|
کدخبر: 189873

آخرین آمار از میزان تورم خوراکی ‌ها / افزایش قیمت در سایه ارز ترجیحی

آمار تورم خوراکی‌ها در ماه اول فصل تابستان منتشر شد. از بین ۵۳ قلم خوراکی منتخب، تعداد ۳۸ مورد رشد قیمتی نقطه‌به‌نقطه بالاتر از نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه کل کشور داشته‌اند.

در مجموع، تورم نقطه‌به‌نقطه همه اقلام خوراکی به غیر از یک مورد مثبت بوده است. البته در این بین، ۷ مورد رشد قیمتی نقطه‌به‌نقطه بالاتر از ۱۰۰‌درصد را تجربه کرده‌اند. روغن نباتی جامد با رشد قیمتی بیش از ۱۳۸‌درصدی در عرض یک سال، رکورد‌دار تورم نقطه‌به‌نقطه در بین اقلام خوراکی به‌حساب می‌آید. همچنین در تیرماه سال‌جاری قیمت روغن مایع به اندازه ۹۲‌درصد، قیمت شکر ۷۵‌درصد و قیمت مرغ ۶۴‌درصد نسبت به تیر ماه سال گذشته افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند، تورم ماهانه خوراکی‌ها نیز همچنان در مسیر صعودی است. از بین ۵۳ قلم خوراکی تنها ۷ مورد رشد قیمتی ماهانه منفی را تجربه کرده‌اند. نکته قابل‌توجه اینکه در ۴ ماه سال جاری، بیش از ۵/ ۴ میلیارد دلار ارز ترجیحی اختصاص داده شده اما تاثیر چندانی در کنترل قیمت‌ها نداشته است.

 تورم خوراکی‌ها در ماه اول تابستان

گزارش مرکز آمار ایران از داده‌های قیمتی مواد خوراکی نشان می‌دهد، در ماه اول فصل تابستان، جز ۷ مورد همه اقلام خوراکی افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل تجربه کرده‌اند. قیمت ۵۳ قلم خوراکی در این گزارش ثبت شده که از این تعداد، ۶ قلم، تورم ماهانه‌ای بالاتر از ۱۰‌درصد را ثبت کرده‌اند. روند تورم نقطه‌به‌نقطه نیز همچنان در مسیر صعودی قرار دارد. تورم نقطه‌به‌نقطه تیرماه که سطح قیمت‌ها را نسبت به تیر ماه سال گذشته مقایسه می‌کند، نشان می‌دهد تمام اقلام خوراکی به غیر از یک مورد نسبت به سال گذشته افزایش قیمت داشته‌اند. از مجموع ۵۸ قلم خوراکی، ۷مورد تورم نقطه‌به‌نقطه‌‌ بالاتر از ۱۰۰‌درصد داشته‌اند؛ این امر بدان معناست که قیمت این ۷قلم کالایی در تیر ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل دوبرابر شده است.

 افزایش قیمت کالاهای اساسی در حالی است که بر اساس آمار بانک مرکزی، ۶/ ۴ میلیارد دلار ارز ترجیحی به وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تنظیم بازار پرداخت شده است. با توجه به افزایش قیمت کالاهای اساسی به‌ویژه قیمت مرغ، تخم‌مرغ و روغن می‌توان دریافت، تخصیص ارز ترجیحی نمی‌تواند راه‌حل مناسبی برای کنترل قیمت‌ها باشد. در این زمینه نیز دلایل مشخصی وجود دارد. دلیل اول این است که معمولا نهاده‌ها با قیمت ترجیحی به اندازه مورد نیاز به دست تولید‌کننده نمی‌رسند. نکته بعدی اینکه قیمت نهایی در بازار تعیین شده و تابع مستقیم عرضه و تقاضاست. به همین دلیل نمی‌توان تنها با کاهش هزینه‌های تولید‌کننده قیمت‌های نهایی کالاهای اساسی را کاهش داد.

 تورم ماهانه

در این گزارش، ۵۳ قلم کالایی مورد بررسی قرار گرفته که از این تعداد، ۷ مورد تورم ماهانه منفی داشته است. این ۷ مورد شامل گوشت گوسفندی، سیب‌زمینی، گوجه‌فرنگی، روغن‌نباتی جامد، هلو، موز و لیموترش است. لیموترش با کاهش قیمت ۶/ ۱۴‌درصدی رکورددار کاهش قیمت در بین اقلام خوراکی محسوب می‌شود. در این بین گوشت گوسفندی با کاهشی ۶/ ۰‌درصدی، کمترین کاهش قیمت را به ثبت رسانده است. همچنین بر اساس این گزارش تنها مغز گردو، تورم ماهانه صفر‌درصدی داشته و سایر کالاها که شامل ۴۵ قلم خوراکی هستند تورم ماهانه‌ای بالاتر از صفر‌درصد داشته‌اند. در این بین، ۶قلم خوراکی رشد قیمتی بالاتر از ۱۰‌درصد را در تیر‌ماه تجربه کرده‌اند که اکثر آنها از گروه میوه و سبزیجات محسوب می‌شوند. این ۶ قلم خوراکی شامل، پیاز، هندوانه، تخم‌مرغ ماشینی، خربزه، خیار و هویج‌فرنگی است. پیاز با تورم ماهانه‌‌ ۱۴درصدی رکورد‌دار افزایش قیمت ماهانه بین اقلام خوراکی بوده است. نکته جالب‌توجه دیگر اینکه نرخ تورم ماهانه کل کشور در تیر ماه ۵/ ۳‌درصد گزارش شده و از ۵۳ قلم خوراکی منتخب، تعداد ۱۶مورد، تغییر ماهانه‌‌ای بالاتر از نرخ ماهانه کل کشور را به ثبت رسانده‌اند. به عنوان نمونه، مرغ ۲/ ۴‌درصد و شکر ۹/ ۴‌درصد رشد قیمت ماهانه را تجربه کرده‌اند.

