا می‌شود.

 بر اساس ادعای خاندوزی، یارانه آذرماه در کل کشور به صورت نقدی پرداخت می‌شود و تنها یک استان به جای یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی، کوپن الکترونیک می‌گیرند.

خاندوزی در توضیح اجرای این طرح گفته «مسئله طرح کالابرگ الکترونیکی مشکلی در تامین‌ مالی ندارد و دولت باید از زیرساخت فنی اطمینان حاصل می‌کرد. پیش‌بینی این است که دوره آزمایشی اجرای طرح کوپن الکترونیک، یک ماه به طول بیانجامد و بعد از یک‌ماه برای سایر استان‌ها هم انجام شود.

بر این اساس ماه آینده ۳۰ استان یارانه نقدی می‌گیرند و یک استان کالابرگ الکترونیک. اما یارانه کدام استان قطع می‌شود؟ خاندوزی به این سوال جواب داده و مشخص نیست یارانه کدام استان قرار است قطع شود. اما پیش از این گفته شده بود که طرح کالابرگ الکترونیک قرار است در سه شهر به‌صورت پایلوت اجرا شود. ایلام، آبیک و گرمسار سه شهری است که پیش از این نام آنها به عنوان‌ شهرهای پایلوت عنوان شده بود.

اما حالا مشخص نیست که آیا یکی از همین سه شهر قرار است در مرحله اول مورد آزمایش قرار بگیرد و یا قرعه به نام استان دیگری زده می‌شود؟

سوال مهم دیگری که مطرح می‌شود این است که آیا دولت قرار است برای همیشه یارانه نقدی را حذف کند و به جای آن کالابرگ پرداخت کند؟

پرونده یارانه نقدی برای همیشه بسته شد؟

بر اساس قانون بودجه تکلیف دولت همین است و دولت باید به جای پرداخت یارانه نقدی به مردم کالای اساسی بدهد. اما دولت بارها اعلام کرده که توان مالی انجام چنین کاری را ندارد و حتی نمایندگان مجلس هم چنین مساله‌ای را پذیرفته‌اند. از طرف دیگر بررسی‌ها نشان می‌دهد با توجه به تورم موجود، ارزش یارانه نقدی ۳۰۰ هزار تومانی آب رفته و به ۱۰۰ هزار تومان رسیده است. یعنی اگر دولت بخواهد سبد کالایی به مردم بدهد هزینه آن بیش از ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان است و همین مساله علت فرار دولت از پرداخت یارانه نقدی است.

پیش از این هم مسعود میرکاظمی از پرداخت یارانه نقدی ۴۰۰ هزار تومانی در سال ۱۴۰۲ خبر داده و گفته بود پرداخت یارانه نقدی ادامه دارد.

به نظر می‌رسد که دولت اصرار بر پرداخت یارانه نقدی دارد و احتمالا در نظر دارد که نهایتا یکی دو ماه آینده را کالابرگ بدهد و سپس مجلس را در قانون بودجه ۱۴۰۲ مجاب به پرداخت یارانه نقدی کند.

 

 • مامان دوقلو ارسالی در

  کاش یکی به اینا بگه که کالابرگ به دردمون نمیخوره .این چندرغازی که میدین رو بگذارین خودمون تصمیم بگیریم چیکار کنیم من با این پولی که دولت میده اجاره پرداخت میکنم

 • ثریا امیری ارسالی در

  تو رو خدا یارانه قطع نکنین همه چیز ما یارانه هست با کالا برگ که نمیشه برای بچهام لباس و پوشک و شیر بخرم تورو خدا اینکار با ما نکنین. استان هرمزگان بشاگرد

 • ناشناس ارسالی در

  تورو خدا یارانه قطع نکنی من این یارانه ه زینه دکتر دخترمن است خواهش میکنم قطع نکن ی

 • هانیه حاتمی فردیان ارسالی در

  من یه هرمزگانیم به کجا باید اعتراض کنیم توراخدا ما کالا نمیخوایم بدبختر ازاستان ما سراغ نداشتین موندیم این ماه چطوربرا بچه یک ساله ام شیرخشک وپمپرس بخرم با این خرجای گرونی با۳تابچه این چه حمایتی دولت میکنه ازخانوادها مثل کشورای دیگه که به بچه ها حقوق ماهیانه میدین.کویت.عربستان.اینجا فقط میگن بچه بیارت جمعیتمون کمه وقتی هیچ حمایتی ازدولت نمیشه کی دلش بچه میخواد

ارسال نظر

 

در حال بارگزاری ...