|

بخوانید :

کدخبر: 211587 شهریار خادمی

گفت‌وگوی گسترش نیوز با نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس؛

قیمت دلار به شدت کاهش می یابد

موسوی: حذف ارز ۴۲۰۰ هم مافیا قدرت، هم رانت و هم سوداگران این حوزه را از خود دور خواهد کرد. اگر ارز ترجیحی حذف شود ما شاهد تغییرات گسترده در قیمت ارز آزاد خواهیم بود. یعنی قیمت دلار به شدت کاهش می یابد.

اقتصاد قیمت دلار به شدت کاهش می یابد

بیستم فروردین ۱۳۹۷ بود که معاون رئیس جمهور وقت تخصیص ارز به مصارف ضروری را به نرخ ۴۲۰۰ تومان اعلام کرد. اعلامی که منجر شد تا صفوف تقاضای ارز برای بسیاری از دلال‌ها و همچنین تجار تشکیل شود.

ابتدای امر این تخصیص اثرات نامطلوب خود را با واردات اقلام غیرضروری و هدررفت ارز در کشور نشان داد و رفته رفته پای اخلالگران نظام ارزی در آن باز شد. در همین میان، اقلامی که باید با ارز دولتی به قیمت مناسب به دست مصرف‌کننده می‌رسید حالا سر از انبارهای احتکار درآوردند و چیزی نه تنها ارزان به دست کشتری نرسید بلکه همان میزان موجود در بازار هم به طمع گرانی در آینده نایاب و کمیاب شد.

در همین راستا رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس چندی پیش از پیشنهاد مجلس به دولت برای اختصاص «کارت‌های اعتباری» به مردم به جای ارز ۴۲۰۰ تومانی خبر داد و گفت: البته اگر دولت بتواند با سیاست‌های نظارتی قیمت‌ها را پایین بیاورد ما مانع تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی نخواهیم شد. با این کار مابه التفاوت ارز ترجیحی کالاهای اساسی در قالب کارت‌های اعتباری خرید به مردم اختصاص می‌یابد. از ابتدای تشکیل ساختار ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی، معتقد بودیم که دولت باید از ابتدا تا انتهای چرخه یعنی از ورود کالا تا مصرف خرد را تحت نظارت داشته باشد تا با تخصیص ارز ترجیحی قیمت‌ها با تغییرات نرخ ارز همراه نشوند و اثرات تورمی آن بر جامعه و مردم وارد نشود. نتیجه ارزیابی‌های میدانی ما نشان می‌دهد که از سال ۹۷ به بعد با تخصیص این ارز به تدریج قیمت کالاهای اساسی از نرخ ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی فاصله گرفت و افزایش قیمت‌ها در ماه‌های پایانی دولت دوازدهم صعودی شد.

سیدکاظم_موسوی

خلق مافیا با ارز ۴۲۰۰

در همین راستا ما در گسترش نیوز برآن شدیم که با نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفتگویی داشته باشیم. برای خواندن مشروح این گزارش با ما همراه باشید:

سید کاظم موسوی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره موضوع یاد شده اظهار کرد: ارز ۴۲۰۰ یا همان ارز ترجیحی کاری جز خلق مافیا ندارد. این ارز برای عده ای مشخص و خاص تبدیل به بازار کسب درآمد شده است. حذف ارز ۴۲۰۰ هم مافیا قدرت، هم رانت و هم سوداگران این حوزه را از خود دور خواهد کرد. اگر ارز ترجیحی حذف شود ما شاهد تغییرات گسترده در قیمت ارز آزاد خواهیم بود. یعنی قیمت دلار به شدت کاهش می یابد.

وی افزود: امید است که دولت آقای رئیسی در زمینه حذف ارز۴۲۰۰ تومانی تصمیمات خوبی اخذ کند تا شاهد این امر باشیم که واحدهای تولیدی ما به مشکل برنخورند. همچنین صادرکنندگان غیر نفتی ما هم دچار مشکل نشوند. سوال اصلی این است که چرا ارزش ارز ترجیحی را ۴۲۰۰ تومان تعیین کرده اند، اصلا این بیس و عدد رقم را چه کسی مشخص کرده است.

در جواب باید گفت که این عدد را دولت آقای روحانی تعیین کرده است. دولتی که مجلس ۱۹ بار به آن ماده ۲۳۴ داد. ماده ۲۳۴ یعنی ترک فعل. ما مصوباتی را مدام برای کابینه آقای روحانی ارسال می کردیم و آنها با تعمد این مصوبات را نادیده می گرفتند.

ظلمی که در زمان روحانی به مردم شد

نماینده مردم اردبیل در مجلس یازدهم اظهار کرد: یکی از ظلم هایی که در کشور صورت گرفت، در دوره آقای روحانی بود و آن ماجرای ارائه ارز ۴۲۰۰ تومانی در کشور بود. به همین علت آقای رییسی باید خیلی دقت کند. ضمن اینکه وزیر اقتصاد و رییس بانک مرکزی هم باید تدبیر به خرج دهند تا ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کنند و بدون این ارز ترجیحی صادرات و واردات را انجام دهند. بنظر بنده اگر این ارز حذف شود،‌ به صلاح کشور است و سبب فساد ستیزی در کشور می شود.