 تورم نقطه‌به‌نقطه خوراکی‌ها

تورم نقطه‌به‌نقطه همه کالاها به غیر از یک قلم کالا مثبت بوده است. این سخن بدان معناست که قیمت همه کالاها به غیر از یک مورد در تیر ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش قیمت را تجربه کرده است. پرتقال تنها قلم کالایی محسوب می‌شود که نسبت به تیر ماه سال گذشته کاهش قیمت را تجربه کرده است. اما سایر کالاها هر کدام رشد قیمتی قابل‌توجهی را ثبت کرده‌اند. بر اساس آمار منتشر شده توسط مرکز آمار ایران، از ۵۳ قلم خوراکی منتخب، تعداد ۳۸ قلم،‌درصد تغییر سالانه بالاتر از نرخ تورم نقطه‌ای کل کشور (۹/ ۴۲درصد) داشته‌اند. البته از این ۳۸ قلم خوراکی، تعداد ۷ مورد رشد قیمتی نقطه‌به‌نقطه بالاتر از ۱۰۰‌درصد را تجربه کرده‌اند و این یعنی قیمت ۷ قلم خوراکی نسبت به تیر‌ماه سال گذشته بیش از دو‌برابر شده است. این ۷ قلم شامل روغن‌نباتی جامد، نوشابه گازدار، هویج‌فرنگی، کره پاستوریزه، نخود، خامه پاستوریزه و هلو هستند و رشد قیمتی بالاتر از ۱۰۰‌درصد را تجربه کرده‌اند. در این بین روغن نباتی جامد با رشد قیمتی حدود ۱۳۸‌درصدی رکورددار تورم نقطه‌به‌نقطه بین اقلام خوراکی به‌حساب می‌آید. نکته قابل‌توجه دیگر اینکه شکر، رشد قیمتی نقطه‌به‌نقطه ۷۵درصدی و مرغ‌ماشینی، رشدی حدود ۶۴‌درصد را تجربه کرده است.

 بررسی اجمالی آمارها

خوراکی‌ها را می‌توان به شیوه‌های مختلفی تقسیم‌بندی کرد؛ مرکز آمار در تقسیم‌بندی خوراکی‌ها، آنها را به گروه‌های «نان و غلات»، «گوشت قرمز، سفید و فرآورده‌های آنها»، «لبنیات، تخم‌مرغ و انواع روغن»، «میوه و خشکبار»، «سبزیجات و حبوبات» و گروه «قند و شکر، آشامیدنی‌ها و سایر» تفکیک کرده و بیشترین رشد ماهانه را در هر گروه از اقلام خوراکی مورد بررسی قرار داده است. در گروه نان و غلات، اقلام رشته‌آش، شیرینی خشک و ماکارونی به ترتیب بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند. در گروه گوشت قرمز، سفید و فرآورده‌های آنها، اقلام مرغ‌ماشینی با ۲/ ۴درصد و گوشت گاو یا گوساله با ۸/ ۱‌درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند. همچنین در این گروه گوشت گوسفند با ۶/ ۰درصد بیشترین کاهش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته است. در گروه لبنیات، تخم‌مرغ و انواع روغن، بیشترین افزایش قیمت‌ نسبت به ماه قبل مربوط به تخم‌مرغ ماشینی با ۶/ ۱۱درصد، روغن مایع با ۴/ ۳‌درصد و ماست پاستوریزه با ۸/ ۲‌درصد بوده است. همچنین در این گروه روغن نباتی جامد با ۶/ ۲‌درصد بیشترین کاهش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته است. در گروه میوه و خشکبار، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به هندوانه با ١٣‌درصد و خربزه با ۷/ ۱۰‌درصد است. همچنین در این گروه لیموترش با ۶/ ۱۴درصد و موز با ۲/ ۷درصد بیشترین کاهش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند. در گروه سبزیجات و حبوبات، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به پیاز با ١٤‌درصد، خیار با ۳/ ۱۰‌درصد و هویج‌فرنگی با ۲/ ۱۰‌درصد است. همچنین در این گروه گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی بیشترین کاهش قیمت را تجربه کرده‌اند.

 

منبع: دنیای اقتصاد

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...