موسوی در با تاکید بر سخنان اخیر محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس مبنی بر ارائه کارت اعتباری بجای ارز ۴۲۰۰ اظهار کرد: فعلا ایم موضوع آنچنان باز نشده اما آقای پورابراهیمی به علت فکر خوب، تحصیلات عالی و تجربه های خوبی که دارد قطعا براساس معیارهای مناسب این بحث را مطرح کرده است. لذا اینجانب سید کاظم موسوی نیز تمامی حرف های ایشان را در زمینه ارائه کارت اعتباری بجای ارز ۴۲۰۰ تومانی تایید می کنم. زیرا که در کارت اعتباری همه چیز مشخص و معین است. پس در نتیجه دیگر شاهد رانت و فساد نخواهیم دید و هرچه که هست شفافیت دیده می شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان بیان کرد: بانک مرکزی در دولت حسن روحانی تبدیل به یک پستوی ترسناک شده بود. تصمیماتی که مدیران بانک مرکزی می گرفتند. تنها برای نورچشمی ها و خودی ها بود. پس در نتیجه ارائه کارت اعتباری بجای ارز ۴۲۰۰ تومانی راهکاری موثر برای جلوگیری از رانت و فساد و رفتن به سوی شفافیت است. البته ناگفته نماند که در حال حاضر جزییات دقیقی از چگونگی ارائه این کارت بیان نشده است.

 • یدالله ارسالی در

  با داشتن کمترین علم اقتصاد به حماقت این آقا پیخواهید برد . آخر این تحلیل سرتاسر بی سوادی را از کجات در اوردی نادان.

  • ناشناس ارسالی در

   حماقت یعنی به ضرر خودت صحبت کنی . گران ش دن هر نوع کالا و خدمات به ضرر خودته تبلی غ کردن برای گرانی هم همچنین ایضا اگر کسی نوید ارزانی دا د و باهاش مخالفت کردی.

 • ناشناس ارسالی در

  ۵ هزار تومان گران میشه ۲۰۰ تومان ارزان میشه

  • علیرضا7 ارسالی در

   نه بابا اینباردبگه 200 تومن هم ورزان نمی شه یکیره گران میشه الا ماشاالله

 • ناشناس ارسالی در

  اخ اخ ............انهای که میلیاردها دلا ر ایران را دارند و بلوکه کرده اند بیچاره می شوند!!!!!!!!!!

 • nima ارسالی در

  خداییش این اقا چه میدونه اقتصاد چیه؟

 • ناشناس ارسالی در

  کی ؟ وقت گل نی .
  مردم گول نخورین ا ینا چیزی رو ارزون نمی کنن ، بزرگترین فرو شنده دلار خود دولت هست چرا باید ارزون بف روشه اتفاقا گرون می فروشه تا حقوق کارمند ا .... بده

 • ناشناس ارسالی در

  حالا کالای اساسی ارز ۴۲۰۰میگیرند وضعیت اقتصاد آینه روزی که حذف بشه مطمئن باش قیمت همه چیز ۵برابر میشه

 • ناشناس ارسالی در

  تو عربستان مغازه رو باز میذارن موقع اذان میروند مسجد ، اما ایران تو روز روشن از مردم میدزدن و کسی حرفی نمیزنه ، گرانی ینی دزدی از سهم مردم و بیت المال ینی سرکوب کردن دستمزدها

 • رضا ارسالی در

  پس از حذف سلام بر مرغ کیلویی 2 میلیون

 • ناشناس ارسالی در

  مقصر دولته که ارز راباقیمت 4200به دلالها داد واین دلالها ارز 4200را با قیمت 30هز ار تومان در بارار فروختندوپولهای کلان به جیب زدند،یا ارز 4200را به واردکننده وتو لید کننده کالا دولت داد ولی وارد کننده ک الا وتولید کننده کالا،کالاهایی رو که با ارز 4200خرید شده بود را با ارز 30هزارتوم انی به پاچه مردم بدبخت کرد ودولت هم نظار ت نکرد،شما الان که هنوز ارز 4200وجود دار ه قیمت یک کالای اساسی با قیمت زمان ارز42 00در جهار سال پیش وجود نداره.مقصر اصلی و ارد کننده های دزد وفروشنده ها وتولید کنن ده های دزد است،ودولت که نظارت نکرده وجلو دزدی این جماعت رانگرفته.

 • م ارسالی در

  چرت نگین بابا چرت نگین

 • حسین ارسالی در

  خدا لعنتشون کنه که زندگیمون و مختل کردن اصلا نمیتونیم مایحتاج زندگیمون تامین کنی م

 • ٤٢٠٠???? ارسالی در

  بدبخت شدیم . بدبخت شدیم . بدبخت شدیم

 • ناشناس ارسالی در

  شب دراز هست و قلندر بیدار
  ارز 4200 افزایش قیمت پیدا کند و قیمت دلار بیاد پ ایین؟!!!!!!

 • ناشناس ارسالی در

  حرف ایشون درست فقط قبول کنه اگه این اتف اق افتاد و دلار ارزون که هیچ گرونتر هم ش د ایشون باید محاکمه شوند

 • ناشناس ارسالی در

  ا ان :رف می گوزنددلاررفت بالا وا زک طرف دیگرمی گوییددلارامدپایین کدامتان حرف راس ت می زنید

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...